کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است

مشخص نشده
مشخص نشده
38
مشخص نشده
217 KB
20716
قیمت: ۳,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است

  سیستم موقعیت یابی جهانی یا GPS می تواند موقعیت دقیق شما را در زمین و در هر زمانی و در هر موقعیت آب و هوایی نشان دهد. این سیستم از یک مجموعه 24 تایی ماهواره ای (حدود 6 قطعه زاپاس) تشکیل شده که 11 هزار میل دریایی بالای سطح زمین می چرخند و به طور مداوم سیگنال هایی به ایستگاههای زمینی می فرستند که عملکرد GPS را کنترل می کنند. سیگنال های ماهواره ای GPS همچنین توسط دریافت کننده های GPS مشخص می شود، که موقعیت مکانی خود شان را در هر جای زمین با کمتر از یک متر و تعیین فواصل از حداقل 3 ماهواره GPS محاسبه می کنند. هیچ سیستم راهیابی دیگر تاکنون آنقدر جهانی یا صحیح نبوده است. از اولین پرتاب در سال 1978، پیشرفت سیستم راهیابی جهانی به دهه 1960 برمی گردد یعنی زمانی که سازمان همکاری هوا و فضا بخش اصلی در مفهوم و پیشرفت GPS بود، تکنولوژی ای که به طور بارز قابلیت های نیروی نظامی مان را افزایش داد و هم چنان به دنبال کشف کاربردهای جدید در زندگی روزمره است. کمک کردیم تا GPS به عنوان یکی از مهیج ترین و انقلاب آورترین تکنولوژی های تاریخ معرفی شود و در گسترش و عملکرد آینده هم شرکت داشته باشد.

   

  اجزای GPS

  GPS سه بخش دارد: بخش فضایی، بخش کابر و بخش کنترل.

  بخش فضا از یک مجموعه 24 تایی ماهواره تشکیل می شود (و حدود 6 قطعه اضافه که هر کدام 11 هزار میل دریایی بالای زمین در چرخش هستند). بخش کاربر از دریافت کننده که می توانید در دست خود بگیرید یا در یک وسیله جاسازی کنید مثل ماشین تان، تشکیل می شود. بخش کنترل از ایستگاه های زمینی (شش مورد از آنها در سرتاسر دنیا قرار گرفته اند) تشکیل شده اند که این اطمینان را ایجاد می کنند که ماهواره ها به طور صحیح کار می کنند. ایستگاه کنترل مرکزی در پایگاه نیروی هوایی Schriever نزدیک کلورادو اسپیرینگ قرار گرفته و کلرادو و سیستم را هدایت می کند. به منظور فهم بیشتر شما از GPS اجازه دهید در مورد سه بخش از این سیستم بحث کنیم. ماهواره ها، دریافت کننده ها و ایستگاههای زمینی و سپس بررسی کنیم که GPS چگونه کار می کند.

   

  مجموعه ماهواره ها

   

  چرخش سفر فضایی به دور زمین است. ماهواره های GPS در عرض 12 ساعت به دور زمین می چرخند. هر ماهواره به یک ساعت اتمی خیلی دقیق مجهز شده طوری که زمان را به صورت نانوثانیه بیان می کند که 0000000003/0 یا سه بیلیون ام یک ثانیه است و این امکان را ایجاد می کند تا سیگنالهایش را با سیگنالهای هم زمان از ماهواره های دیگر به زمین می فرستد. سیگنال با سرعت نور به سمت زمین در حرکت است. حتی با این سرعت با یک زمان قابل توجه به هر دریافت کننده می رسد. تفاوت بین زمانی که سیگنال دریافت می شود و زمانی که فرستاده می شود، با سرعت نور ضرب می شود و دریافت کننده
  می تواند فاصله تا ماهواره را محاسبه نماید. بر اینکه این مقیاس تا حد ممکن دقیق باشد، سیگنال های راهیابی GPS بطور خاص طراحی می شوند تا این قابلیت را برای دریافت کننده های GPS تسهیل کنند تا زمان ورود را اندازه گیری کنند و به تمام ماهواره ها اجازه دهند تا در فرکانس مشابه بدون فعالیت با یکدیگر عمل کنند. برای محاسبه دقیق طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع، دریافت کننده اجرای کنترل GPS از قبیل بخشهای کنترل، فضا و کاربر را اندازه گیری می کند. فاصله تا چهار ماهواره مجزا GPS با استفاده از چهار ماهواره، دریافت کننده موقعیت خودمان را محاسبه می کند و به ساعت اتمی هم در ماهواره نیاز نمی باشد.

   

  دریافت کننده ها

  دریافت کننده GPS را می توانید در دست خود نگه دارید یا روی هواپیما، کشتی، تانک، زیردریایی، ماشین و کامیون نصب کنید. دریافت کننده ها و سیگنال های ماهواره ای GPS را شناسایی، رمزگشایی و پردازش می کند.

  بیش از 100 مدل دریافت کننده مختلف استفاده می شود. دریافت کننده دستی به اندازه یک موبایل است و مدلهای جدیدتر،

  کوچکتر می باشند و در یک ساعت مچی یا سرویس اطلاعات شخصی نصب می شوند. واحدهای GPS دستی در نیروهای مسلح آمریکا طی جنگ خلیج فارس فقط 28 اونس (کمتر از 3 پوند) بودند. از آن زمان به بعد، عملکردهای دریافت کننده ها به مدارهای بر هم مرتبط کاهش یافت که وزنی حدود یک اونس داشتند.

   

  ایستگاههای زمینی

  بخش کنترل GPS متشکل از ایستگاههای زمینی متعدد می باشد که در سرتاسر جهان واقع شده است.

  ایستگاه کنترل مرکزی در پایگاه نیروی هوایی شریور (Schriever) در کلورادو.

  شش ایستگاه نظارتی بدون پرسنل: هاوایی و کواجه لاین در اقیانوس آرام، دیگو گارسیا در اقیانوس هند، جزیره اسنسن در اقیانوس اطلس، کیپ کاناورال، فلوریدا و کلورادو اسپیرینگ، کلورادو.

  چهار ایستگاه بزرگ با آنتن زمینی که دستورات و اطلاعات را به ماهواره ها می فرستند و تله متری آنها را جمع آوری می کنند. ایستگاههای نظارتی سیگنالهای راهیابی را پی گیری می کنند و دیتا خود را به ایستگاه کنترل اصلی می فرستند. در آنجا کنترل گرها هرگونه تنظیمات یا آپ دیت های سیگنال های راهیابی مورد نیاز برای راهیابی دقیق و ماهواره های آپ دیت شده مشخص می کنند (از طریق آنتن های زمینی). برای بهبود دقت سیستم، در سال 2005 ایستگاه کنترل مرکزی دیتا را از 6 ایستگاه نظارتی اضافه کرد که توسط آژانس ژئومکانی ملی (National Geo spatial – lutelliguno) به شش ایستگاه نظارتی GPS فرستاده شد.

   

   

  GPS چگونه کار می کند؟

  اصل کلی در مورد GPS مقیاس مسافت (یا دامنه) بین ماهواره ها و دریافت کننده ها است. ماهواره ها دقیقاً به ما می گویند که در چه وضعیتی از چرخه هستند و دنیا را به دریافت کننده می رسانند و موقعیت شان محاسبه می شود. عملکرد آنها به این صورت است: اگر بدانیم مسافت دقیق از یک ماهواره در فضا چقدر است، می دانیم که جایی در سطح یک موقعیت تصوری با شعاع برابر با فاصله تا شعاع ماهواره هستیم. اگر بدانیم که فاصله دقیق از دو ماهواره چقدر است، می دانیم که در جایی بین خط یعنی جایی که دو جسم خارجی (سیار) واقع شده اند، قرار داریم. و اگر برای بار سوم و چهارم فاصله را از دو یا چند ماهواره دیگر اندازه گیری کنیم، می توانیم موقعیت خود را مشخص کنیم. دریافت کننده GPS مقیاس دامنه ماهواره را پردازش می کند و موقعیتش را نشان می دهد. GPS از سیستمی هماهنگ به نام WGS 84 استفاده می کند که به معنای سیستم زمین سنجی جهانی است (1984).

  به همه این امکان را می دهد تا نقشه هایی مانند مواردی که در مدرسه دیده اید، تهیه کنید و همگی از طریق قالب ارجاعی کلی برای خطوط عرضی جغرافیایی و طولی جغرافیایی استفاده می شود که موقعیت های مکانی و اشیاء را نشان می دهد. GPS از زمان موجود در لابراتوار دریایی امریکا در واشنگتن استفاده می کند تا تمام زمان بندی سیستم GPS را هم زمان کند. مانند کرنومتر هریسون که با زمان گرینویچ هماهنگ بود. اکنون بایستی تصویری واضح از سیستم GPS در اختیار داشته باشید.

  می دانید که آن از ماهواره هایی تشکیل شده که مسیرهایشان توسط ایستگاههای زمینی کنترل می شود. هر ماهواره سیگنالهای رادیویی تولید می کند که دریافت کننده موقعیت مکانی و فاصله بین ماهواره و دریافت کننده را برآورد می کند. دریافت کننده از مقیاس هایی برای محاسبه موقعیت مکانی کاربر (بالا یا روی زمین) استفاده می کند.

   

  GPS امروزی چگونه کار می کند؟ ( کاربردهای نظامی GPS) :

  گرچه سیستم GPS به طورکامل در 1994 بوجود آمد، به اثبات رسید که برای نیروی نظامی آمریکا یک کمک ارزش مند بود.تصویر سازی بیابان با عرض وتوسعه بی اندازه ماسه را نشان می داد.این ناحیه در فاصله مایل ها یکسان است.بدون یک سیستم راهیابی قابل اعتماد ، نیروهای آمریکایی نمی توانستند مانورهای عملیاتی طوفان بیابانی را انجام دهند.به وسیله GPS سربازان می توانستند به همه جا بروند ودر طوفان شن یا در شب هنگام وقتی سربازان عراقی ساکن آنجا این امکان را نداشتند، مانورهای عملیاتی شان را اجرا کنند.بیش از 1000 دریافت کننده تجاری پرتابل برای مصرف آنها خریداری شد.تقاضا آنقدر زیاد بود که قبل از پایان درگیری، بیش از 9000 دریافت کننده ی تجاری در منطقه ی خلیج استفاده می شد.آنها توسط سربازان  روی زمین حمل می شدند و به وسایل، هلی کوپتر وپانل های ابزار هواپیما متصل بودند.دریافت کننده های GPS در چندین هواپیما شامل جنگنده های F-16 ،تانکرهای هوایی KC-135 وبمب افکن های B-52 نصب می شدند. کشتی های دریایی از GPS برای محل اجتماع،مین روبی وعملیات هوایی استفاده می کردند. GPS برای تمام عملیات نظامی وسیستم های سلاحی دارای اهمیت بود.همچنین در ماهواره ها استفاده می شد تا اطلاعات چرخش درست را بدست آورد وجهت گیر سفینه فضایی را کنترل کنند.

   

  GPS در زندگی روزمره :

  سیستم GPS برای برآورده کردن نیازهای نظامی ساخته شد، ولی روش های جدید برای استفاده از قابلیت هایش در زندگی روزمره به طور دائم بدست آمد.همان طور که خواندید، سیستم در هواپیما وکشتی به کار برده می شود ولی روش های دیگری هم وجود دارد که می توان از GPS استفاده کرد. ما فقط چند مورد از کاربردهای گسترده اش را به شما می گوییم. GPS برای نجات زندگی و اموال مردم به کار برده می شود.در سال 2002 به امدادگران کمک کرد تا یک چاه حفر کنند ومعدنچی های گرفتار در Somerset PA را نجات دهند.بسیاری از واحد های پلیس ،آتش نشانی ، اورژانس وپزشکی از دریافت کننده های GPS استفاده می کنند تا ماشین پلیس،کامیون آتش نشانی یا آمبولانس نزدیک به یک اورژانس را بیابند ودر واقع سریع ترین پاسخ ممکن را در موقعیت های مرگ وزندگی فراهم می کند.هواپیمای مجهز به GPS می تواند به سرعت محیط جنگل آتش گرفته را پیدا کند وناظرین مربوطه نقشه ای به روز تهیه می کنند و آتش نشانان را با امنیت کامل به نقاط آتش گرفته می فرستند.

  نقشه کشی، بازسازی وشرکت های تحقیقاتی به طورگسترده از GPS استفاده می کنند.طی ساخت تونل کانال انگلیس، کارکنان بریتانیایی وفرانسوی از پایانه های مخالف شروع به حفاری کردند- یکی از داور(Dover) انگلستان ویکی از کالایس فرانسه- آنها به دریافت کننده های GPS خارج از تونل اعتماد داشتند، طوری که موقعیت آنها را در طول مسیر کنترل می کرد واین اطمینان را می داد که آنها در وسط یکدیگر را ملاقات می کنند.در غیر این صورت تونل ممکن بود از مسیرش منحرف شود. GPS به مجریان معدن این امکان را می دهد تا تجهیزات معدن را با ایمنی راهیابی کنند، حتی وقتی قدرت دید مشکل باشد. مثال ماشین با یک نمایشگر ویدئو روی داشبورد را به یاد می آورید؟ ردیابی وسیله یکی از کاربردهای روبه رشد GPS در دنیای امروز است.وسایل مجهز به GPS، سیستم های حمل ونقل عمومی،کامیون های تحویل کالا خدمات مسافربری از دریافت کننده استفاده می کنند تا موقعیت شان را در هر زمان هم از لحاظ ضرورت وهم از لحاظ ایمنی راننده تامین کنند.تولید کنندگان خودرو نمایشگرها نقشه متحرک با راهنمای GPS را تهیه می کنند که گزینه ای جدید روی خودروهای تولیدی می باشد.نمایشگر می تواند از محل نصب خود برداشته شود وبه خانه برده شود تا یک سفر را طراحی کنید.شرکت های ماشین اجاره ای وسایل مجهز به GPS دارند که مسیرهای راننده را روی صفحه نمایش واز طریق دستور العمل های صوتی ترکیبی ارائه می دهند.

  تصور کنید که دیگر در زمان تعطیلات گم نمی شوید، مهم نیست که کجا هستید.بالن های مجهز به GPS سوراخ های موجود در لایه ازن را در مناطق قطبی بررسی می کنند تا کیفیت هوایی منطقه ی خاص را ارزیابی کنند .ردیاب های شناور ،کشتی های نفت را با استفاده از GPS پیدا می کنند تا عملیات تصفیه اعمال شود.باستان شناسان، زیست شناسان وکاشفان با استفاده از این سیستم خرابی های باستانی، کوچ گله حیوانات وانواع گونه های در معرض خطر مثل گوسفند دریایی، پلنگ سفید وپانداهای بزرگ پیدا می کنند. آینده GPS به اندازه تصور شما نامحدود است.کاربردهای جدید با پیشرفت تکنولوژی ادامه دارد. GPS ، ماهواره مانند ستاره های آسمان، ما را به قرن 21 ام هدایت می کنند.

   

  صندوق cpu چیست؟

  صندوق cpu بخش بسیار مهمی از محاسبات امروزی است.صندوق خیلی سرعت دارد وبخش خیلی گران حافظه است که برای تسریع سرعت فرایند حافظه به کار می رود.به علت گرانی اش ، cpu با میزان کمی از صندوق ظهور می یابد که در مقایسه با حافظه سیستم اصلی می باشد.Budget cpu نیز صندوق دارد.این عمده ترین بخش است که پردازش گر برتر تولید کنندگان از بودجه ی cpu برداشت می کنند.

   

  صندوق cpu چگونه کار می کند؟

  بدون صندوق cpu ، دیتای مورد نظر cpu در فرستاندن به حافظه اصلی دوباره به حافظه باس باز می گردد.این فرایند آرام در محاسبه است.ایده صندوق این است که این حافظه خیلی سریع ذخیره می کند ودستیابی که اغلب بدست می آید وهمچنین اگر امکان داشت دیتای اطراف را می گیرد.این کار برای رسیدن به زمان مطلوب پاسخ cpu است. بر اساس درصد می باشد.  اگر اطلاعات خاص 5 بار درخواست شود، این احتمال وجود دارد که این حجم اطلاعات دوباره نیاز باشد ودر صندوق ذخیره شود.

  برای تصور عملکرد صندوق یک کتابخانه را در نظر می گیریم.یک کتابخانه بزرگ  ولی با یک کتابدار( استاندارد موجود در نصب cpu ) .اولین نفر به کتابخانه وارد می شود وکتاب ارباب حلقه ها را می خواهد.کتابدار به دنبال قفسه کتابها (باس مموری) می رود، کتاب را پیدا می کند وبه فرد تحویل می دهد.این کتاب وقتی تمام شود به کتابخانه بازگردانده می شود. حالا بدون صندوق، کتاب به قفسه برمی گردد. وقتی فرد دیگری می رسد وکتاب ارباب حلقه ها را می خواهد همین فرایند روی می دهد وهمین زمان هم  مصرف می شود.

  اگر این کتابخانه یک سیستم صندوق داشت بعد وقتی کتاب برمی گشت در قفسه نزدیک کتابدار قرار می گرفت. در این روش وقتی فرد دوم می آید واین کتاب را می خواهد، کتابدار قفط به قفسه خود نگاه می کند وکتاب را بر می دارد.این مسئله زمان را کاهش می دهد. در برگشت به مسئله محاسبه این همان مورد است ، اطلاعات در صندوق سریعتر بدست می آید. کامپیوتر از منطق اش برای تعیین اینکه کدام اطلاعات قابل حصول تر است بهره می گیرد وآنها را مانند کتاب ها جست وجو می کند.

  این یک سطح از سیستم صندوق است که در وسایل ها ودیگر اجزای کامپیوتر استفاده می شود. Cpu از دو سطح سیستم صندوق بهره می گیرد.اصول یکسان می باشد. صندوق سطح 1 سریعترین وکوچکترین حافظه را دارد، صندوق سطح 2 بزرگتر وآهسته تر است ولی هنوز کوچکتر وسریعتر از حافظه اصلی است.با بازگشت به مسئله کتابخانه، وقتی کتاب ارباب حلقه ها این بار برمی گردد در قفسه ذخیره می شود.این بار کتابخانه شلوغ است وکتابهای دیگری بر می گردند وقفسه به زودی پر      می شود.کتاب ارباب حلقه ها مدتی است که گرفته نشده وبنابراین خارج می شود و وارد قفسه پشت میز می شود.قفسه کتاب هنوز نزدیک تر از کتابخانه اصلی است وهنوز سریعتر به ان دسترسی دارد.حالا وقتی فرد بعدی وارد می شود وکتاب ارباب حلقه ها را می خواهد کتابدار اول کتاب را در قفسه جست وجو می کند و اگر کتاب آنجا نبود در مرحله بعدی به قفسه ای می روند که کتاب آنجا است.این مساله برای cpu هم یکسان است.آنها صندوق سطح 1 را اول چک می کنند وبعد به صندوق سطح 2 می روند تا دیتای مورد نیاز را بدست آورند.

   

  آیا صندوق پیشتر همیشه بهتر است ؟

  پاسخ این است که بله ولی نه همیشه . مسئله ی اصلی با حافظه زیاد صندوق است .که  cpu  همیشه حافظه صندوق را قبل از حافظه اصلی سیستم چک می کند . نگاه مجدد به مسئله ی کتابخانه داریم: اگر 20 نفر وارد شوند و همگی کتابهایی را بخواهند که در صندوق اول نیست و کتابخانه هم شلوغ است با یک مشکل مواجه می شویم ،هر زمان که فردی کتابی بخواهد که کتابدار قفسه اول و بعد قفسه دوم را بگردد قبل از اینکه به جایی برسدکه کتابخانه اصلی را بگردد.کتابدار هر زمان با مشکل مواجه است که بایستی که کتابخانه اصلی را هم بگردد. اگر این کتابخانه یک سیستم صندوق نداشت واقعا سریعتر از این مورد عمل می کرد چون کتابدار مستقیم به سمت کتاب می رفت به جای اینکه دو قفسه را چک کند. در حقیقت سیستم صندوق فقط برای شرایط خاص کارایی دارد و در کارهای خاص cpu ها بهتر از حجم صندوق عمل می کند. قابلیت هایی مثل کدهای MPEG  نمونه های صندوق مناسب نیستند ،چون آنها یک حجم ثابتی از اطلاعات متفاوت را در بردارند.

   

  آیا صندوق فقط اطلاعات بدست آمده را ذخیره می کند ؟

  اگر حافظه صندوق فضایی دارد، می تواند اطلاعات را ذخیره کند به طوری که اطلاعات حصولی جدید قابل دسترس باشد.با نگاه به کتابخانه مان اگر اولین نفر به کتابخانه بیاید و کتاب ارباب حلقه ها را بگیرد کتابدار باهوش کتاب ارباب حلقه ها را بخش 2 را درقفسه می گذارد . در این مورد وقتی فرد برمی گردد موقعیت مناسبی است که کتاب ارباب حلقه ها بخش 2 رابخواهد . چون این مسئله بارها اتفاق می افتد دراین صورت کتابدار بخش 2 را به او می دهد و این کار ارزش بیشتری دارد.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, مقاله در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, تحقیق درباره تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, مقاله درباره تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله GPS - دقیق ترین سیستم راه یابی که تاکنون اختراع شده است
امتیاز کاربران: 

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول