کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله تابلو برق

مشخص نشده
مشخص نشده
29
مشخص نشده
60 KB
19363
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله تابلو برق

  مقدمه

            رشته تابلو سازی رشته ای ترکیبی می باشد. تابلوی برق در حقیقت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می گیرد و البته تابلو ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیر های برقی ، کمپرسور و … به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می باشد که در ذیل به اختصار عنوان می کنم[1] :

   

  1-   اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregation و مقابله با عوامل جوی .     
   2-     اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و..

  3-   آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحیح آنها

  4-    آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآشنا با محاسبات مربوطه

  5-آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها طرح پست الکتریکی و …

  6-    آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک

         جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به میان می آید آیتم های یک و دو فوق الذکر بسیار پررنگ تر می باشند. البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آنها صرف نظر می کنم .[2]

   

  کلید واژه : Segregation،تابلو،شیر،پنوماتیک،کمپرسور،ip ،رله ،برق ، پست

   

   

  چکیده

   

  تابلوی برق در حقیقت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می گیرد و البته تابلو ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیر های برقی ، کمپرسور و ….         
                به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می باشد که در ذیل به اختصار عنوان می کنم :    
  1-     اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها[3] Segregation و مقابله با عوامل جوی و …       
  2-     اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و .. 
  3-     آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحیح آنها   
  4-     آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآشنا با محاسبات مربوطه   
  5-     آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها – طرح پست الکتریکی و …        
  6-     آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک         
                   جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به میان می آید آیتم های یک و دو فوق الذکر بسیار پررنگ تر می باشند.
                البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی و …
            

   

   به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنین تعاریف کلی وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ایستاده – دیواری – میزی – رک و … و هر یک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نیز متفاوت است.      
             همین جا لازم است به این نکته اشاره کنم که تشریح کلیه مسائل مربوط به تابلو های برق در این وبلاگ غیر عملی است ولی با توجه به تقاضای بسیار دوستانم در پست های بعدی مطالبی را به اختصار بیان خواهم کرد و دوستان علاقه مند با توجه به راهنمایی های من می توانند در این زمینه تحقیق کنند واطلاعات لازم را بدست آورند و البته می توانند سوالات تخصصی خود را در کامنت ها عنوان کنند و من نیز در صورت امکان راهنمایی خواهم کرد. در این راستا قصد دارم نرم افزار ها و جزوات و لینک های مربوطه را نیز معرفی نمایم.

  کلید های تابع درجه حرارت

             این کلیدها به سه نوع میله ای ، گازی و بی متالی موجود می باشند. در نوع میله ای آن یک میله داخل لوله قرار گرفته است. و یک طرف آن میله آزاد می باشد و چون ضریب انبساط حرارتی میله و لوله با یکدیگر متفوت بوده و در نتیجه با تغییر درجه حرارت باعث تغییر مکان سر آزاد میله خواهد شد که این تغییر مکان می تواند یک کلید را قطع و وصل نماید.                                                                                                                                     

          در نوع گازی این کلید از تغییر حجم و فشار گاز در اثر تغییر درجه حرارت برای قطع و وصل کلید استفاده می شود.

   

   

  تعاریف اولیه تابلو[4]

  تابلوهای برق

             انواع تابلوها :تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته دیواری که خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند.

          تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.

         تابلوی نیمه اصلی : این گونه تابلو ها ی برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود .

              تابلوی فرعی: برای توزیع و کنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنایی و غیره به کار می رود و از تابلوی اصلی تغذیه می شود.

  معمولاً تابلو های موتور خانه از نوع ایستاده و بقیه تابلوها از نوع توکار تمام بسته می باشد (در این ساختمان تماماً به این شکل می باشد)در این ساختمان لیستی تهیه شده که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی داخلی تابلو می باشد. این لیست شامل ضخامت ورق - فریم تابلو – روبند- نوع رنگ کاری - جانقشه ای- یرق آلات- نوع تابلو(یک درب- دو درب - نرمال - اضطراری) اسم شرکت سازنده تابلو - اسم تابلو – چراغ سیگنال (رنگ- تعداد- وات - نوع لامپ - فیوز) مشخصات فیوزهای داخل تابلو به علاوه پایه فیوز – کلید مینیاتوری (تکفاز - سه فاز- ولتاژ قابل تحمل )رله- کنتاکتور –کلید گردان (با مشخصات کامل ) مشخصات ترمینال - مشخصات شین فاز - نول- مقره های پشت شین - نوع سیم کشی داخلی تابلو- نوع سیم کشی خط به تابلو - طریقه انتقال سیم در تابلو(ترانکینگ-استفاده از کمربند) استفاده از سیم یک تکه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمینال –استفاده از کابلشو . تمام این عناوین با مشخصات کامل می باشد .وجود این مشخصات باعث عمر بیشتر تابلو- خطر کمتر و تعویض آسانتر می شود.

  * وجود سیم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می باشد .

  * خطوط[5] R -S - T به تر تیب با رنگ زرد- قرمز- آبی - سیم نول با رنگ سیاه می باشد.

  * در بعضی از تابلو ها روی درب تابلو ها یک سری کلید وجود دارد START- STOP[6] یا یک کلید گردان که برای روشن و خاموش کردن روشنایی و یا موتور به کار می رود.

  * برای تابلو ها دو نوع نقشه می کشند :

  1 - رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن قید شده است .

  2- نقشه داخل تابلو (که خطوط - فیوز و کلیدها در آن کشیده شده است)

  نکات مربوط به رعایت مسائل ایمنی بر اساس نشریه سازمان برنامه و بودجه و یا 110می باشد.

  * شین ها با رنگ نسوز رنگ آمیزی می شود

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله تابلو برق

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  تکتولوژی صنعت، ابراهیم توانمند، انتشارات سمت، 1384 ،ج1،چ3، ص 14

  مدارهای الکتریکی، سیروس آموزگار،انتشارات قلم تازه، 1380 تهران ،ص51

  تابلو صنعتی،  لوئیس فریمن، ترجمه مهندس صادق طلیعه، انتشارات  سمت، ص 90

  هیدرولیک صنعتی ، سیروس دلایلی ، احمد رضا دلایلی، ، حسین دلایلی، ج 2،ص15 

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله تابلو برق , مقاله در مورد تحقیق مقاله تابلو برق , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تابلو برق , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تابلو برق , تحقیق درباره تحقیق مقاله تابلو برق , مقاله درباره تحقیق مقاله تابلو برق , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تابلو برق , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تابلو برق
امتیاز کاربران: 

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول