تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma

تعداد صفحات: 2 فرمت فایل: word کد فایل: 15780
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: زمین شناسی
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma

  Magma کلمه‌ای است یونانی به معنی خیر که برای مذاب های طبیعی سیلیکاته بکار گرفته می‌شود. اما در اصطلاح زمین شناسی، ماگما مایعی است سیلیکاته با گرانروی زیاد همراه با گاز و مواد فرار گدازه یا لاوا ماگمایی است که مواد فرار خود را از دست داده باشد. ماگماها ممکن است کاملا مایع و یا نیمه متبلور باشند. گدازه‌ها معمولا نیمه متبلورند. زیرا محتوی بلور ، کانیهایی هستند که نقطه ذوب و یا انجماد بالاتر دارند. این بلورها یا مستقیما از ماگما متبلور شده‌اند و یا کانیهای دیرگداز سنگ ما در ماگما هستند که از سنگ مادر جدا شده و به داخل ماگما افتاده‌اند.

   

   
   

  انواع ماگما

  "یاگار" ماگماها را از لحاظ محتوی گاز به سه دسته به قرار زیر تقسیم می‌کند:

  هیپوماگما: ماگمایی است محتوی گاز فراوان و تحت فشار که به علت فشار زیاد لیتوستاتیک گازها در ماگما بصورت محلول باقی مانده‌اند.

   

  پیرو ماگما: ماگمایی است پرگاز و کف مانند که گازهای آن آزاد شده اما از ماگما خارج نشده است.

   

  اپی ماگما: ماگمایی است فقیر از گاز شبیه به گدازه ها.

  گرانروی ماگماها

  گرانروی ماگما بسته به ترکیب شیمیایی ، درجه حرارت و مقدار درصد گاز محلول تغییر می‌کند. گرانروی ماگماهای بازالتی حداقل 100 پواز و گرانروی ماگماهای گرانیتی بین 3 10 تا 6 10 پواز می‌باشد. گازهای محلول در ماگما سبب پایین آمدن وزن مخصوص کلی ماگما و نیز تقلیل گرانروی می‌شوند. گرانروی یک ماگما با پیشرفت تبلور در آن ماگما نسبت مستقیم دارد. زیرا افزایش فازهای جامد و بالا رفتن درصد سیلیس در مایع باقی مانده موجب افزایش گرانروی می‌شود.

   

  حرارت ماگماها

   

  حرارت ماگماها بین 1500 تا 500 درجه سانتیگراد است. ماگماها وقتی می‌توانند به سطح زمین برسند که حرارتی بین 950 ( ریولیتها ) تا 1200 درجه سانتیگراد ( بازالتها ) داشته باشند زیرا در کمتر از این حدود حرارتی ، ماگماها منجمد شده و در همان عمقی که هستند متوقف می‌شوند.
  ترکیب شیمیایی ماگماها

   

  مطالعات زیادی برای تشخیص ترکیب شیمیایی ماگماها از لحاظ کانی شناسی ، درصد اکسیدها و مواد فرار صورت گرفته و نتیجه این شده که ماگماها اصولا از اکسیدهای مختلف تشکیل شده‌اند اما بسته به نوع ماگما درصد هر اکسید متفاوت است. اکسیدها عمده سازنده ماگماها عبارتند از:
   
  Si O2 , Al2 O3 , Fe O , Fe2 O3 , Ca O , Mg O , Na2 O , K2 O , Ti O2 , Mn O , P2

  O5 , H2 O , C O2

   

   
  علاوه بر اکسید‌ها فوق

   ، ترکیبات زیر نیز در ماگماها دیده شده‌اند:

  Fe Cl3 , Al cl3 , B O3 , H F , H CL , C O , S O2 , S H2 , H2 , N H3 , C H4 ,

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان تعریف ماگما - Magma
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت