تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال

تعداد صفحات: 4 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 18994
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تربیت بدنی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال

  بازیکن لیبرو در والیبال

  در والیبال، لیبرو (Libero) به بازیکنی متخصص در دفاع گفته می شود. پست تدافعی لیبرو در والیبال اصلا" از همان پست لیبرو در ورزش فوتبال گرفته شده است. پستی که توسط فرانس بکن بایر (Franz Beckenbauer) بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال آلمان در دهه هفتاد میلادی شکل پیدا کرد و به جهان فوتبال معرفی شد.

   

   
  فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) در سال 1998 رسما" پست لیبرو را در ورزش والیبال تعریف کرد. به دلیل آنکه این پست، پستی دفاعی تلقی می شد و بازیکنی که در این پست بازی می کرد نقشش شبیه بازیکن لیبرو یا همان Sweeper در فوتبال بود، این پست همان لیبرو نام گذاری شد.
   
  اما این پست از محدودیتهایی برخوردارست که فدراسین جهانی والیبال، این محدودیتها را این چنین تعریف می کند:
   
  - هر تیم این حق را دارد که حداکثر یک بازیکن لیبرو در زمین داشته باشد
  - بازیکن لیبرو می بایست از لباسی استفاده کند که رنگ آن با دیگر هم تیمی ها متضاد باشد
  - لیبرو اجازه زدن سرو (سرویس)، بلوک کردن و یا سعی در بلوک کردن توپ (در دیوار دفاعی) را ندارد
  - تعویض بازیکن لیبرو جزو تعویضی های بازی به حساب نمی رود، که بدین صورت تعداد تعویض در این پست نا محدود است. اما تعویض او می بایست فقط زمانی صورت گیرد که توپ خارج از زمین است و یا بازی به هر دلیلی متوقف است
  - یک لیبرو اجازه شرکت در یک ضربه تهاجمی را ندارد) لیبرو حق حمله ندارد ونمی تواند در حمله تهاجمی شرکت کند اما اگر به طور تحمیلی مجبور شد می تواند پاس حمله بدهد به شرط اینکه شرایط خاصی را رعایت کند)
  - لیبرو حق ندارد به بازکن های جلو اضافه شود وهمیشه جزء سه نفر عقب زمین است
   
  یک لیبرو مانند بازیکنان دیگر دارای شماره خاص خود است. او می تواند همچنین کاپیتان تیم نیز باشد.

   

   
  تفاوت رنگ پیراهن Libero با هم تیمیهایش

   

  خصوصیات دفاعی
  معمولا" لیبرو بازیکنی متخصص در وظایف دفاعی در منطقه back row است. او قابلیت آنرا دارد که توپهای ضربه زده شده جهت کسب امتیاز از سمت حریف را جمع کرده و آنها را به سمت بازیکنان خودی کنترل کند تا آنها با توپهای کنترل شده تدارک حمله را ببینند.

   

   
  این بازیکن معمولا" از قدرت خوبی جهت دفع و جمع کردن ضربات برخوردارست. او هچنین باید از سرعت خوبی برای حرکت خود در زمین بویژه در خط عرضی برخوردار باشد.
   
  لیبرو حالت تعدیل در بازکن مهاجم بوجود می آورد یعنی بازیکن مهاجمی که سه دور در خط جلو بازی می کند وبه صورت چرخشی باید به عقب بازگردد، با ورود لیبرو به جای آن سه دور می تواند به راحتی بر روی نیمکت استراحت کند.
   
  والیبال از سرعت بالایی برخور دار است چون تنها ورزشی است که توپ آن با زمین بر خورد نمی کند واگر توپی به زمین برخورد کرد به اصطلاح مرده است. برای همین با توجه به بلندی قد بازکنان واینکه همیشه آنها با این مشکل روبرو بودند که برروی توپهای زمینی بسیار صعف داشنند، لیبرو با چابکی خاص خود این ضعف را جبران می کند. در قدیم بهترین مدافعان داخل میدان پاسورها بودند چون از قدرت انعطاف و جابکی برتری نسبت به مهاجمان برخوردار بودند.
   
  این روش را تیم آمریکا در سال 1988 در المپیک سیول ابداء کرد. که با ورود با زیکنی چابک به نام اریک ساتو ضعف عقب زمین خود را جبران می کرد .
   
  بهترین لیبروها
  از بهترین لیبرو های مرد جهان می توان به سرجیو سانتوز (Sergio Santos) از تیم والیبال برزیل و از بهترینهای زن جهان، می توان پاولا کاردولو (Paula Cardullo) از تیم ملی زنان ایتالیا اشاره کرد.
   
  در ایران نیز می توان به عبدالزضا علیزاده جوان تیم ملی والیبال اشاره کرد
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان لیبرو - مدافع آزاد والیبال
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت