تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا

تعداد صفحات: 2 فرمت فایل: word کد فایل: 15387
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: زیست شناسی
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا

  فاسیولا هپاتیکا

   

  قدمه و هدف: پروتئین به عنوان یکی از گروههای غذایی مهم است که از منابع اصلی آن دام می‌باشد. آلودگی انگلی این دامها تهدیدی برای منابع گوشتی و همچنین معضلی برای سلامت انسان مصرف کننده به حساب می‌آید. لذا میزان آلودگی دام ها به بیماریهای مشترک انگلی بین انسان و دام در هر منطقه می‌تواند شاخصی برای سلامت افراد آن منطقه به حساب آید. یکی از این بیماریها آلودگی به ترماتودکبدی فاسیولا هپاتیکا می‌باشد و به همان صورت که باعث آلوده شدن دام می‌گردد انسان را نیز آلوده می‌کند. با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر یاسوج و زندگی عشایری و دامپروری در این منطقه، احتمال شیوع آلودگی‌های انگلی مشترک بین انسان و دام وجود دارد. بنابراین مطالعه حاضر به منظور بررسی وضعیت آلودگی دامهای کشتار شده در کشتارگاه صنعتی یاسوج به این انگل صورت گرفت.
  مواد و روش کار: این مطالعه به صورت توصیفی و گذشته‌نگر با بررسی همه پرونده‌های (19.861 ذبح) کشتار سالهای 1380 و 1381 موجود در کشتارگاه صنعتی یاسوج و اداره دامپزشکی استان کهکیلویه و بویراحمد انجام گردید. اطلاعات موجود در پرونده‌ها به جداول طراحی شده بر اساس متغیرهای مورد نظر که شامل نوع دام، تعداد دام کشتار شده، تعداد دام آلوده، ماه، فصل و سال بود، منتقل گردید و سپس با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آماری توصیفی مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
  یافته‌ها: شیوع انگل فاسیولا هپاتیکا در دام‌های کشتار شده طی سال‌های 1380 و 1381، 9.26 درصد می‌باشد. بیشترین شیوع آلودگی مربوط به زمستان 80 (14.7 درصد) و کمترین آن مربوط به تابستان 81 (7.6 درصد) می‌باشد. شیوع آلودگی در گاوها (12.5 درصد) بیشتر از گوسفندان (11.75 درصد) و بزها (7.16 درصد) بود.
  نتیجه‌گیری: میزان آلودگی به این انگل در دام های کشتار شده در کشتارگاه یاسوج قابل توجه می‌باشد. لذا پاکسازی دامهای موجود در منطقه از این آلودگی و آگاهی مردم از سیر تکاملی انگل و چگونگی ابتلای انسان می‌تواند نقش مهمی در ارتقای بهداشت عمومی داشته باشد. آلودگی‌ها بیشتر مربوط به فصل زمستان بوده که با توجه به چرخه زندگی انگل احتمالاً حاکی از عفونی شدن دام در فصول بهار و تابستان است.

    

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان فاسیولا هپاتیکا
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت