تحقیق مقاله رایگان LCD

تعداد صفحات: 5 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 20671
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی کامپیوتر
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان LCD

  LCD

  اگر از کاربران رایانه باشید، احتمالا اسمهایی از قبیل مانیتور فلت و LCD ها را شنیده اید. لغتهایی که امروزه به قدری باب شده اند که حتی کودکان 5 6ساله هم که گاهی آنها را به زبان می‌آورند.

  آیا صفحه های فلت ، LCDو پلاسمایی یکی هستند یا معانی جدایی دارند و ما از روی ناآگاهی آنها را به جای هم به کار می‌بریم؟

  واقعیت این است که اینها معانی متفاوتی هستند که برحسب اشتباه از آنها به صورت جایگزین استفاده می‌کیم. احتمالا هر روزه از وسایل متفاوتی استفاده می‌کنیم که شامل LCDها هستند.

  رایانه های لپ تاپ ، برخی مانتیورها، ساعتهای دیجیتالی ، اجاقهای مایکروویو، دستگاه پخش سی دی و دستگاه های الکترونیکی فراوان دیگر شامل LCD ها هستند. برای تشخیص LCD بودن یک صفحه کافی است ، برای چند ثانیه انگشت خود را روی آن صفحه قرار دهید و حرکت امواج را در ناحیه اطراف دستتان مشاهده کنید.

  البته این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که در درازمدت به مانیتور شما آسیب می‌رساند. LCD یا Liquid Crystal Display به دلیل مزیت هایی از قبیل نازک بودن ، وضوح بیشتر و مصرف برق کمتر متداول شده اند.

  LCDها یا کریستال های مایع اولین بار در سال 1988از سوی یک گیاه شناس اتریشی به نام فردریک رینیتز کشف شد. او مشاهده کرد زمانی که یک ماده شبیه کلستریل را ذوب می‌کند، این مایع که در ابتدا تیره بوده و با بالا رفتن حرارت ، رنگ آن روشن می‌شود پس از خنک کردن ، مایع قبل از تبلور نهایی به رنگ آبی تبدیل می‌شود.

  از ساخت آزمایشی اولین LCDدر سال 1986، مدت 18سال می‌گذرد. از آن هنگام سازندگان LCDها آن را به لحاظ تکنولوژیکی توسعه دادند و LCDها را از لحاظ تکنیکی به سطح بالایی رساندند و روند رو به رشد فناوری ساخت این وسیله همچنان رو به فزونی است.

  کریستال های مایع بسته به چگونگی تحریک و نحوه آرایش مولکول ها به گروه های مختلفی تقسیم می‌شوند. این نوع کریستال ها نسبت به تغییر دما و در بعضی موارد فشار واکنش نشان می‌دهند و جهت گیری مولکولها در آنها از الگوی خاصی پیروی می‌کند که اغلب یک منشا خارجی جهت دهنده دارد.

  از شواهد برمی آید که کریستال های مایع به حالت مایع نزدیک تر هستند تا جامد. آنها مقادیر متوسطی از گرما را دریافت می‌کنند تا یک ماده مناسب را از یک حالت جامد به کریستال مایع تبدیل کنند و فقط مقدار بیشتری گرما را برای تبدیل همان کریستال مایع به حالت مایع واقعی دریافت می‌کنند.

  به خاطر این که کریستال های مایع به درجه حرارت بسیار حساس هستند، انتخاب مناسبی برای کاربرد در دماسنج ها هستند. از اینجا دلایل وضوح صفحه مانیتور کامپیوتر لپ تاپ در یک هوای سرد یا در خلال یک روز داغ در کنار ساحل روشن می‌شود. یک LCD وسیله ای است که از 4 الگو یا واقعیت فیزیکی بهره می‌گیرد:

  اول این که نور می‌تواند قطبیده شود، دوم این که کریستال های مایع می‌توانند منتقل شوند و نور قطبیده شده را تغییر دهند. سوم این که ساختار کریستال های مایع می‌توانند از سوی جریان الکتریکی تغییر یابند و آخرین مورد این که مواد شفافی موجودند که قادرند جریان الکتریسیته را هدایت کنند.

  سیستم LCD

  دو نوع LCD در رایانه وجود دارد ؛ ماتریس غیرفعال passive matrix و ماتریس فعال LCD .active matrixهای ماتریس غیرفعال از یک شبکه ساده ، برای تامین شارژ پیکسل های موجود روی نمایشگر استفاده می‌کنند. ایجاد شبکه درواقع یک مرحله پردازش است که با دو لایه شفاف آغاز می‌شود.

  به یکی از این لایه ها ستون ها و به دیگری ردیف هایی واگذار می‌شود که از مواد هادی و شفاف ساخته می‌شوند که معمولا از جنس اکسید قلع هستند. ستونها و ردیفها به مدارهای مجتمع (IC ها) مرتبط می‌شوند و زمانی که شارژ از ستون یا سطر خارج شود، این مدارها، کنترل خواهد شد.

  مواد کریستال مایع مابین دو لایه شفاف قرار خواهد گرفت ، یک فیلم قطبیده به بخش خارجی از هر یک از این لایه اضافه می‌شود. سادگی سیستم ماتریس غیرفعال جالب است اما نواقصی نیز به همراه دارد، از جمله زمان پاسخ کوتاه و کنترل ولتاژ بدون دقت.

  راحت ترین راه برای مشاهده زمان پاسخ کوتاه در یک LCDماتریس غیرفعال این است که نشانگر ماوس را بسرعت از سمت صفحه نمایش به سمت دیگر حرکت دهید. درحالتی که این حرکت انجام می‌شود به حالت سایه هایی که در پی نشانگر ظاهر می‌شود، توجه کنید.

  کنترل ولتاژ با عدم دقت از توانایی ماتریس غیرفعال جلوگیری می‌کند و در یک زمان تنها بر یک پیکسل تاثیر می‌گذارد. زمانی که ولتاژ برای از هم باز کردن یک پیکس به کار گرفته می‌شود، پیکس های اطراف آن نیز تا حدی از هم باز می‌شود که باعث می‌شود تصاویر تار به نظر آید و کنتراست خود را از دست بدهد.

  LCDهای ماتریس فعال به TFTها وابسته هستند. اساسا TFTها ترانزیستورها و خازن های کوچک سوئیچ شونده هستند. آنها در یک ماتریس و روی یک لایه شفاف مرتب می‌شوند. برای آدرس دهی یک پیکسل ، ردیف مناسب سوییچ می‌شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال می‌شود. خازن قادر به نگهداری شارژ تا به دوره تازه سازی بعدی است.

  اگر دقیقا مقدار ولتاژی که برای یک کریستال تامین می‌شود، کنترل گردد، خواهید توانست آن را از هم باز کنید. بیشتر نمایشگرهای امروزی در هر پیکسل 256سطح روشنایی پیشنهاد می‌کنند. فناوری LCDها بسرعت در حال رشد است.

  اندازه نمایشگر محدود به مشکلات کنترل کیفیت می‌شود که به سازنده های آنها برمی گردد. بتازگی شرکت اپل بزرگترین مانیتور LCDجهان را دراندازه 30اینچی به بازار عرضه کرد که کیفیت تصویری بسیار بالا دارد.

  پس برای داشتن وضوح و کیفیت قابل توجه ،باید بهای زیادی بپردازیم Mander

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان LCD

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان LCD, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان LCD, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان LCD
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت