تحقیق مقاله موشَک

تعداد صفحات: 8 فرمت فایل: word کد فایل: 16315
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی هوافضا
قیمت قدیم:۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله موشَک

  موشَک پرتابه‌ای است که با نیروی واکنش ناشی از خروج گاز (معمولاً ناشی از سوختن سوخت) حرکت می‌کند. در موشک ماده اکسیدکننده نیز به همراه سوخت حمل می‌شود و سوختن سوخت در آن نیاز به اکسیژن هوا ندارد. از این نظر موشک با راکت و فشفشه فرق دارد.

  موشک‌ها از دید سوخت به دو دسته موشک با سوخت مایع و موشک با سوخت جامد بخش می‌شوند.

  انواع موشک‌ ها

   

  موشک آگنی-۲ در روز جمهوری در دهلی

  موشک‌های بالستیک

  موشک‌های اتمی

  موشک‌های فضایی

  موشک‌های ضد ماهواره

  موشک‌های لیزری

  موشک‌های شیمیایی، میکروبی، صوتی،...

  موشک‌های دوربرد زمین به زمین

  موشک‌های میانبرد زمین به زمین

  موشک‌های برد نزدیک زمین به زمین

  موشک‌های دوربرد دریا به زمین

  موشک‌های میانبرد دریا به زمین

  موشک‌های برد نزدیک دریا به زمین

  موشک‌های زمین به دریا

  موشک‌های زمین به هوا

  موشک‌های زمین به فضا

  موشک‌های دریا به دریا

  موشک‌های دریا به هوا

  موشک‌های هوا به هوا

  موشک‌های هوا به دریا

  موشک‌های هوا به فضا

  موشک‌های جنگ شهری

  موشک‌های ضدتانک

  موشک‌های ضدزره

  موشک‌های ضدهوایی

  موشک‌های دفاع هوایی

  موشک‌های دفاع دریایی

  موشک‌های دفاع فضایی

  موشک‌های زیردریایی

   

  موشک‌ها را همچنین می‌توان بر اساس نوع سطح پرتاب به دریاپایه، زمین‌پایه و هواپایه تقسیم کرد

  ساختمان موشک

  دید کلی

   

  امروزه تعداد متنوعی از موشکها موجود است و اغلب آنها اختلاف عمده‌ای باهم دارند. با این وصف ، موشکها در قسمتهای اصلی تشکیل دهنده شبیه به هم هستند. هر موشک از چهار قسمت اصلی به نام سازه (AIRFAME) ، سیستم هدایت موشک (GUIDANCE SYSTEM) ، کلاهک یا سرجنگی (WarHead) ، بخش پیشران Prou plision unit) یا موتور که نیروی لازم را برای هدایت موشک به جلو و سمت هدف تامین می‌نماید، تشکیل شده است.
   
  اجزای اصلی موشک

  بدنه موشک

   

  قطعات بدنه موشک شامل اسکلت که الحاق کننده یا محافظ و نگهدارنده سایر قسمتهای موشک می‌باشد و در واقع اتصال قسمتهای مختلف موشک و استواری آن در حین پرواز در هوا به این قسمت متکی است. شاسی ، خود از بخشهای دیگر به نام بدنه اصلی موشک (Missils Main Body) با بالها و بالچه‌ها تشکیل شده است. سیستم هدایت ، موشک را به سوی هدف یا محوطه آن سوق می‌دهد.
   
  وقتی موشک به شعاع مشخصی از هدف رسید، سرجنگی که قسمت از موشک و حاوی مقدار مشخصی از مواد منفجره می‌باشد ، منفجر و باعث انهدام و صدمه زدن به هدف می‌شود. بدنه اصلی موشک معمولا به شکل لوله از جنس محکم و از فلز سبک مانند آلومینیوم با دیگر فلز است که در مقابل درجه حرارت زیاد و فشارهای بالا (که در حین پرواز در هوا به موشک وارد می‌شود.) مقاوم باشد، ساخته می‌شود.

   

  بال های موشک (Wings)

  بالها در اطراف و بیرون بدنه اصلی قرار گرفته‌اند و نیروی اصلی جهت پرواز در هواست تامین می‌نماید. لبه جلویی بالها به لبه مقاوم ، لبه عقبی آن به لبه فرار (Trailing EDGE) و بالای آن تیپ (TIP) گفته می‌شود.

  بالکهای موشک (FINS)

  بالکها کوچکتر از بالها بوده و بطور معمول در قسمت عقب موشک قرار می‌گیرند، ولی در بعضی از موشکها در قسمت جلو بدنه طراحی شده است. هدف از به کارگیری بالک ، متعادل نگهداشتن موشک و تامین پدیداری آن (انطباق محور موشک با زاویه حرکت) ، در مسیر پرواز می‌باشد به همین علت به بالکها ، تثبیت کننده نیز اطلاق می‌شود.

  سیستم هدایت و کنترل موشک (Guidance and control system)

  سیستم هدایت یکی از بخشهای عمده موشک است و کار هدایت موشک از محل روانه‌ سازی و پرتاب تا بخشی از مسیر و یا هدف را به عهده دارد. بعضی از موشکها از هدایتهای مختلفی ، در قسمتهای مسیر استفاده می‌کنند. سیستمهای هدایت جهت انجام وظایف مربوط ، دارای قسمتهای زیر می‌باشد

  هدایت حساسه

  این قسمت به انواع مختلف انرژی نظیر حرارت ، روشنایی ، امواج الکترومغناطیسی ، صدا و یا حرکت مکانیکی را تشخیص می‌دهند. این وسایل (حساسه‌ها) انرژی دریافتی را تجزیه و تحلیل کرده و به شکلی بکارگیری در می‌آورند و آنها را به قسمتهای مربوطه نظیر شتاب ‌سنجها به کامپیوتر ارجاع می‌دهند.

  کامپیوتر

  اطلاعات را از حساسه‌ها دریافت و آنها را پردازش می‌نمایند. خروجی به نحوی است که قابل دریافت و واکنش مناسب بوسیله قسمتهای کنترل باشد. این قسمت در واقع مغز موشک تلقی می‌شود. زیرا اطلاعات لازم برای قسمتهای داخلی و سطوح کنترل از این بخش صادر می‌شود.

  کلاهک یا سرجنگی

   

  سرجنگی که به آن کلاهک جنگی گفته می‌شود، از مهمترین بخشهای موشک بوده و هدف از طراحی موشک یا راکت ، (به عنوان تسلیحات نظامی) در واقع رساندن این قسمت به هدف و یا نزدیک آن است که با انجام عمل هدف آسیب یا منهدم می‌شود. اغلب محل قرار گرفتن این بخش جلو مورد نظر است. در صورتی که وقتی بحث کلاهک جنگی در اینگونه سلاحها باشد، محلی غیر از دماغه موشک مورد نظر است.
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله موشَک

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

تحقیق در مورد تحقیق مقاله موشَک , مقاله در مورد تحقیق مقاله موشَک , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله موشَک , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله موشَک , تحقیق درباره تحقیق مقاله موشَک , مقاله درباره تحقیق مقاله موشَک , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله موشَک , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله موشَک ، موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله موشَک
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت