تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی

تعداد صفحات: 5 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 18767
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی شیمی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی

  عناصر نافلزی

  1 - بُرم

  مایعی است به رنگ سرخ قهوه ای که بخار آن بسیار سمی و سوزش آور است. این نافلز به صورت عنصر، در طبیعت یافت نمی شود. به شدت واکنش پذیر است و به مقدار بسیار کمی در آب حل می شود. ترکیب های آن در آب دریا زیاد است و از همین منبع استخراج می شود. برم درتولید مایع های خاموش کننده ی آتش، رنگ های نساجی، مواد دارویی و عکاسی کاربرد دارد.

  2 - کلر

  گازی سمی به رنگ سبز مایل به زرد است. بویی آزاردهنده و نافذ دارد و در هوا نمی سوزد. این نافلز به صورت عنصر، در طبیعت وجود ندارد و ترکیب های آن در آب دریا و در خشکی به مقدار زیاد یافت می شود. نمک خوراکی (سدیم کلرید) و جوهر نمک  (هیدروکلریک اسید) از جمله ی شناخته شده ترین ترکیب های آن هستند.

  کلر در تصفیه‌ی آب و تولید بسیاری از مواد شیمیایی، به ویژه پی‌وی‌سی کاربرد دارد. پی وی سی نوعی ماده ی پلاستیکی است که برای تولید بطری های نوشابه، لوله های انتقال آب و ... به کار می رود.

   

  3 - یُد

  ید نافلزی بسیار سمی است که از ترکیبات آن در پزشکی ( تشخیص و تنظیم میزان فعالیت غده ی تیروئید و درمان بیماری گواتر ) و عکاسی ( ساخت ماده ی حساس به نور ) استفاده می شود. این نافلز نیز به صورت عنصر آزاد در طبیعت یافت نمی شود.

  در صورت کمبود ید در بدن بیماری گوآتر ایجاد می گردد که برای پیشگیری از این بیماری مصرف نمک ید دار توصیه می شود.

  4 - گوگرد

  جامدی غیر سمی به رنگ زرد است و به آسانی و با تولید گازی بی رنگ، سمی و خفه کننده (گوگردی‌اکسید) در هوا می سوزد. این نافلز به فراوانی، به صورت عنصر در طبیعت وجود دارد. مقادیر زیادی از آن در اطراف چشمه های  آب گرم و مناطق آتش فشانی و به مقدار بسیار زیاد در معادن زیرزمینی، گاز طبیعی ترش و گاز کوره های کک پزی یافت می‌شود.

  از گوگرد برای تولید سولفوریک اسید، مواد آرایشی بهداشتی، مواد منفجره، حشره کش ها، رنگ های نساجی، مواد شوینده و لاستیک خودروها استفاده می کنند.

   

  5 - کربن

  نافلزی است که به چند شکل در طبیعت یافت می‌شود. الماس و گرافیت دو شکل بلوری آن هستند و زغال و دوده کربن سیاه، حالت های بی‌شکل یا غیر بلوری آن به شمار می آیند. کاربردهای کربن به شکل آن بستگی دارد؛ برای نمونه از دوده در تولید لاستیک خودروها، جوهر مشکی، کاغذهای کربن مشکی و واکس سازی استفاده می شود.

   

  6 - فسفر سرخ

  فسفر به صورت عنصر، در طبیعت یافت نمی‌شود و ترکیب های آن به صورت سنگ های فسفاتی فراوان است. فسفر به سه شکل فسفر سفید، فسفر سیاه و فسفر سرخ وجود دارد. فسفر سرخ، گرد بی شکلی به رنگ سرخ بنفش و با سمیت کم است. مقدار زیاد آن در برابر هوا خود به خود آتش می گیرد. از این نوع فسفر در تولید فسفریک اسید، کبریت های بی خطر و کودهای شیمیایی استفاده می شود.

   

  عناصر شبه فلزی

  شبه فلز: عناصری که خواص آن ها بین فلز و نافلز قرار می گیرد، شبه فلز نامیده می شوند. عناصری مانند: سیلیسیم و آرسنیک جزء شبه فلز ها محسوب می شوند.

   

  1 - آرسنیک

  آرسنیک، شبه فلز سمی معروفی است  و از نظر شیمیایی شبیه فسفر است، که به سه شکل زرد، سیاه و خاکستری یافت می‌شود. آرسنیک و ترکیبات آن، به عنوان آفت‌کش(علف کش ، حشره کش) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  آرسنیک و بسیاری از ترکیبات آن سمی هستند. آرسنیک با مختل کردن وسیع سیستم گوارشی و ایجاد شوک ، منجر به مرگ می‌شود.

   

  2 - سیلیسیم

  سیلیسیم عنصری‌ غیرفلزی‌ است‌ که‌ در طبیعت‌ به‌ صورت‌ خالص‌ یافت‌ نمی‌شود. سیلیسیم خالص‌، ماده ای‌ سخت‌ به‌ رنگ‌ خاکستری‌ تیره‌ است‌. این‌ ماده‌ مانند فلزات‌ می‌درخشد. سیلیسیم در حرارت‌ بالا با سایر عناصر ترکیب‌ می‌شود.

  28 درصد از پوسته‌ زمین‌ را سیلسیم‌ تشکیل‌ می‌دهد. سیلیسیم و ترکیبات آن در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیک و شیشه سازی کاربرد های فراوان دارند.

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان آشنایی با عناصر نافلزی و شبه فلزی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت