تحقیق مقاله فضا نوردی

تعداد صفحات: 6 فرمت فایل: word کد فایل: 16321
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی هوافضا
قیمت قدیم:۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله فضا نوردی

  بر اساس تعریف فدراسیون بین‌المللی هوانوردی (FAI)، پرواز در ارتفاع بالاتر از یکصد کیلومتر «سفر فضایی» محسوب می‌شود. فدراسیون بین‌المللی هوانوردی ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح متوسط دریاها را مرز بین جو زمین و فضا یا به اصطلاح «خط کارمن» نامیده است. در ارتفاع بیشتر از خط کارمن، غلظت جو زمین به دلیل افزایش ناگهانی و شدید دما به قدری کاهش می‌یابد که می‌توان از نیروی پسای ناشی از برخورد مولکولهای جو با شئ پرنده صرف‌نظر کرد. از دیگر سو بر اساس تعریف سازمان فدرال هوانوردی آمریکا، فردی که قادر باشد در ارتفاعی بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین پرواز کند، مفتخر به کسب عنوان فضانوردی خواهد شد. این ارتفاع جایی است که لایه مزوسفر تمام می‌شود.[۲]

  مهندسان طراح هوافضا هنگام طراحی و یا شبیه‌سازی بازگشت اجرام به جو زمین، گذر از ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری را عبور از مرز جو به فضا در نظر می‌گیرند. سرعت بسیار زیاد اجسام در بازگشت به جَو دلیل این انتخاب است. در سرعتهای بسیار زیاد، جو رقیق در فاصله بین ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۰۰ کیلومتری، نیروی پسای اتمسفری قابل توجهی تولید می‌کند.[۲]

  نخستین‌های فضانوردی

  یوری گاگارین اولین فضانورد جهان

  نخستین موجود زنده در فضا

  نخستین موجود زنده در فضا سگی به نام لایکا بود که در ۳ نوامبر سال ۱۹۵۷ میلادی، تنها یک ماه پس از پرتاب اسپوتنیک-۱ به فضا و آغاز رسمی عصر فضا، با فضاپیمای روسی اسپوتنیک-۲ به مدار زمین پرتاب شد. از این پرواز برای آزمایش ارگان‌های زندهٔ بدن در مرحلهٔ پرتاب و شرایط بی‌وزنی و برای تکمیل سیستم‌های پشتیبانی حیات در اولین فضاپیمای سرنشین‌دار استفاده شد. فضاپیمای اسپوتنیک-۲ حامل لایکا برای بازگشت به زمین طراحی نشده بود، و لایکا مدتی پس از پرتاب در مدار زمین جان سپرد.[۳]

  نخستین انسان فضانورد

  نخستین فضانورد جهان یوری گاگارین کیهان‌نورد روسی بود که روز ۲۳ فروردین ۱۳۴۰ با فضاپیمای وستوک-۱ به فضا رفت و در طول ۱۰۸ دقیقه یک دور مدار زمین را پیمود.

  نخستین زن فضانورد

  نخستین زن فضانورد والنتینا ترشکووا کیهان‌نورد روسی است که در ۶ مارس ۱۹۶۳ میلادی با فضاپیمای وستوک‌-۶ به فضا رفت.

  نوشتار اصلی: زنان فضانورد

   

  نخستین راهپیمایی فضایی

   

  تمبر یادبود نخستین راهپیمایی فضایی، متعلق به شرکت پست اتحاد جماهیر شوروی (سال ۱۹۶۵ میلادی)

  نخستین راهپیمایی فضایی توسط الکسی لئونوف کیهان‌نورد روسی در ۲۷ اسفند ۱۳۴۳ (۱۸ مارس سال ۱۹۶۵ میلادی) انجام شد. او پس از پوشیدن لباس فضایی از فضاپیمای واسخود-۲ خارج شد و به مدت ۲۰ دقیقه، در حالیکه با کابل مخصوص به فضاپیمای خود متصل بود در فضای بیکران شناور شد. در مدت زمانی که الکسی لئونوف در بیرون از فضاپیمای بسر می‌برد، این فضاپیما در مدار زمین مسیری از شمال آفریقا تا شرق سیبری را پیمود.

  نخستین گام بر روی ماه

  نخستین انسان بر روی ماه نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی است که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوییه سال ۱۹۶۹ میلادی بر روی ماه گام نهاد.

  نخستین فضانورد فارسی‌زبان

  نخستین فضانورد فارسی‌زبان عبدالاحد مهمند کیهان‌نورد افغان است که در ۷ شهریور (۷ برج سنبله) سال ۱۳۶۷ (۲۹ اوت سال ۱۹۸۸) با فضاپیمای روسی سایوز تی‌ام ۶ به فضا رفت و به مدت ۹ روز به همراه فضانوردان دیگر در ایستگاه فضایی میر به پژوهشهای اخترفیزیکی، پزشکی و بیولوژیکی پرداخت.

  نخستین گردشگر فضایی

  نخستین گردشگر (توریست) فضایی، دنیس تیتو بازرگان و مهندس آمریکایی بود که با پرداخت حدود ۲۰ میلیون دلار در ۸ آوریل سال ۲۰۰۱ میلادی با فضاپیمای روسی سایوز تی‌ام ۳۲ به فضا رفت و به مدت ۷ روز و ۲۲ ساعت در ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین اقامت داشت.

  ] نخستین فضانورد ایرانی

  نخستین فضانورد و گردشگر فضایی ایرانی، انوشه انصاری است که با پرداخت حدود ۲۰ میلیون دلار با فضاپیمای روسی سایوز تی‌ام‌ای-۹ در روز ۲۷ شهریور ۱۳۸۵ به مدار زمین رفت و اقامت ۱۱ روزه خود را در ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد. انوشه انصاری ترجیح می‌دهد در مورد خود از عنوان «فضانورد همراه» بجای واژه «توریست فضایی» استفاده کند.

  نخستین فضانورد مسلمان

  نخستین فضانورد مسلمان سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود شاهزادهٔ سعودی است که در ۱۷ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی با فضاپیمای آمریکایی شاتل دیسکاوری به مدار زمین رفت.

  ترین‌های فضانوردی

   

  نیل آرمسترانگ اولین انسانی که روی ماه گام نهاد، در حال استراحت در فضاپیمای آپولو ۱۱ پس از نخستین راه‌پیمایی روی ماه

  طولانی‌ترین اقامت در فضا

  رکورد طولانی‌ترین اقامت پیوسته در فضا متعلق به والری پولیاکف کیهان‌نورد روسی است که به مدت ۴۳۷ روز متوالی در ایستگاه فضایی میر زندگی و پژوهش کرد.

  سرگئی کریکالیوف، دیگر فضانورد روسی رکورد طولانی‌ترین اقامت ناپیوسته در فضا را دارا است؛ وی روی‌هم رفته با ۸۰۳ روز و ۹ ساعت و ۳۹ دقیقه اقامت در فضا طی شش ماموریت فضایی (شامل ۸ راهپیمایی فضایی)، بیشتر از هر انسان دیگری در فضا زندگی کرده است.[۴][۵]

  طولانی‌ترین پرواز تک‌نفره

  طولانی‌ترین پرواز تک‌نفره به مدت ۴ روز و ۲۳ ساعت توسط والری بیکفسکی کیهان‌نورد روسی از ۱۴ تا ۱۹ ژوئن ۱۹۶۳ با فضاپیمای وستک ۵ انجام شد.

  بیشترین تعداد سفر فضایی

  رکورد بیشترین تعداد سفرهای فضایی متعلق به فرانکلین چانگ دایاز فضانورد کاستاریکایی‌-‌آمریکایی و جری راس فضانورد آمریکایی است. وی ۷ پرواز فضایی را در پرونده خود ثبت کرده است.

  طولانی‌ترین حضور پیوسته انسان در فضا

  رکورد طولانی‌ترین حضور پیوسته انسان در فضا متعلق به ایستگاه فضایی میر است. روسیه (و شوروی سابق) به مدت ۳۶۴۴ روز حضور بی‌وقفهٔ فضانوردان را در ایستگاه فضایی میر تضمین کردند. این دوره از ۵ سپتامبر ۱۹۸۹ آغاز و پس از ۲۲ پرواز فضاپیمای سایوز در ۲۹ اوت سال ۱۹۹۹ به پایان رسید. در طی این مدت، فضاپیمای آمریکایی شاتل نیز ۸ بار اقدام به انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی میر نمود.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله فضا نوردی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  در زبان انگلیسی واژه «آسترونات» (Astronaut) بطور کلی به معنای فضانورد است، ولی برای فضانوردن روسی (و شوروی سابق) معمولاً واژه «کازمونات» (Cosmonaut) بکار می‌رود که برگرفته از واژه روسی «کاسمانافت» (Космонавт) است. در زبان انگلیسی، برای فضانوردان چینی واژه «تایکونات» نیز (Taikonaut) بکار می‌رود.

  ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ فضا کجاست !!؟ (فارسی). وبگاه دانش فضایی (ژوئیه ۲۰۰۷). بازدید در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۸۸.

  ↑ ماموریت اسپوتنیک-۲. وبگاه فضایی روسیه. بازدید در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۸۹.

  ↑ سرگئی کنستانتینوویچ کریکالیوف (انگلیسی). وبگاه شرکت انرگیا (ژانویه ۲۰۰۵). بازدید در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۷.

  ↑ زندگی‌نامه کیهان‌نورد سرگئی کریکالیوف (انگلیسی). وبگاه ناسا (اکتبر ۲۰۰۵). بازدید در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۷.

  ↑ ۶٫۰ ۶٫۱ آشپزی برای فضانوردان (فارسی). وبگاه دانش فضایی (ژوئن ۲۰۱۰). بازدید در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۸۹.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی, مقاله در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی, تحقیق درباره تحقیق مقاله فضا نوردی, مقاله درباره تحقیق مقاله فضا نوردی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی ، موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله فضا نوردی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت