تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری

تعداد صفحات: 6 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 23294
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پیراپزشکی
قیمت قدیم:۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری

  در سال 1380 قانون تشکیل سازمان پرستاری تصویب شد و پس از آن در سال 1381 نیز سازمان تشکیل شد . هم اکنون یک سال از تصویب کلیات طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری می گذرد و نمایندگان مجلس نیز اطلاعات خود را در مورد این طرح کامل کرده اند بنابراین در صورت عدم تصویب آن و از دست رفتن فرصت باقی مانده از عمر مجلس هفتم، باز هم تصویب این طرح به تاخیر می افتد. :بخشی از مدارس دینی و افراد برجسته حوزه ها اعلام آمادگی کرده اند که در این زمینه با سازمان همکاری کنند تا به ریشه یابی های فرهنگی و دینی مقام والای این قشر پررنگ تر شود.

  مشکلات رشته پرستاری

  سر پا ایستادن های زیاد، شنیدن صدای اعتراض بیماران و فریادهای همراهان آنان، اضافه کاری اجباری، شیفت شب ماندن و… تنها گوشه ای از واقعیتی است که می توان از درون آن، چهره یک پرستار تلاشگر و خدمتگزار را تصویر کرد

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از آفتاب  ، کادر پزشکی و به ویژه قشر تلاشگر پرستاران همواره در معرض انواع ناملایمات و سختگیری های افرادی هستند که در مواجهه با آنان، قدر زحمات و تلاش های پزشکان و پرستاران را نادیده گرفته و تنها دست بر روی نقاط ضعف و کمبودها گذاشته و آن را برجسته کرده اند.

  این در حالی است که گفته می شود؛ شاغلان فعال در مراکز دارای شیفت های شبانه همچون پرستاران، نگهبانان، رانندگان و تمامی افرادی که چرخه زندگی معمولی ندارند، بیش از سایرین در معرض ابتلاء به خطرات انواع بیماری ها قرار دارند.

  چنین وضعیتی برای پرستاران که بخش اعظم آنان را زنان تشکیل می هند، به قدری بغرنج و ناگوار است که رئیس انجمن باروری و ناباروری ایران اعلام می کند احتمال بروز مشکلات ناباروری در صاحبان مشاغل شیفتی بیش از سایر افراد است.

  سلامت کادر پزشکی به ویژه پرستاران مراکز درمانی، مقوله ای است که همیشه محل بحث و جدل کارشناسان بهداشت محیط و مسئولان و متولیان امر سلامت بوده و هست. نکته ای که توجه نداشتن به آن، خطرات ناگواری را متوجه سلامت مردم و جامعه خواهد ساخت. زیرا پزشکان و پرستاران در تماس و ارتباط مستقیم با بیماران قرار دارند و در این بین، وضعیت بیماران بخش های ویژه و عفونی که باید بیشترین مراقبت های بهداشتی از آنان صورت بگیرد، در حال حاضر به محل نگرانی از بابت انتقال بیماری تبدیل شده است.

  یک پرستار شاغل در بخش بیماران عفونی یکی از مراکز درمانی تهران، در این خصوص می گوید: وضعیت بهداشتی که در حال حاضر در بخشهای ویژه و عفونی بیمارستانها وجود دارد، می تواند هم برای بیماران و هم برای پرستاران مشکل ساز باشد. چرا که پرستاران مجبورند پس از ارائه خدمات به بیماران آنتی ژن مثبت هپاتیت B ، به سراغ سایر بیماران بستری در بخش های عادی بروند.

  گفته می شود که بیماران دیالیزی آنتی ژن مثبت هپاتیت B در یکی از بیمارستانهای دولتی تهران، از داشتن پرستار و مکان ایزوله محروم است و همین امر امکان انتقال هپاتیت به سایر افراد را فراهم می آورد.

  در واقع، وجود چنین مشکلات و خطراتی که پیرامون کادر پرستاری پرسه می زند، بیانگر اهمیت خدمتی است که از آن به عنوان پر مشغله ترین شغل یاد می شود…

  ساعات طولانی کار پرستاران، همراه با اضافه کاری های اجباری در مراکز درمانی دولتی، دست به دست هم داده که استرس شغلی در بین این قشر همواره بیش از سایر مشاغل این چنینی باشد.

  معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری با عنوان این مطلب که یکی از راهکارهای کاهش خطاهای پرستاری، کم شدن ساعت کار پرستاران و افزایش تعداد نیروی پرستاری است، می گوید: کاهش ساعت پرستاری یکی از اولویت های سازمان نظام پرستاری است.

  محمد شریفی مقدم ادامه می دهد: حرفه پرستاری به علت شب کاری، آلودگی های عفونی نظیر ایدز، هپاتیت و همچنین ابتلا به افسردگی و بیماریهای جسمی و استخوانی شامل سختی کار می شود، چون این شاغلان دارای مشکلات خاصی هستند و مشکلات آنان با شاغلان حرفه های دیگر قابل مقایسه نیست.

  ساعت کاری زیاد پرستاران، آنان را دچار خستگی مفرط کرده و فشار روحی و روانی که به این قشر وارد می شود، تبعاتی به همراه دارد که افزایش خطاهای شغلی، تنها یکی از دهها مشکل کاری پرستاران است.معاون پشتیبانی سازمان نظام پرستاری با تذکر اینکه، خدمات گیرندگان این شغل، بیماران هستند، می گوید: این وضعیت باعث افزایش مرگ بیماران می شود.

  دکتر امیدوار رضایی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید خدمات پرستاران نیز همانند پزشکان تعرفه گذاری شود و برای این کار به قانون جدید هم نیاز نیست، می گوید: تحول جدی در بحث سلامت با استفاده بهتر از کادر پرستاری صورت می گیرد.

  وی در عین حال می افزاید: متاسفانه گروه پرستاری با مشکلات جدی و دغدغه های خرد کننده روبرو است و با وجود اینکه تلاش زیادی از سوی وزارت بهداشت و مجلس نظیر مصوبات اخیر برای رفع مشکلات آنان صورت گرفته اما این تلاش ها کافی نبوده است.

  غضنفر میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری؛ کاهش ساعات کار، مشاغل سخت و زیان آور و تعریف نیروی انسانی را از جمله مطالبات جامعه پرستاری عنوان می کند که در صورت تحقق، می توان به ارتقاء کیفیی خدمات پرستاری امیدوار بود.

  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه هنوز برای بسیاری از حرفه پرستاری در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است

  رییس سازمان نظام پرستاری گفت: در دیداری که ما با تعدادی از علمای دینی داشته ایم آنان براینکه حرفه پرستاری در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است ،تاکید داشتند. خدمات سلامت، بسته خدمتی آماده نشده است، می گوید: یکی از علت های آن، نداشتن استاندارد در اموری نظیر خدمات پرستاری و تعرفه گذاری خدمات این گروه است که این تعرفه گذاری هم اکنون مصوب شده و امیدواریم به مرحله نهایی برسد.

  رضایی به مشکلات معیشتی پرستاران نیز اشاره می کند و می افزاید: کادر پرستاری با مشکلات زیاد معیشتی مواجه است و هنوز شغل آنان به عنوان مشاغل سخت و زیان آور محسوب نشده است، در صورتی که کمتر شغلی، سختی ها و شرایط نامناسبی نظیر شغل پرستاری دارد.

  وی ادامه داد: درپی دیدارهای به عمل آمده با مقام معظم رهبری، ایشان در سال 1383 به گونه ای صحبت کردند که هیچ صاحب نظر پرستاری قادر به صحبت نبود. ایشان در زمینه های مختلف، آموزش ضمن خدمت، سختی شغل، رفاهیت پرستاری، حقوق و معیشت پرستارانصحبت کردند و برای همه آن ها راهکار ارائه دادند. در همان زمان بود که مقام معظم رهبری خطاب به وزیر بهداشت وقت گفت: "باب جداگانه ای برای این شغل باز کنید."

  رییس سازمان پرستاری در خاتمه بیان کرد: از همان زمان مسیر در عرصه پرستاری هموار و باز شد و مبنای کار واقع شد. بخشی از قوانین پرستاری با قانون برنامه سوم و چهارم توسعه در تضاد بود که با مداخله و رهنمودهای مقام معظم رهبری در این زمینه همه مسئولان خود را موظف دانستند که در عرصه پرستاری فعالیت کنند و راه را هموار سازند که همه این ها به برکات انقلاب اسلامی است.

  ارزشهای حرفه پرستاری

  فطرت اجتماعی بشراز آغاز آفرینش به نوع دوستی و همدلی و مهربانی با همنوعان گرایش داشته است. این نوع دوستی و احساس پیوند و تعلق خاطر به یکدیگر ، همگام با زندگی اجتماعی بشر در خانواده، قبیله و اجتماعات بزرگتر ظهور چشمگیر یافته است.

   بر این اساس، آدمیان از آغاز حیات تا واپسین روزهای زندگی، خود را بی نیاز از این روابط و همدلی ها نمی بینند و سلامت جسم و جان خود را نیازمند مراقبت، پرستاری و همدلی دیگران می یابند.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, مقاله در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, تحقیق درباره تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, مقاله درباره تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله تاریخچه سازمان پرستاری
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت