تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع)

تعداد صفحات: 4 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 22198
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: معارف اسلامی و الهیات
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع)

   

  نام: محمد بن الحسن .
  کنیه: ابوالقاسم.
  امام زمان(ع) هم نام و هم کنیه حضرت پیامبر اکرم(ص) است. در روایات آمده است که شایسته نیست آن حضرت را با نام و کنیه، اسم ببرند تا آن گاه که خداوند به ظهورش زمین را مزیّن و دولتش را ظاهر گرداند.
  القاب: مهدى، خاتم، منتظر، حجت، صاحب الامر، صاحب الزمان، قائم و خلف صالح.
  شیعیان در دوران غیبت صغرى ایشان را «ناحیه مقدسه» لقب داده بودند. در برخى منابع بیش از 180 لقب براى امام زمان(ع) بیان شده است.
  منصب: معصوم چهاردهم، امام دوازدهم شیعیان و بر پاکننده اولین حکومت واحده جهانى در دوره آخر الزمان.
  تاریخ ولادت: نیمه شعبان سال 255 هجرى.
  برخى روز تولد آن حضرت را هشتم شعبان و برخى دیگر 23 رمضان دانسته‏اند. سال تولد آن حضرت را نیز برخى 256 و برخى 258 دانسته‏اند.
   
  محل تولد: سامرا (در سرزمین عراق کنونى).
  نسب پدرى: ابو محمد، حسن بن على بن محمد بن على بن موسى بن جعفر بن محمد بن على بن حسین بن على بن ابى‏طالب(ع).
  نام مادر: نرجس. نام اصلىِ وى ملیکه، دختر یشوعاى، فرزند قیصر روم است. برخى گفته‏اند که نام وى صیقل مى‏باشد.
  مدت امامت: امامت آن حضرت در دو مرحله است که به «غیبت صغرى» و «غیبت کبرى» شهرت یافته است.
  مدت «غیبت صغرى» از هنگام ولادت آن حضرت، در سال 255 تا سال 329 هجرى، به مدت 74 سال بوده است. و «غیبت کبرى» از سال 329 هجرى آغاز و تاکنون ادامه یافته است. این غیبت همچنان ادامه دارد تا خواست خداوند منان بر ظهور آن حضرت تعلق گیرد. در آن زمان، غیبتش به پایان مى‏رسد وحکومت اسلامى، در سراسر جهان، به رهبرى آن حضرت محقق مى‏گردد.
   
  تاریخ و سبب شهادت :
  امام زمان(عج) هم اکنون زنده است و به خواست خداى متعال تا زمانى که قیام کند و جهان را از عدالت بهره‏مند سازد، زنده‏خواهد بود. سپس چند سال حاکم على‏الاطلاق روى زمین خواهد گردید که مدت آن، در روایات، به طور مختلف، هفت، هشت، نه، ده و نوزده سال تعیین شده است که هر سال آن برابر با ده سال فعلىِ ما است. بنابراین اگر حکومتش هفت سال باشد، برابر با هفتاد سال ما خواهد بود.
  پس از شهادت آن حضرت، به مدت چهل روز هرج و مرج وفتنه و فساد درجهان حاکم مى‏گردد و سپس عمر این جهان به پایان مى‏رسد و عالم قیامت آغاز مى‏گردد.
  اصحاب و یاران :
  1. عثمان بن سعید عمروى (متوفاى سال 257ق.).
  2. محمد بن عثمان عمروى (متوفاى سال 304ق.).
  3. حسین بن روح نوبختى (متوفاى سال 326ق.).
  4. على بن محمد سمرى (متوفاى سال 329ق.).
  این چهار تن نماینده بلافصل امام زمان(ع) بودند که در ایام غیبت صغرى، پس از شهادت امام حسن عسکرى(ع)، از سال 260 تا 329، به مدت 70 سال به ترتیب، واسطه میان امام(ع) وشیعیان ایشان بودند. این چهار نفر به «نوّاب اربعه» مشهورند. ولى در هنگام خروج آن حضرت، 313نفر از یارانش به او پیوسته و نخستین هسته لشکریان امام(ع) را تشکیل مى‏دهند. علاوه بر آنان، هزاران نفر در ایام غیبت آن حضرت به این مقام ارجمند نایل شده‏اند که بر دیگران پنهان مانده است و پنهان خواهد ماند. همچنین افراد بسیارى در ایام غیبت به محضرش شرفیاب گشته و از عنایاتش بهره‏مند شده‏اند که در این جا به نام برخى از آنان اشاره مى‏گردد:
  1. اسماعیل بن حسن هرقلى.
  2. سید محمد بن عباس جبل عاملى.
  3. سید عطوه علوى حسنى.
  4. امیراسحاق استرآبادى.
  5. ابوالحسین بن ابى بغل.
  6. شریف عمر بن حمزه.
  7. ابوراجح حمامى.
  8. شیخ حر عاملى.
  9. مقدس اردبیلى.
  10. محمد تقى مجلسى.
  11. میرزا محمد استرآبادى.
  12. علامه بحر العلوم.
  13. شیخ حسین آل رحیم.
  14. ابوالقاسم بن ابى جلیس.
  15. ابو عبداللَّه کندى.
  16. ابو عبداللَّه جنیدى.
  17. محمد بن محمد کلینى.
  18. محمد بن ابراهیم بن مهزیار.
  19. محمد بن اسحاق قمى.
  20. محمد بن شاذان نیشابورى.
   
  زمامداران معاصر :
  امام زمان(ع) از زمان تولد (سال 255 هجرى) تا زمان ظهور و تشکیل حکومت جهانى، با تمام حاکمان و زمامداران کشورهاى اسلامى و غیر اسلامى، معاصر بوده و خواهد بود؛ اما خلفاى عباسى که در ایام غیبت صغراى آن حضرت بر مسلمانان حکومت راندند، عبارتند از:
  1. مهتدى عباسى (255 - 256ق.).
  2. معتمد عباسى (256 - 279ق.).
  3. معتضد عباسى (279 - 289ق.).
  4. مکتفى عباسى (289 - 295ق.).
  5. مقتدر عباسى (295 - 320ق.).
  6. قاهر عباسى (320 - 322ق.).
  7. راضى عباسى (322 - 329ق.).
  8. متقى عباسى (329 - 333ق.).
  هنگامى که حضرت مهدى(ع) ظهور کند و قیام آزادى بخش وى فراگیر شود، برخى از سلاطین و حاکمان کشورها در برابر او تواضع نموده و سر تسلیم فرود مى‏آورند و برخى دیگر با آن حضرت، به مقابله و منازعه بر مى‏خیزند و پس از درگیرى، متحمل شکست و اضمحلال خواهند شد و حکومت آن حضرت، از شرق تا غرب کره زمین را فرا خواهد گرفت. در این باره، روایات فراوانى از معصومین(ع)نقل شده است که براى نمونه، حدیثى را از امام محمد باقر(ع) بیان مى‏کنیم:
  عَن أبی جعفر(ع) قال: القائِمُ مِنّا مَنصُورٌ بالرُّعبِ، مُؤیّدٌ بالنَّصر، تُطوى‏ له الأرضُ وَتظهَرُ لَهُ الکنوزُ ویبلغُ سُلطانه المشرقَ والمغرِبَ ویُظِهرُ اللَّهُ دینهُ على الدّینِ کُلّه ولو کَرِهَ المُشرکون فلا یَبقى‏ على وجهِ الأرضِ خرابٌ إلّا عمّر وینزلُ روحُ‏اللَّهِ عیسى بن مریم فیُصلّی خلفه.(1)
  قیام کننده از ما منصور به رعب و مؤیّد به نصر است. زمین از براى او در نوردیده شود و گنج‏هاى پنهان را براى او آشکار کند. سلطنت و حکومت او شرق و غرب را فرا خواهد گرفت و خداوند منان، به دست او دین خود را بر همه دین‏ها غالب گرداند، اگر چه مشرکان را خوش نیاید. در روى زمین هیچ خرابى باقى نماند، مگر این که آبادش کند و روح اللَّه، عیسى بن مریم از آسمان نازل شده و بر او اقتدا کند و پشت سرش نماز بخواند.
   
  رویدادهاى مهم :
  از آغاز تولد نوید بخش حضرت مهدى(ع) (در سال 255 هجرى) تا زمان قیام آن حضرت و تشکیل حکومت جهانى، رویدادهاى مهم و فراوانى رخ داده و خواهد داد که قابل شمارش نیستند و هیچ دفتر و دیوانى گنجایش ثبت و ضبط آنها را ندارد؛ اما در این جا به برخى از رویدادهاى مهمى که در زمان ظهور آن حضرت اتفاق خواهد افتاد و در روایات و منابع اسلامى به عنوان علامات ظهور حضرت مهدى(ع) از آنها یاد شده است، اشاره مى‏شود:
  1. خروج دجّالِ یک چشم و ادعاى الوهیت و خون ریزى و فتنه‏هاى فراوان او در زمین و جنگ با حضرت مهدى(ع) و شکست و نابودى‏اش به دست امام زمان(ع) یا حضرت عیسى(ع).
  2. نداى آسمانى براى معرفىِ حضرت مهدى(ع) و شنیدن همه مردم، آن را به زبان رایج خودشان و استقبال آنان از امام زمان(ع).
  3. خروج سفیانى (عثمان بن عنبسه از اولاد یزید بن معاویه) از وادىِ یابس، در سرزمین میان مکه و شام، و تصرف بسیارى از شهرها و خون ریزى و فتنه در بین مردم، و نبرد او با لشکریان امام زمان(ع) و کشته شدنش در صخره بیت المقدس به دست یاران حضرت مهدى(ع).
  4. خروج سیّد حسنى از شمال ایران (حدود دیلم و قزوین) و دعوت او به مذهب امامیه، و رفع ظلم از مردم و نبردهاى پیروزمندانه او با ستمکاران و فاسقان و پیوستن او به حضرت مهدى(ع) در کوفه.
  5. خروج شصت کذّاب که به دروغ ادعاى پیامبرى مى‏کنند.
  6. ادعاى دروغین مقام امامت توسط دوازده نفر از آل ابى‏طالب(ع).
  7. کشته شدن نفس زکیّه، پسرى از آل محمد(ص)، در مسجد الحرام، ما بین رکن و مقام.
  8. ظاهر شدن صورت و سینه و یاکف دست، در چشمه خورشید.
  9. وقوع کسوف در نیمه ماه رمضان و خسوف در آخر رمضان.
  10. برخاستن نداهاى متعدد از آسمان در ماه رجب و شنیدن همه مردم.
  11. گسترش سیاهىِ کفر، فسق و معصیت در سراسر جهان.
  12. ظهور حضرت مهدى(ع) (به هیأت مردى سى‏سال) از کنار کعبه، در مکه معظّمه، و دعوت مردم به اسلام راستین.
  صلوات بر پیامبر و آل پیامبر (ص)
  درپایان زندگی نامه معصومین (ع) شایسته است صلوات ویژه آنان را از یکی از امامان معصوم (ع) دراین جا بیان کرده واز این طریق ارادت مخصوص خود را به سرور و سالارمان حضرت حجت بن الحسن (ع) ابراز و اظهار نماییم:
  از امام زین العابدین(ع) روایت شده است که در صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت آن حضرت، خوانده شود:
  اللّهمَّ صَلِّ عَلى محمدٍّ وَالِ مُحمّدٍ، شَجرَه ِ النّبوّه ِ ، وَموضِع الرِّساله ِ ، ومختلفِ الملائِکه ِ ، ومعدِنِ العِلمِ، واهلِ بیتِ الوَحی ، اللّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ محمّدٍ وَآلِ محمّدٍ، الفُلکِ الجاریه ِ فی اللُّجَجِ الغامِره ِ ، یأمَنُ من رَکِبها ویغرقُ من ترکَها، المُتقدِّمُ لَهُم مارِقٌ ، والمتأخّرُ عنهم زاهقٌ ، وَاللازِمُ لهُم لاحقٌ ،اللّهُمَّ صَلِّ على محمّدٍ وآلِ محمّدٍ ، اَلْکَهفِ الحصین ، وغیاثِ المُضطرِّ المُستکین ، وَمَلْجَأِ الهاربین ، وَعِصمه الْمُعْتَصِمین....
  خدایا! بر محمد وآلش درود فرست که درخت نبوّتند و جایگاه رسالت و محل رفت و آمد فرشتگان و معدن علم و حکمت و خاندان وحى. خدایا! بر محمد و آلش درود فرست که آنان کِشتى دریاى معرفتند و روان در اَعماق آن دریا، هر کس بر آن کِشتى در آید از غرق ایمن است، و هرکس در نیاید به دریاى هلاکت غرق خواهد شد. هرکس بر آنان پیشى گیرد از دین خارج گردد، و هر کس از آنان عقب ماند سعى‏اش باطل و نابود گردد، و هر کس همراه آنان باشد ملحق به آنان خواهد شد. خدایا! بر محمد و آلش درود فرست که حصار محکم امتند و فریادرس بیچارگان و نگهبان عصمت طلبان..(3)
  1. کمال الدین و تمام النعمه ، ص‏330.
  2. اثبات الهداه بالنصوص والمعجزات، ج‏3، ص‏710؛ منتهى الآمال فى تاریخ النبى و الآل، ج‏2، ص‏470.
  3. مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمى، ص‏211، در بخش اعمال مشترک 
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع)

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع), موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان زندگی نامه امام زمان، حضرت مهدی (ع)
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت