تحقیق مقاله منشور

تعداد صفحات: 7 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 23520
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: فیزیک
قیمت قدیم:۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله منشور

  دید کلی

  آیا تا به حال به چگونگی تشکیل رنگین کمان فکر کرده‌اید؟

  طیف رنگی نور تابشی بر بلورها از جمله ساده‌ترینش خودکار شیشه‌ای یا پلاستیک شفاف را دیده‌اید؟

  هاله رنگی دور لامپ الکتریکی را در هوای مه آلود مشاهده نموده‌اید؟

  لایه‌های رنگی موجود در سطح مایعات مخلوط از جمله نفت و آب و ... فهمیده اید وماهیت فیزیکی اینها را لمس کرده اید؟

  در طبیعت از این پدیده‌ها بسیار است وهمه آنها ماهیت نوری تقریبا واحدی دارند.

   

  ماهیت منشور

  نوری که از شیشه منشور می‌گذرد، به لحاظ بستگی ضریب شکست به طول موج و یا پاشندگی مواد ، به رنگهای تشکیل دهنده آن تجزیه می‌شود تجزیه نور سفید. مثلا نور سفید به طیف وسیع هفت رنگ خود تجزیه می‌گردد. بنابراین در بحث منشورها از پاشندگی نور می‌گذریم ومنشورهایی را بررسی می‌کنیم که پاشنده نیستند، یعنی ضریب شکست آنها بستگی طول موجی ندارد، منشورهایی که می‌توان از آنها در آرایش سطوح بازتابنده چندگانه استفاده کرد. مزیت منشور بر مجموعه چند آینه این است که منشورها پس از تعبیه شدن در سیستم ، سمتگیری طراحی شده را حفظ می‌کنند و نیازی به تنظیم در دستگاه نهایی را ندارند. به غیر از اینکه خود منشور به عنوان یک مجموعه کل تنظیم شده باشد.

  ساختار کلی

  از آنجا که کلیه منشورها جهت بازتابیدگی به لایه‌های مواد فلزی و دی الکتریکهادر سطح خود لازم ندارند، برعکس ، آینه‌ها وقتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کارآیی آنها تقریبا بدون اتلاف تابش است. و تنها اتلاف ناشی از ناخالصی وناهمواریهای سطح منشور وبازتابشهای فرنل مربوط می‌شود که ناچیزند. آنچه مهم است تنظیم دائمی سطوح بازتابنده و بازتاب شداخلی کلی است، استفاده از این منشورها در بیشتر دستگاههای نوری توصیه می‌شود.

   

  دو مانع عمده در کاربرد منشورها وجود دارد آنها هم هزینهووزن آنهاست; اگر مساحت سطح مقطع ورودی و خروجی یک منشور خیلی بیشتر از 5 سانتیمتر مربع باشد، وزن آن قابل ملاحضه خواهد بود. همچنین هزینه ساخت و تولید یک تکه شیشه کلفت وصیقل دادن آن و تعبیه دقیق آن در جای مناسب قابل توجه خواهد بود، لذا در ابعاد سطح مقطعی بزرگتر از 5 سانتیمتر مربع استفاده از آینه‌ها امتیاز بیشتری دارد و یا اینکه با تقریبی از منشورهای پلاستیکی شفاف استفاده می‌کنند.

  در حالت کلی منشورهای باز تابش داخلی کلی آینه‌های تخت به لحاظ کاربرد در سیستمهای مختلف با ملاحظه تمام پارامترهای طراحی دستگاه  مکمل هم هستند.

  باید بخاطر بسپاریم که در دستگاههای نوری کل یک منشور ظاهر نمی‌شود بلکه بعد از تنظیم منشورآن قسمتی از منشور که عمل می‌کند و در مسیر پرتوی ردیابی شده قرارمی‌گیرد را نگه می‌داریم و سایر قسمتهای اضافی را جهت کاهش وزن و حجم می‌بریم و از دستگاه نوری خارج می‌کنیم.

  انواع منشورها و کاربردهای آنها

  منشور قائم الزاویه

  سطح مقطع این منشور ساده و از یک مثلث درجه45 - 90 45 ساخته شده است. نوری که از یک وجه کوچک آن وارد می‌شود در وتر آن بازتابیده می‌شود و از وجه کوچک دیگر خارج می‌گردد، به شرطی که ضریب شکست منشور بزرگتر از مقدار 1.414 باشد یعنی (n1 > 1.414) که نور باز تابش داخلی کلی خواهد کرد که این هم یک مزیت دیگر منشور بر آینه‌هاست.

  منشور پنج وجهی

  منشور پنج وجهی یک منشور انحراف ثابت است، بدین معنی که پرتوی ورودی را 90 منحرف می‌کند، بخاطر همین ویژگی به چنین منشوری گونیای اپتیکی می‌گویند. در تنظیم و طراحی سیستمهایی که دارای مسیرهای متقاطع پرتویی به اندازه 90 هستند، بسیار سودمند واقع می‌شوند. به سبب زاویه تابش کوچک نخستین بازتابش داخلی ، بازتابش داخلی کلی در اینجا صورت نمی‌گیرد. بنابراین سطوح بازتابنده یک منشور پنج وجهی باید با فیلمهای (پوششهای) بازتابنده پوشش یابند. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله منشور

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله منشور, مقاله در مورد تحقیق مقاله منشور, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله منشور, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله منشور, تحقیق درباره تحقیق مقاله منشور, مقاله درباره تحقیق مقاله منشور, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله منشور, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله منشور, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله منشور
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت