تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: word کد فایل: 15992
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: حسابداری
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری

  تاریخچه حسابداری

  حسابداری یا به تعبیری زبان تجارت روشهایی است قراردادی که توسط استادان ، کارشناسان و یا انجمنهای حرفه ای  حسابداران تدوین گردیده است و به تدریج مورد قبول همگان قرارگرفته است و قابل تصحیح و تغییر می باشد. برای  سابداری تعاریف گوناگونی عنوان شده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  فرآیند تشخیص، اندازه گیری و گزارش اطلاعات اقتصادی که برای استفاده کنندگان اطلاعات مزبور امکان قضاوت و تصمیم گیریهای آگاهانه را فراهم می سازد.

  حسابداری عبارتست از خدمتی که با فراهم کردن اطلاعات مالی مورد نیاز مدیران، پرداخت کنندگان مالیات، اداره کنندگان و سایرین جهت تصمیم گیریهای آگاهانه انجام می پذیرد.

   

  حسابداری عبارتست از فن تفسیر، اندازه گیری و توصیف فعالیتهای اقتصادی. در حسابداری هدف بر این قرار گرفته است که با بنیانگذاری یکسری ضوابط و قراردادها اطلاعات لازم را برای حل مسایل مالی یک موسسه بدست آوریم .
   

   

  تاریخچه حسابداری

   

  چرتکه یکی از قدیمی ترین
  ابزار حسابداری

   

   

   
  در عصری که جوامع بشری همواره در حال پیشرفت های علمی و صنعتی و اقتصادی
  می باشند و با توجه به اینکه نقش فعالیتهای مالی در هر پیشرفت و توسعه ای غیر
  قابل انکار می باشد نیاز به توسعه حسابداری روز به روز افزایش می یابد .
   
   
  در قرون وسطی مرسوم بوده است که فرمانروایان مالیاتها را جمع آوری می کردند و آنرا در جهت رفع نیازهای مالی مربوط به توسعه املاک به مصرف می رساندند.در آن زمان  یکی از وظایف حسابداران تهیه صورتی از اموال افراد برای خزانه داری فرمانروا به منظور  اخذ مالیات بود . از دیگر وظایف حسابداران آن زمان می توان به تهیه گزارش سفر افرادی
  که به کار تجارت بین کشورها اشتغال داشتند اشاره کرد. این گزارش در پایان هر سفر تهیه می گردید و هدف از آن تعیین سود و زیان مربوط به آن سفر بود. در قرن سیزدهم و چهاردهم به دلیل رشد عملیات تجارتی تحولاتی در سیستم نگهداری حسابها به وجود آمد.

   

   

  لوکا پاچیولی ( LUCA PACIOLI ) یک کشیش ایتالیایی و درواقع یک ریاضیدان بود که توانست با انتشار کتاب ریاضیات لوکا پاچیولی موجب گسترش فن دفترداری دوطرفه در سراسر اروپا گردد.وی در این کتاب که چند فصلش اختصاص به حسابداری داشت  وانست مهارت تجزیه و تحلیل گری خود را در جهت توصیف سیستم حسابداری دوطرفه
  به کار برد.با وجود اینکه دراین کتاب هیچ اشاره ای به دوره مالی ، چگونگی تهیه صورتهای مالی و نگهداری حسابهای مربوط به دارائیهای ثابت وجود ندارد و نیز تمایزی بین اموال شخصی صاحب موسسه وسازمان تجاری وی نگذاشته است ، به دلیل سادگی و داشتن ارزشهای علمی در طی قرون پانزدهم و شانزدهم به اغلب زبانها ترجمه شد و  مورد استفاده قرار گرفت .

   

  از زمان به وقوع پیوستن انقلاب صنعتی در انگلستان ، نیاز به حسابداری به شکل چشمگیری افزایش یافت . پس از انقلاب صنعتی امریکا هم از آنجا که سرمایه های شخصی زیادی در شرکتها وارد گردید و موجب توسعه هر چه بیشتر آنها شد و در نتیجه باعث به وجود آمدن غولهای صنعتی قرن بیست و یکم شد سیستمهای حسابداری از اهمیت بیشتری برخوردار گردیدند و حسابداری نیز با پیشرفت وضعیت اقتصادی توسعه و تکامل پیدا نمود.

   

   

  ابزار و مفاهیم پایه حسابداری

  حساب

  دوره مالی

  دفتر روزنامه

  دفتر کل

  دفتر معین

  درآمد

  هزینه

  سرمایه

  دارایی

  بدهی

  سند حسابداری

  مراحل حسابداری

   

   
  فرایند حسابداری دارای چهار مرحله به شرح زیر می باشد:

   

  ثبت فعالیتهای مالی

  طبقه بندی اقلام ثبت شده

  خلاصه کردن اقلام در قالب اعداد قابل سنجش به پول

  تفسیر نتایج حاصله از بررسی اقلام خلاصه شده

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه حسابداری
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت