تحقیق مقاله رایگان شهریار

تعداد صفحات: 2 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 18201
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: ادبیات فارسی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان شهریار

  شهریار

  استاد سید محمد حسین بهجت تبریزی (شهریار) در سال 1285 هجری شمس در سال 1285 هجری شمسی در روستای خشکاب در بخش قره چمن آذربایجان متولد شد. پدرش حاجی میر آقا خشکنابی و از وکلای مبرز و مردی فاضل و خوش محاوره و از خوش نویسان دوره خود و با اینان و کریم الطبع بود.

   

  او در اوایل شاعری بهجت تخلص میکرد و بعداظ’ دوباره با فال حافظ تخلص خواست که دوبیت شاهد از دیوان آمد و خواجه تخلص او را شهریار تعیین کرد. او تحصیلات خود را در مدرسه متحده و فیوضات و متوسطه تبریز و دارالفنون تهران گذراند و تا کلاس آخر مدرسه طب تحصیل کرد و به مدارج بالایی دست یافت ولی در سالها آخر تحصیل این رشته دست تقدیر او را به دام عشقی نافرجام گرفتار ساخت و این ناکامی موهبتی بود الهی; که در آتش درون وسوز و التهاب شاعر را شعله ور ساخت و تحولات درونی او را به اوج معنوی ویژه ای کشانید تا جایی که از بند علائق رست و در سلک صاحبدلان درآمد و سروده هایش رنگ و بوی دیگر یافت و شاعر در آغازین دوران جوانی به وجهی نیک از عهد این آزمون درد و رنج برآمد و برپایه هنری اش به سرحد کمال معنوی رسید. غالب غزلهای سوزناک او که به دائقه عموم خوش آیند است. این عشق مجاز است که در قصیده زفاف شاعر که شب عروسی معشوقه هم هست; با یک قوس صعودی اوج گرفته; به عشق عرفانی و الهی تبدیل میشود. ولی به قول خودش این عشق مجاز به حالت سکرات بوده و حسن طبیعت هم مدتها به همان صورت اولی برای او تجلی کرده و شهریار هم بازبان اولی با او صحبت کرده است.
  اصولاظ’ شرح حال و خاطرات زندگی شهریار در خلال اشعارش خوانده میشود و هر نوع تفسیر و تعبیری که در آن اشعار بشود به افسانه زندگی او نزدیک است. عشقهای عارفانه شهریار را میتوان در خلال غزلهای انتظار; جمع وتفریق; وحشی شکار; یوسف گمگشته; مسافر همدان; حراج عشق; ساز صباط،; ونای شبان و اشک مریم: دو مرغ بهشتی....... و خیلی آثار دیگر مشاهده کرد. محرومیت وناکامیهای شهریار در غزلهای گوهرفروش: ناکامیها; جرس کاروان: ناله روح; مثنوی شعر; حکمت; زفاف شاعر و سرنوشت عشق بیان شده است. خیلی از خاطرات تلخ و شیرین او در هذیان دل: حیدربابا: مومیای و افسانه شب به نظر میرسد.
  استاد شهریار سرانجام پس از هشتاد و سه سال زندگی شاعرانه پربار و افتخار در 27 شهریور ماه 1367 به ملکوت اعلی پیوست و پیکرش در مقبره الشعرای تبریز که مدفن بسیاری از شعرا و هنرمندان آن دیار است به خاک شپرده شد.
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان شهریار

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان شهریار, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان شهریار, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان شهریار
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت