تحقیق مقاله رایگان دیود

تعداد صفحات: 4 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 20401
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی برق
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان دیود

   

  دیود چیست ؟ از اتصال دولایه p & n دیود درست می شود         
  1- بعد از پیوند نیمه هادی نوع p & n کنار یکدیگر ، الکترونهای آزاد و حفره ها از محل پیوند عبور کرده ، با هم ترکیب می شوند و تشکیل یک لایه سد یا عایق می دهند       .
  2- یک منطقه تخلیه در محل پیوند ها ایجاد می شود که فاقد الکترونهای آزاد و حفره ها می باشد ، لکن اتمهایی که الکترون از دست داده و یا گرفته اند ، در دو طرف لایه سد و در منطقه تخلیه وجود دارند .
  3- اتمهای یونیزه شده ، ایجاد سد پتانسیل می کنند که برای نیمه هادی ژرمانیومی حدود ۰.۲ ولت است و برای نیمه هادی سیلسیمی حدود ۰.۶ ولت است .
  4- سد پتانسیل باعث که از حرکت و ترکیب بیشتر الکترونها و حفره ها در لایه سد جلوگیری به عمل آید .
  5- کریستال نیمه هادی نوع p دارای بار الکتریکی مثبت و کریستال نیمه هادی n دارای بار الکتریکی منفی می باشد .

   

  بایاس دیود    
  وصل کردن ولتاژ به دیود را بایاس کردن دیود می گویند    .
   

   

  بایاس مستقیم  
  اگرنیمه هادی نوع p به قطب مثبت باتری و نیمه هادی نوع n به قطب منفی آن وصل شود و ولتاژ از پتانسیل سد دیود بیشترباشد ، در مدار جریان بر قرار خواهد شد .     
  بایاس معکوس            
  اگر قطب مثبت باتری به نیمه هادی نوع n وصل شود و قطب منفی باتری به نیمه هادی نوع p وصل شود ، جریانی در مدار نخواهیم داشت  .
  تست دیود      
  همانطور که گفته شد اگر دوید در بایاس موافق یا معکوس قرار بگیرد جریان را از خود عبور می دهد و ما می توانیم دیود را با یک مدار ساده سری کنیم ( البته با رعایت قطبهای دیود و باتری ) اگر مدار شروع به کار کرد پس دیود سالم است و در غیر این صورت دیود سوخته شده است .
  انواع دیود ها    
   
  1- دیود اتصال نقطه ای
  2- دیود زنر     
  3- دیود نور دهنده        LED
  4- دیود خازنی ( واراکتور(      
  5- فتو دیود     
  دیود اتصال نقطه ای
  دیود های معمولی در بایاس معکوس ایجاد ظرفیت خازنی ( حدود PF ) می کنند . اگر بخواهیم در فرکانس های بالا به کار می بریم ، به علت ظرفیت خازنی در بایاس معکوس ، جریان در مدار عبور می کند . چون در فرکانس های بالا مقاومت دیود کم می شود . برای جلوگیری از این کار از دیود اتصال نقطه ای استفاده می کنیم
   
  دیود زنر         
  دیود زنر ، مانند یک دیود معمولی از دو نیمه هادی نوع P & N ساخته می شود . اگر یه دیود معمولی را در بایاس معکوس اتصال دهیم و ولتاژ معکوس را زیاد کنیم ، در یک ولتاژ خاص ، دیود در بایاس معکوس نیز شروع به هدایت می کند . ولتاژی که دیود در بایاس مخالف ، شروع به هدایت می کند ، به ولتاژ زنر معروف است و با تنظیم نا خالصی می توان ولتاژ شکسته شدن پیوند ها را کنترل کرد
   
  ولتاژ زنر        :         
  ولتاژی که دیود زنر به ازای آن در بایاس معکوس ، هادی می شود به ولتاژ زنر معروف است .
  دیود نوردهنده        LED
  این دوید از دو نوع نیمه هادی P & N تشکیل شده است . هر گاه این دیود ، در بایاس مستقیم ولتاژی قرار گیرد و شدت جریان به اندازه کافی باشد ، دیود ، از خود نور تولید می کند . نور تولید شده در محل اتصال دو نیمه هادی تشکیل می شود . نور تولیدی بستگی به جنس به کار برده شده در نیمه هادی دارد . این لامپ چند مزایا بر لامپ های معمولی دارد که عبارتند از          :       
  1- کوچک بودن و نیاز به فضای کم      
  2- محکم بودن و داشتن عمر طولانی ( حدود صد هزار ساعت کار (
  3- قطع و وصل سریع نور         
  4- تلفات حرارتی کم   
  5- ولتاژ کار کم ، بین ۱.۷ ولت تا 3.3 ولت       
  6- جریان کم حدود چند میلی آمپر با نور قابل رویت         
  7- توان کم ، حدود ۱۰ تا ۱۵۰ میلی وات
  دیود خازنی ( واراکتور         (
  این دیود از دو نیمه هادی نوع P & N تشکیل می شود . دیود خازنی در واقع دیودی است که به جای خازن بکار می رود و مقدار ظرفیت آن با ولتاژ دو سر آن رابطه عکس دارد        
  فتو دیود         
  این دیود از دو نیمه هادی نوع P & N تشکیل می شود . با این تفاوت که محل پیوند P & N ، جهت تابانیدن نور به آن از مواد پلاستیکی سیاه پوشیده نمی باشد ، بلکه توسط شیشه و یا پلاستیک شفاف پوشیده می گردد تا نور بتواند با آسانی به آن بتابد . روی اکتر فتو دیود ها یک لنز بسیار کوچک نصب می شود تا بتواند نور تابانیده شده به آن را متمرکز کرده و به محل پیوند برساند      .
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان دیود

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان دیود , مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان دیود , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان دیود
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت