تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: word کد فایل: 16435
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: فیزیک
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی

  معنای لغوی

  آهنربا از دو بخش آهن و -ربا از فعل ربودن تشکیل شده. کاربرد واژه‌هایی مانند آهنربا و کهربا در فارسی پیشینه طولانی دارد.

  برابر اروپایی آن: اولین شرح مغناطش به یونانیان قدیم باز می‌گردد که این اسم را به مغناطیس دادند. این اسم از مگنزیا که نام یک دهکده‌ی یونانی است، مشتق شده‌است. از لحاظ لغوی Magnet به معنی «سنگی از اکسید منیزیم» است. این سنگ حاوی مگنتیت (Fe2O3) بود و هنگام مالش آن به آهن، آن را آهنربا می‌کرد. نظریهٔ دیگر این است که این واژه از ریشهٔ واژهٔ فارسی «مگ» می‌باشد و این واژه magnet به همراه واژهٔ magic از ریشهٔ واژهٔ پارسی mag می‌باشند، که خود برگرفته از مغان ایران است.[۱]

  تاریخچه

   تلاش جدی برای استفاده از قدرت پنهان مواد مغناطیسی بسیار پس از کشف آن انجام شد. به عنوان مثال در قرن ۱۸ام با ادغام تکه‌های کوچک مواد مغناطیسی تکه‌ی بزرگ‌تری بدست آمد که مشخص شد توانایی بلند کردن قابل توجهی دارد.

  پس از اینکه اورستد در سال ۱۸۲۰ کشف کرد که جریان الکتریکی می‌تواند میدان مغناطیسی به وجود آورد، پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شد.

  استورگن دانش خودش را با موفقیت برای ساخت اولین آهنربای الکتریکی در سال ۱۸۲۵ بکار برد. با اینکه دانشمندان زیادی (از قبیل گاوس، ماکسول و فارادی) با این پدیده از دیدگاه تئوریک درگیر شدند، اما توصیف درست مواد مغناطیسی به فیزیکدانان قرن ۲۰ ام نسبت داده می‌شود.

  کیوری و ویس در شفاف‌سازی پدیده‌ی مغناطش دائمی و وابستگی دمایی آن موفق بودند. ویس فرضیه‌ی وجود حوزه‌های مغناطیسی را مطرح کرد تا توضیح دهد که مواد چگونه می‌توانند آهنربا شده یا خاصیت مغناطیسی کل آنها صفر شود.

  جزئیات خواص دیواره‌های این حوزه‌های مغناطیسی توسط بلوچ، لاندو و نیل بررسی شد.

  کاربرد

  آهنربا ها کاربرد های زیادی در اسباب بازی ها دارند. میله های مغناطیسی M شکل، برای ساخت شکل های گوناگون به گوی های فلزی متصل شده اند

  مواد مغناطیسی جزء جدانشدنی فناوری مدرن هستند. آهنرباها یکی از اجزای مهم بسیاری از وسایل الکترونیکی و الکترومکانیکی هستند. کاربرد عمده‌ی آهنرباهای دائم در تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و بالعکس است. (مانند موتورهای الکتریکی و ژنراتورها) مغناطیس‌ها همچنین در حافظه‌ های مغناطیسی (صفحات هارد دیسک و فلاپی‌دیسک‌ها و کارت‌های پلاستیکی حافظه)

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

   

  Buschow, K.H.J., de Boer, F.R., Physics of Magnetism and Magnetic Materials, Kluwer Academic Publishers, 2004.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان میدان مغناطیسی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت