کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست

مشخص نشده
مشخص نشده
17
مشخص نشده
163 KB
24995
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست

  چکیده

        هدف اصلی این مقاله مروری بر تعاریف حسابداری محیط زیست، مراحل، ویژگی­ها، منافع و انواع آن است. ضرورت پاسخگویی برای عملیات جاری و آینده­ی سازمان­ها و بنگاه­های اقتصادی درباره­ی موضوعات زیست محیطی باعث به وجود آمدن شاخه­ی جدیدی از حرفه­ی حسابداری، به نام «حسابداری محیط زیست» شده است. این حسابداری رویه­های اصلی بنگاه­های اقتصادی و سازمان­ها را درباره­ی موضوعات زیست محیطی بررسی و ارزیابی  می­کند. حسابداری رعایت ( حسابداری مسئولیت­ های گذشته، مسئولیت­های جاری و مسئولیت­های آینده)، حسابداری فرآیندها ( حسابداری تاثیر خرید یا تحصیل یک شرکت جدید، حسابداری اثرات محیطی منطقه­ی استقرار سازمان، حسابداری محصولات تولیدی و حسابداری رویه­های زیست محیطی مدیریت) شیوه­های متداول و مرسوم حسابداری محیط زیست هستند.

  واژه­های کلیدی :  محیط زیست، حسابداری محیط زیست، حسابداری رعایت، حسابداری فرآیندها

   

   

  مقدمه

  نگرانی­ها برای حفاظت از محیط زیست در چند سال اخیر اهمیت قابل توجه­ای پیدا کرده و به یک موضوع اساسی برای سازمان­ها، شرکت­ها، حکومت­ها و شهروندان تبدیل شده است. شرکت­ها و سازمان­ها در بخش­های مختلف اقتصادی توجه و تلاش­های خود را بر روی بهبود مستمر محیط زیست و حفاظت از سلامت انسان در تولیدات و فعالیت­های حال و آینده خود متمرکز کرده­اند. بنابراین، در حال حاضر هیچ سازمانی نمی­تواند تاثیرپذیری از عامل زیست محیطی را انکار کند که به طور مستقیم فعالیت­های آنها را از طریق وضع قوانین جدید و فشارهای مشتریان و عرضه و تقاضای بازار تحت تاثیر قرار داده است. ضرورت آگاهی و افزایش توجه نسبت به موضوعات زیست محیطی و مسئولیت سازمان­ها در برابر این موضوعات، باعث به وجود آمدن شاخه­ی جدیدی ازحرفه­ی حسابداری به نام «حسابداری محیط زیست[1]» شده است. این نوع از حسابداری رویه­های اصلی سازمان­ها در مورد موضوعات زیست محیطی را بررسی کرده و با جدیت ریسک مربوط به فعالیت­های مشخص برون سازمانی بنگاه اقتصادی و تاثیر آنها را بر روی محیط ارزیابی می­کند. در این نوع از حسابداری، عملکرد زیست محیطی سازمان بر مبنای رویه­ها، اهداف و قوانین مربوط به محیط زیست بررسی می­شود. بنابراین، رویه­ها و اهداف مزبور باید به طور شفاف تعریف شده و مستند شوند زیرا، این موضوع می­تواند برای رویکردهای کاربردی مدیریتی در شرکت­ها و بنگاه­های اقتصادی ارزش افزوده ایجاد کند (دیات[2]، 2004).

  حسابداری محیط زیست به یک ابزار مهم برای حفظ و دست­یابی به استانداردهای کنترل آلودگی محیط زیست تبدیل شده است. این نوع حسابداری را بررسی سیستماتیک، مستند، ادواری و بی طرفانه­ی رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی، توسط سازمان­ها و بنگاه­های اقتصادی تعریف می­کنند. حسابداری محیط زیست ممکن است   هدف­های مختلفی از جمله اثبات رعایت الزام­های زیست محیطی، ارزیابی اثربخشی سیستم­های مدیریت محیط زیست و بررسی ریسک ناشی از فعالیت­های قانونی و غیرقانونی بنگاه اقتصادی را داشته­باشد (فری و جانسون[3]،2000).

   

  پیشینه تحقیق

  تحقیقات پیشین در زمینه­ی حسابداری محیط زیست را می­توان در دو دسته زیر طبقه­بندی کرد :

  الف) دسته­ی اول شامل تحقیقاتی هستندکه به شرح زیر بر روی تعاریف، منافع و مشکلات این نوع حسابداری تمرکز کرده­اند:

  دی مور و دی بلدی[4] (2005) حسابداری محیط زیست را فرآیندی تعریف می­کنند که سیستم­ها، فعالیت­ها و عملکرد بنگاه­های اقتصادی و سازمان­ها را درباره­ی موضوعات زیست محیطی بررسی می­کند.

  پیکارد[5] (1998) معتقد است حسابداری محیط زیست فرآیندی داوطلبانه یا اجباری از سوی سازمان­های قانونی است که اطلاعات مفیدی در رابطه با تاثیر فعالیت­های واحد تجاری و اقتصادی بر روی محیط زیست فراهم می­کند.

  مالت بای[6] (1995) حسابداری محیط زیست را ابزار مدیریتی برای ارزیابی سیستماتیک، مستند، ادواری و      بی­طرفانه از چگونگی مدیریت فعالیت های زیست محیطی سازمان تعریف کرده است. این فعالیت­ها از طریق ساده سازی کنترل مدیریت محیط زیست و ارزیابی رعایت رویه­های زیست محیطی سازمان انجام می­شود.

  به اعتقاد استنفورد[7] (2004) حسابداری محیط زیست یک بررسی داوطلبانه از عملیات و فعالیت های سازمان برای ارزیابی چگونگی رعایت حداقل قوانین و مقررات زیست محیطی و کارآیی و اثربخشی سیستم مدیریت محیط زیست و بررسی صدمات وارد شده به محیط زیست بر اثر عملیات سازمان است.

  گیلبرت و گولد[8] (1998) نیز حسابداری محیط زیست را فرآیند سیستماتیکی می دانند که به شیوه­ای          بی طرفانه قابلیت و توانایی ادعاهای مطرح شده در ارتباط با رعایت جنبه های زیست محیطی فعالیت­های سازمان و معیارهای مورد استفاده برای اندازه­گیری تاثیر این فعالیت­ها را بررسی کرده و نتیجه را برای عموم مردم گزارش    می­کند.

  فلمیش[9] (2004) این حسابداری را ابزاری برای حفاظت از سیستم مدیریت محیط زیست تعریف می­کند. او اعتقاد دارد برای رسیدن به این هدف باید تاثیرات ورودی­ها و خروجی­های ناشی از آنها بر روی محیط، مدیریت انرژی، مدیریت و روش­های تولید مد نظر قرار گیرند.

  کاهیل[10] (2002) نیز حسابداری محیط زیست را فرآیند گردآوری، تجزیه و تحلیل، تفسیر و مستندسازی کافی اطلاعات، برای تحقق اهداف حسابداری تعریف کرده است.

  لمبرگ[11] (1996) پس از بررسی های فراوان به این نتیجه رسید که حسابداری محیط زیست بسیار گسترده بوده و یکی از مهم­ترین ویژگی­های آن این است که دارای نظم و قاعده­ی مشخصی نیست  و همین ویژگی آن را از دیگر حسابداری­های موجود متمایز می­کند.

  آن­هی[12] (1997) حسابداری محیط زیست را جزئی از علم حسابداری می داند که دارای جنبه­های مثبت و منفی است. او اعتقاد دارد هزینه بالای این نوع حسابداری جزء جنبه­های منفی آن است که باید کاربران مربوط آن را بپردازند.

  در مقابل، سالومون[13] (2000) معتقد است هزینه­ی انجام حسابداری بر عهده خود شرکت است. او حسابداری را برای اطمینان از رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی و کاهش ادعاهای احتمالی آینده علیه شرکت ضروری   می­داند.

  به اعتقاد استنویک[14] (2000) کاهش ریسک و بهبود ذهنیت مردم نسبت به شرکت و فعالیت­هایش دو منفعت مهم حسابداری محیط زیست است.

  نی کویست[15] (2000) در تحقیقی به این نتیجه رسید که شرکت ها در صورتی که ارتباط خود را با محیط درک کنند، قادر خواهند بود از منافع رقابتی این نوع حسابداری استفاده کنند.

  دی­مور و دی­بلدی (2002) تهیه اطلاعات برای تصمیم­گیری مدیریت، تضمین بازپرداخت  بدهی­ها، مدیریت بهتر فعالیت­ها و ایجاد یک ابزار اضافی برای ارزیابی عملکرد را به عنوان منافع حسابداری محیط زیست ذکر کرده­اند.

  ب) دسته­ی دوم تحقیقاتی هستند که به شرح زیر به بررسی انواع حسابداری محیط زیست، مراحل و عوامل تاثیرگذار بر روی آن پرداخته­اند.

  هامفری و دیگران[16] (2000) حسابداری محیط زیست را به دو گروه کلی بررسی وضعیت رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی و بررسی سیستم مدیریت محیط زیست طبقه­بندی کردند.

  به نظر بویرال و سالا[17] (1998) حسابداری محیط زیست نوعی حسابداری رعایت است که سایر انواع حسابداری نیز به نوعی با آن در ارتباط هستند و حسابداری سیستم مدیریت محیط زیست نیز زیر مجموعه­ی همین نوع حسابداری است .

  تاکر و کاسپر[18] (1998) معتقدند حسابداری محیط زیست و حسابداری سیستم مدیریت محیط زیست یکی هستند و هدف آن­ها بررسی چگونگی رعایت قوانین زیست محیطی توسط مدیریت است.

  الیوت و پتون[19] (1998) تاثیر قوانین بر روی حسابداری محیط زیست را بررسی کردند . در این تحقیق آنان شرکت­ها را به دو گروه تهدیدکننده و عدم تهدید کننده­ی محیط زیست طبقه­بندی کردند. نتایج تحقیق نشان داد که گروه دوم اهمیت بیشتری برای حسابداری محیط زیست قائل بودند.

  گبل و سینکلیر[20] (1994) تاثیر اعطای پاداش به مدیران را برای اهمیت قائل شدن آنها برای حسابداری محیط زیست بررسی کردند به این نتیجه رسیدند که بین این دو رابطه­ی مستقیم وجود دارد.

  میشرا و همکاران[21] (1997) تاثیر جریمه را بر افشای اطلاعات و اهمیت حسابداری محیط زیست، بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که اجباری کردن گزارش حسابداری احتمالاً تاثیر منفی بر روی اهمیت قائل شدن شرکت­ها برای حسابداری محیط زیست نخواهد داشت.

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  1-Ammenberg, J., G. Wik, and O. Hjelm. (2001). Auditing external environmental auditors Investigating how ISO14001 is interpreted and applied in reality. Eco-Management and Auditing 8: pp.183–192.

  2-Arens, A., R. Elder, and M. Beasley. (2003). "Auditing and Assurance services: an integrated approach". Pearson Education, Leicestershire, pp. 791.

  3- Bertram C. Frey,Karry A. Johnson, (2000). "Environmental Auditing Since EPA’s 1986 Audit Policy", available at: http://ssrn.com .

  4- Boiral, O., and J. M. Sala. )1998(. Environmental management: Should industry adopt ISO 14001. Business Horizons 41:pp.57-63.

  5- Cahill, L. B.) 2002(. Conducting third-party evaluations of environmental, health and safety audit programs. Environmental Quality Management 11:pp.39-49

  6- Cohen, J. R., and D. M. Hanno. )2000(. Auditors_ considerations of corporate governance and management control philosophy in preplanning and planning judgments Auditing. A Journal of Practice and Theory 19:pp.133-146.

  7-Collison, D., and S. Slomp. (2000). "Environmental accounting, auditing and reporting in Europe: The role of FEE", The European Accounting Review 9:pp.111–129.

  8- Costa Marques, Maria ,(2006) ." The issue of Sustainable Development and the role  of the Environmental Audit". available at: http://ssrn.com .

  9- DEAT, ,(2004)."Environmental auditing", integrated Environmental management ,information series 14 ,Department of Environmental Affairs and Tourism,Pretoria .

  10- De moor ,Ph, De beelde ,I,(2005)."Environmental auditing and the role of the accountancy profession:Aliterature review",journal of Environmental management ,Vol.36, No.2,pp. 205-219 .

   

  11- Elliott, D., and D. Patton. )1998(. Environmental audit response: The case of the engineering sector. Greener Management International 22:pp.8395.

  12-Flemish, G.( 2004). available at: http://www.ondernemen. vlaanderen.be.

  13-Gabel, H. L., and B. Sinclair (1994). "Environmental audits and incentive compensation", Centre Interuniversitaire de Recherche en Analyse des organizations.

  14- Gilbert, M., and R. Gould. )1998(. Achieving environmental standards. Second edition ed.Pitman Publishing, London, p.326.

   

  15-Gray, R.( 2001)." Thirty years of social accounting, reporting and auditing: What (if anything) have we learnt Business Ethics", A European Review .10:pp9–15.

  16- Grobstein, M., and P. W. Craig.) 1984(. A risk analysis approach to auditing. Auditing. A Journal of Practice and Theory 3:p.116.

  17-Hayes, R., A. R. Schilder R. Dassen, and P. Wallage. (1999)." Principles of auditing: An international perspective".

  18-Hortensius D., A. De Jong. (2002). "Combining audits on quality and environmental management systems", ISO Bulletin.pp.19–23.

  19- Humphrey, N., Hadley, and M. Baxter.) 2000(. Environmental auditing. Palladian Law Publishing, Bembridge, p .229.

  20- Josephine Maltby, (1995). "Environmental audit: theory and practices, Journal of Managerial Auditing", vol .10,No .8, pp, 15-26

  21 - Karapetrovic, S., and W. Willborn.) 2001(. Audit system: Concepts and practices. Total Quality Management 12:pp.13-28.

   

  22- Kite, D., T. Louwers , and R. Radtke.) 1996(. Ethics and environmental auditing: An investigation of environmental auditors_ levels of moral reasoning. Behavioural Research in Accounting 8 : pp.200-214.

   

  23-Larrinaga, C., F. Carrasco, C. Correa, F. Llena, and J.M. Moneva. (2002). "Accountability and accounting regulation: The case of the Spanish environmental disclosure standard". The European Accounting Review 11:pp.723–740.

  24-Limberg, I.( 1996)." Environmental accounting and sustainable development: the final report".

  25- Margenious D.Hunter and Alexis W. Lemon, Jr, ,(1998). "ENVIRONMENTAL AUDITS: THE RELATIONSHIP WITH ENVIRONMENTAL IMPAIRMENT LIABILITY INSURANCE" .

  26- Medley, P. )1997(. Environmental accounting—What does it mean to professional accountants? Accounting, Auditing and Accountability Journal 10:pp.594-598.

  27-Mishra, B. K., and P. D. Newman and C. H. Stinson. (1997)." Environmental regulations and incentives for compliance audits", Journal of Accounting and Public Policy 16 : pp . 187-214.

  28- Nicole Darnall, Inshik Seol, Joseph Sarkis, ,(2008)." Perceived Stakeholder Influences and Organizations Use of Environmental Audits", available at: http://ssrn.com .

  29- Nyquist, S. )2000(. Accounting theory and financial environmental reports. Eco-Management and Auditing 7:pp.178-185.

  30- Picard, R. (1998). Environmental management: What_s auditing got to do with it?. The Internal Auditor 55:pp.32-35.

   

  31- Robert R. Tucker, Janet Kasper, (1997). "Pressures for Change in Environmental Auditing and in the Role of theInternal Auditor, available at: http://ssrn.com.

  32- Solomon, A. )2000(. Could corporate environmental reporting shadow financial reporting? Accounting Forum 24:pp.30-55.

  33- Stanfford Sarah L.,(March, 2004)."Explaining State Adoption of Environmental Audit Legislation" ,The College of William & Mary, available at: http://ssrn.com .

  34-Stanwick, P.( 2001)." Cut your risks with environmental auditing". The Journal of Corporate Accounting and Finance 12:pp.11-14.

  35- Tucker, R., and J. Kasper. )1998(. Pressures for change in environmental auditing and in the role of the internet auditor. Journal of Managerial Issues 10:pp.340-354.

  36- Unhee, K. )1997(. Environmental and safety auditing: Program strategies for legal, international and financial issues. Lewis Publishers, United States of America, p.226 .

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, مقاله در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, تحقیق درباره تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, مقاله درباره تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله حسابداری محیط زیست
امتیاز کاربران: 

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول