تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟

تعداد صفحات: 2 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 17950
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: محیط زیست و انرژی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟

  امواج صوتی هم مانند نوری انعکاس و شکست دارند. اینم درباره همه امواج طیف الکترومغناطیس صاذقه. موجهای فرا صوت با برخورد به کف دریا منعکس شده و گیرنده آنها را دوباره دریافت می کند. با توجه به رابطه طول موج با ارتفاع، عمق تعیین می شود. چگونه از موجهای فراصوت در تعیین عمق دریا استفاده می شود?

  پاسخ :  موج بازگشتی! مثل انعکاس نور می مونه. طول موجش رو در آشکار ساز که همون گیرنده رادیویه می تونی ببینی و به دست بیاری. فیزیک پایه جلد جلد دوم.

  تعیین عمق دریا

  همان طوری که از رادار در هواپیما استفاده میشود ومحل دقیق هواپیما وارتفاع ان از زمین وسرعت وجهت حرکت ان را درفضا مشخص میکنند به کمک ((سونار))بااستفاده از ماورای صوت نیز میتوان محل زیردریایی وفاصله ی انازسرعت وجهت حرکت ان را دردریامعلوم کرده جالب است بدانیم که رادارها وسونارها براساس مطالعه ای که بر روی خفاش صورت می گرفته طرح ریزی شده است.

  در سونارها، امواج ماورای صوت به صورت امواج ناپیوسته در امتداد معین فرستاده می شود و چناچه مانعی در مسیر امواج موجود باشند امواج بازتاب می شوند و به وسیله ی گیرنده ها و آشکار سازها دریافت می گردند.

  زمان بین انتشار موج و دریافت بازتابش آن را باساعتهای دقیق اندازه می گیرند و چون سرعت موج در هر محیط مشخص است فاصله ای که موج در این مدت پیموده محاسبه می شود و از روی آن فاصله مانع را معلوم می کنند.

  سونارها را برای تعیین عمق دریاها (ژرفاسنجی) و فاصله کشتیها و زیر دریاییها و نیز سرعت آنها به کار می برند.

   

   

  امواج رو با طول موج معین در حیطه‌ی فراصوت می‌فرستن عمود بر کف دریا. و منتظر بازتاب موج میشن. اینجا همون قانون ساده‌ی صوتی در مورد امواج صوتی با دو دیواره‌ی بسته صدق می‌کنه. که یکیش همون فرستنده است. هرچند فرقی نمی‌کنه حالا اسمشو بذاریم بسته یا یک دیواره‌ی باز. یک رابطه‌ی ساده هست که در کتاب فیزیک پایه جلد 2 می‌تونی در بخش صوت ببینی. عمق با دو پارامتر طول موج اولیه و بازگشتی پیدا می‌شه.

  فرو صوت و فراصوت

  اصواتی با بسامد‌های زیر به عنوان فرو صوت شناخته می‌شوند. در مقابل اصواتی با بسامد‌های بالاتر از به عنوان فراصوت نامیده می‌شوند. با این حال گوش انسان توان شنیدن چنین اصواتی را ندارد. برخی حیوانات توان شنیدن فروصوت و فراصوت را دارند.

  کرگدن‌ها با اصواتی به بسامد با یکدیگر صحبت می‌کنند. در حالی که خفّاش‌ها با اصوات شکار خود را شناسایی و جهت یابی می‌کنند

   

  بسامد یک ویژگی فیزیکی صوت است زیرا به‌کمک لوازم الکترونیکی می‌توان آن را اندازه گرفت. در مقابل، بسامد در گوش ما به عنوان یک اثر کیفی است به طوری که با آن زیر و یا بمی صدا را تشخیص می‌دهیم. یک صدای خالص با بسامد کم به عنوان صدای بم و صدای دیگر با بسامد زیاد به عنوان صدای زیر شنیده می‌شود.

  پیانو معمولاً صدای زیر درست می‌کند در حالی که طبل صدای بم تولید می‌کند.

   

  اگر مایل باشید ارتباط نوسان گر و صوت بوجود آمده را بررسی کنید، بر روی شکل روبه‌رو تقه بزنید.

   

  اگر مایل باشید با چند روش تولید صدا و چند وسیله موسیقی آشنا شوید، بر روی شکل روبه‌رو تقه بزنید.

  امواج فروصوتی معمولاً توسط چشمه های بزرگ تولید می شوند، امواج زمین لرزه از این جمله اند. همچنین کرگدن ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر از امواج فروصوت با فرکانس Hz 5 استفاده می کنند.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه ازموج های فرا صوت درتعیین عمق دریا استفاده می شود؟
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت