تحقیق مقاله شنا

تعداد صفحات: 7 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 23489
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تربیت بدنی
قیمت قدیم:۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله شنا

  تأثیر مثبت فراوانى که چند مرتبه شنادر طول یا عرض استخر بر سلامت ما مى گذارد، باورکردنى نیست ، همچنین تأثیر مثبت ورزش بر سلامت روحى و جسمى ما غیر قابل انکار است. در این میان بهترین حالت زمانى است که شما برنامه ورزشى خاصى که متناسب با شیوه زندگى ، علایق و شرایط جسمی تان باشد برگزینید زیرا ورزش کارى است که باید از آن لذت ببرید.

  شنا نه تنها موجب طراوت و شادابى مى شود، بلکه مى تواند تأثیرى معجزه آسا بر جسم و از بین رفتن آن کیلوهاى اضافه بگذارد. شنا سلامت را بهبود بخشیده و موجبتناسب تمام بدن مى شود و قدرت، استقامت و انعطاف آن را تقویت مى کند.

  شنابه عنوان یک ورزش، با بدن بسیار ملایم تر برخورد مى کند و آسیبهاى ناشى از آن در حداقل هستند. وزن بدن در آب به یک دهم وزن واقعى تقلیل یافته و خاصیت شناورى در آب، از شدت ضربه هاى وارد شده بر مفاصل مى کاهد. کم شدن وزن در آب به افرادى که بدن آماده اى ندارند کمک مى کند تا راحت تر حرکت کنند. به این ترتیب شنا به خصوص براى افراد مبتلا به آرتروز ، مشکلات پشت و کمر، مشکلات ناشى از اضافه وزن، باردارى و در کل افرادى که نمى توانند به ورزشهاى خشک بپردازند بهترین انتخاب خواهد بود. على رغم سبکى بدن در آب،  شنا ورزشی سنگین به شمار مى رود و تمام عضلات اصلى بدن را به حرکت وا مى دارد.

  شنا علاوه بر استفاده از گروه هاى متعدد ماهیچه ها ، موجب انعطاف پذیرى و حفظ نرمى مفاصل به خصوص در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا مى شود

   شناى کرال سینه، قورباغه و کرال پشت تقریباً از تمام عضلات اصلى بدن (شکم، عضلات دوسر و سه سر، سرین، عضلات پشت ران و چهارسر) استفاده مى کند.

  شناعلاوه بر استفاده از گروه هاى متعدد ماهیچه ها ، موجب انعطاف پذیرى و حفظ نرمى مفاصل به خصوص در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا مى شود. شنا در دسته ورزشهاى ایروبیک، هوازى قرار دارد زیرا چند دور شنا بیش از 3 دقیقه زمان مى برد و مقدار مصرف اکسیژن عضلات بسیار زیاد است. از مزایاى دیگر شنا مى توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبى مى شود. این ورزش توان قلب را بالا برده و میزان خون پمپ شده به بدن را افزایش مى دهد و همچنین با افزایش جریان خون در ریه، موجب سوخت کالرى بیشتر مى شود.

  بنابر گزارش کارشناسان ورزشهاى آبى داراى مزایاى جسمى، اجتماعى و روحى متعددى هستند که تعدادى از آنها به قرار زیر است:

   بهبود یافتن قدرت و انعطاف پذیرى بدن، استقامت و تعادل عضلانى بهتر (به همین دلیل بسیارى از ورزشکاران حرفه اى در رشته هاى دیگر نیز به تمرینات آبى هم مى پردازند) قلب قدرتمند، تناسب اندام، بهبود جریان خون، توان بخشى درمانى براى عضلات مستهلک و آسیب دیده ، بهبود از تصادفات و آسیبهاى بدنى، کنترل وزن، از بین رفتن اضطراب و تنشهاى روحى و افزایش انرژى است.

  این تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طى شنا کردن متحمل فشار زیادى نمى شود پس نمى توان آن را ورزش خوبى دانست، در صورتى که هر چند بدن در آب سبک مى شود اما براى هر حرکت باید بر مقاومت آب غلبه کرده وانرژى زیادى مصرف کنیم، به این ترتیب حتى راه رفتن در آب از پیاده روى در خشکى کالرى بیشترى مى سوزاند.

   

  انواع ورزشهاى قابل اجرا در آب به قرار زیر است:

  *راه رفتن و دویدن آهسته در آب: این 2 ورزش در آب داراى همان مزایاى راه رفتن و دویدن در خشکى هستند اما آسیبهاى کمترى در بر دارند. راه رفتن در آب مى تواند در حالى که آب تا کمر یا سینه رسیده باشد انجام شود.

  *ایروبیک در آب : همانطور که گفتیم ، ایروبیک در آب شامل حرکاتى براى تقویت قلب و عروق است، حرکات ایروبیک ریتمیک و منظم هستند و مى توان حرکات را به مدت 20 دقیقه در آب اجرا کرد که مقاومت آب، تأثیر مثبت این حرکات را افزایش مى دهد.

  *یوگا و حرکات نرمشى در آب: آب خود به عنوان ماده اى آرامش بخش شناخته شده است و حرکات آرام، آهسته و روان بخشى از یوگا در آب هستند.

   *حرکات کششى و انعطاف پذیرى : بهترین محیط براى تمرین و افزایش انعطاف پذیرى بدن آب است که شامل حرکات کششى و حرکاتى براى تمام بدن است.

  *ورزش هایى براى تقویت و  تناسب  اندام :  شامل حرکاتى براى بالاتنه و  پایین تنه است که هر چند مقاومت آب

  مى تواند تأثیر آنها را بسیار افزایش دهد اما گاهى با وسایل مخصوص اجرا مى شود تا این مقاومت هرچه بیشتر شود.

  *دویدن آهسته و سریع در آب عمیق: در این ورزش، پا به کف استخر نمى رسد و حرکات دویدن در استخر عمیق اجرا مى شود. به همین منظور از کمربندها، کفشها و ابزارهاى مختلفى براى شناور ماندن استفاده مى شود.

  *ورزشهایى در لبه استخر : دیوار استخر بهترین وسیله براى نگهداشتن بدن در حال انجام حرکات است و خود به عنوان یک وسیله براى انجام حرکات به کار مى رود.

  *کشش: حرکات کششى آهسته در میان حرکات ورزشى پر تحرک انجام مى گیرد و موجب استراحت و بازگشت عضلات به حالت عادى شده، از دردناک شدن و کوفتگى بدن جلوگیرى مى کند.

  *شنا: معمول ترین ورزش در آب است که به شیوه هاى مختلف (کرال سینه و پشت، قورباغه و پروانه) اجرا مى شود.

  آسمیان و شنا

   

  جام جم آنلاین: کودکانی که در استخرهای سرپوشیده شنا می کنند در معرض افزایش احتمال ابتلا به آسم قرار دارند.

  به گزارش بی بی سی، محققان بلژیکی دریافته اند میزان آسم و عطسه در کودکان برای هر استخر شنای سرپوشیده به ازای هر صد هزار نفر 3-2 درصد افزایش می یابد.

  محققان بر این باورندکه علت اصلی این امر قرار گرفتن در معرض کلر است که برای پاکیزه نگهداشتن آب استخر به کار می رود. به گفته آنها اثرات طولانی مدت محصولات جانبی کلر بر سیستم تنفسی کودکان باید کاملا ارزیابی شود و استخرها باید از تهویه مناسبی برخوردار باشند و لازم است سطح محصولات جانبی کلر تنظیم شود.

  مطالعات گذشته نشان داده اند کلر موجود در آب استخرها با عرق یا ادرار واکنش داده بخارات مضری را ایجاد می کند که به ریه ها آسیب می رساند.

  در این مطالعه مشخص شده کودکانی که به طور مرتب در استخر های سرپوشیده شنا می کنند در معرض پروتئین هایی قرار می گیرند که در مقادیر بالا موجب آسیب به سلول ها و شش ها می شوند.

   

  تحقیق اخیر نشان داده است حتی پس از در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون وضعیت اقتصادی ، شرایط آب و هوایی و آداب و اصول رفتاری ، ارتباط قوی بین آسم و اختلالات مربوط به آن و دستیابی به استخرهای شنا وجود دارد.

  محققان می گویند افزایش آسم در اروپای غربی می تواند تا حدی به افزایش قرار گرفتن کودکان در معرض محصولات جانبی کلر موجود در هوا و آب استخرهای سرپوشیده مربوط باشد. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله شنا

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله شنا , مقاله در مورد تحقیق مقاله شنا , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله شنا , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله شنا , تحقیق درباره تحقیق مقاله شنا , مقاله درباره تحقیق مقاله شنا , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله شنا , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله شنا , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله شنا
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت