تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 23496
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: جغرافیا و برنامه ریزی شهری
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟

  «رنگین کمان» (قوس و قزح) پدیده‌ای است دیداری که در آن نور سفید خورشید در برخورد با قطر ه‌های آب موجود در جو به طیفی از نورهاشکسته شده و ما آنرادر آسمان به شکل قوسی مرکب از رنگهای قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش می‌بینیم.

  این منظره زیبا از شکستن نوری که از میان قطرات باران گذشته است، پدید می‌آید. در اینجا قطرات باران هر کدام نقش منشوری را دارند. که نور خورشید را تجزیه و بازتاب می کند و باعث تفکیک رنگها بصورت مرتب و شکل هندسی زیبایی می‌شوند.

   

  می‌دانیم که نور سفید ترکیبی از هفت رنگ است که بوسیله منشور و ... تجزیه می‌شود، همان طوری که در منشور ، نوری که کمترین طول موج را دارد (بنفش) بیشتر منحرف می‌شود، لذا رنگ بنفش با حداکثر انحراف در پایین طیف قرار می گیرد و رنگ قرمز که بیشترین طول موج را دارد، در بالای کمان دیده می‌شود. ترتیب رنگها بصورت زیر است:

   

  قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، نیلی ، بنفش.

  طیف به گونه ای می باشد که نمی توان مرز بین دو ناحیه رنگی را مشخص کرد. در ترتیب رنگی فوق ضریب شکست و زاویه انحراف رفته رفته زیادتر شده و طول موج بتدریج کاهش می‌یابد.

  چه موقع رنگین کمان دیده می‌شود؟

  اغلب رنگین کمان موقعی دیده می شود که هم باران می‌بارد، و نیز از سوی دیگر خورشید می‌تابد و ما نیز بین این دو قرار گرفته‌ایم. یعنی خورشید باید از پشت سر ما بتابد و باران هم در جلوی روی ما ببارد. در این حالت نور خورشید از پشت سر ما به قطرات باران می‌رسد، این قطرات نور را تجزیه کرده و آنرا به شکل نوارهای رنگین درمی‌آورند (تجزیه نور).

  برای وقوع این پدیده ، خورشید ، چشم ناظر و وسط قوس رنگین کمان باید هر سه در یک امتداد مستقیم قرار گرفته باشند. پس اگر خورشید در آسمان خیلی بالا باشد، هرگز چنین خط مستقیمی درست نمی‌شود، از اینرو رنگین کمان را تنها در صبح زود و یا موقع عصر می‌توان دید.

  سایر اسرار رنگین کمان

  نکته جالب توجه در مورد رنگین کمان این است که یک قطبشگر آن را نامرئی می‌کند. مثلا زمانی که با یک فیلتر قرمز رنگ نور به رنگین کمان نگاه کنیم، فقط زمینه‌ای قرمز رنگ خواهیم دید. علت این امر این است که فقط نور به رنگ قرمز از پولاروید عبور می‌کند و سایر رنگها جذب آن می‌شوند.

  موضوع جالب توجه دیگر ، این است که اگر دو نفر کنار هم ایستاده باشند، یک رنگین کمان واحد را نخواهند دید. این قوس هفت رنگ ، کمان دایره‌ای می‌باشد، که سایه سر ناظر مرکز آن دایره است. پس بسته به جای هر فرد و فاصله او تا قطرات باران ، کمانهای متفاوتی خواهیم داشت و هر کس رنگین کمان مخصوص خودش را خواهد دید.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟ , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان رنگین کمان چگونه تشکیل می‌شود؟
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت