تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 18173
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: زیست شناسی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟

  اخبار جدید حاکی از موفقیت اخیر محققان "مرکز تحقیقات پوست و سالک پژوهشکده ی رویان" در ابداع روش جدید درمان چین و چروک صورت است. دکتر محمد علی نیلفروش زاده رئیس این مرکز است.

  با وی در مورد سلول های بنیادی در پوست و اقدامات انجام شده در این زمینه گفت و گویی انجام شده است که در ادامه می خوانید.

   

  * سلول های بنیادی چه هستند و چگونه عمل می کنند ؟

  سلول های بنیادی یا STEM CELLS به سلول های چند پتانسیلی مغز استخوان گفته می شود که توانایی تبدیل به انواع سلول های خونی را دارند. توانایی تبدیل این سلول ها به انواع سلول های خونی، توجه دانشمندان و پژوهشگران را به طرف تبدیل این سلول ها به سایر سلول های تخصص یافته ی بافت های دیگر معطوف داشت.

  پیشرفت مطالعات نشان داد که در کلیه ی بافت های بدن نوعی از سلول های بنیادی یافت می شود که توانایی تبدیل به سلول های تخصص یافته ی همان بافت را دارند و در موقع اختلال بافتی، دست به کار شده و تکثیر پیدا می کنند و به دلیل داشتن همین توانایی به آنها " سلول بنیادی" می گویند.

  سلول های بنیادی اصولا سلول های تخصصی نشده ای هستند که با دو مشخصه مهم از دیگر سلول ها تفکیک می شوند:

  اولا توانایی تکثیر و افزایش تعداد برای مدت طولانی را دارند.

  دوم اینکه پس از دریافت پیام های شیمیایی معین می توانند تمایز حاصل کنند یا به سلول های تخصص یافته ای با عملکردهای خاص، مثل سلول قلبی یا عصبی تبدیل شوند. عملکرد این سلول ها در بدن این است که در هنگام اختلال و بیماری تکثیر شده و سلول های جدیدی به بافت ارائه می کنند که اساس سلول درمانی را تشکیل می دهد.

  سلول های بنیادی بر اساس توانایی تکثیر و تمایز به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

  1- سلول های بنیادی TOTIPOTENT یا همه توانی:

  این سلول ها می توانند به هر نوع سلولی در بدن تغییر پیدا کرده و تبدیل شوند. یک تخمک بارور شده در واقع یک نوع سلول بنیادی همه توانی است. سلول های تولید شده در تقسیمات تخمک بارور شده نیز همه توانی هستند.

  2- سلول های بنیادی PLURIPOTENT یا پرتوانی:

  این سلول ها که از سلول های بنیادی رویان منشا می گیرند، حدود 4 روز پس از لقاح به وجود می آیند و می توانند به هر نوع سلولی به جز سلول های بنیادی همه توانی و سلول های جفت تبدیل شده و تمایز حاصل کنند.

  3- سلول های بنیادی MULTIPOTENT یا چند توانی :

  از سلول های بنیادی پرتوانی منشا می گیرند و سلول های تخصص یافته از آنها ناشی می شوند. برای مثال سلول های بنیادی خون ساز که در مغز استخوان وجود دارند به همه انواع سلول موجود در خون تبدیل می شوند، مثل گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت. یا سلول های بنیادی عصبی که می توانند به سلول های عصبی و سلول های حمایت کننده عصبی تبدیل شوند.

  4- سلول های بنیادی UNIPOTENT یا تک توانی :

  این نوع سلول ها می توانند فقط به یک نوع سلول تبدیل شده و آن را تولید کنند.

   

  * سلول درمانی چیست و چگونه از سلول های بنیادی برای سلول درمانی استفاده می شود؟

  سلول درمانی در واقع عمل پیوند سلول های خویش منشا یا اتولوگ است. روشی که در حال حاضر تحت عنوان سیستم سلولی اتولوگ یا AUTOLOGOUS CELLULAR SYSTEM مطرح می گردد.

  در این روش درمانی سلول های خود فرد تکثیر شده و مجدد به محل مورد نظر تزریق می شود تا اختلال ایجاد شده رفع شود.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان سلول های بنیادی چه هستند؟
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت