تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه

تعداد صفحات: 1 فرمت فایل: word کد فایل: 7615
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی صنایع غذایی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: دوغ - نوشابه - نوشیدنی لبنی
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه

  دوست عزیز، شما از دسته دوغی ها هستید یا نوشابه ای ها!؟ منظورم این است که وقتی حسابی تشنه اید یا زمانی که غذایی میل می کنید تمایل دارید دوغ مصرف کنید یا نوشابه؟ آیا از خواص هر کدام خبر دارید؟

  نوشابه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های دنیاست و مصرف آن هر روز بیشتر می شود. حتی کودکان هم مقدار زیادی نوشابه مصرف می کنند و نوجوانان و جوانان در تمام دنیا، میل و رغبت زیادی به مصرف آن نشان می دهند. ولی آیا این سؤال در ذهنتان پیش آمده است که؛ این نوشیدنی چقدر مفید است یا چقدر ضرر دارد؟ مصرف این میزانقند و کالری موجود در آن ومصرف  کافئین، بدون وجود هیچ گونه مواد مغذی در نوشابه چه اثری بر بدن شما دارد؟

  اثر نوشابه بر چاقی نوجوانان

  تحقیقات اخیر حاکی از اثر مستقیم نوشابه بر افزایش درصد چاقی در کودکان و نوجوانان است. یک بررسی 2 ساله نشان داد کودکان 12 ساله ای که بطور مرتب نوشابه مصرف می کنند، 6/1 برابر، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند و چاقی در این سن به احتمال زیاد به چاقی در بزرگسالی می انجامد.

  افرادی که به طور مرتب نوشابه مصرف می کنند، می توان گفت بطور متوسط روزانه 7 قاشق مرباخوری شکر از این طریق دریافت می کنند که این میزان شکر هم کالری بالایی دارد و هم بر سلامت دندان ها اثر مخرب دارد.

  اثر نوشابه بر استخوان ها

  یکی از اجزاء اصلی نوشابه اسید فسفریک است.) PHاسیدیته) اغلب نوشابه ها 8/2 است که نشان می دهد نوشابه ماده ای بسیار اسیدی است. بدن ما بطور طبیعی کمی حالت قلیایی دارد و مصرف ماده ای که شدیداً اسیدی باشد، اثرات سوئی بر سلامت بدن دارد و تعادل بدن را به هم می زند. اثر دیگر اسید فسفریک دفع کلسیم از استخوان ها است که احتمال بروز پوکی استخوان را افزایش می دهد.

  تحقیقات اخیری که در مورد دختران نوجوان صورت گرفته، نشان داده با مصرف بیشتر نوشابه ، این گروه به میزان بالاتری  در معرض شکستگی استخوان هستند، در صورتی که شرکت های تولیدکننده نوشابه، به دلیل حفظ منافع خود این مسأله را رد می کنند.

  ·                    حتی مصرف یک یا دو بطری نوشابه در روز در سنین نوجوانی خطرزا است و آمار نشان می دهد با افزایش مصرف نوشابه، مصرف شیر و لبنیات کاهش می یابد و این هم یکی از دلایل اصلی تأثیر مصرف نوشابه بر کاهش سلامت استخوان ها است.

  ·                    دوغ به جای نوشابه

   یک نوشیدنی لبنی مناسب که می تواند جای نوشابه را در سبد غذایی تمام ما ایرانی ها بگیرددوغ است. یک نوشیدنی سالم و مفید که تأمین کننده یک چهارم نیاز روزانه به کلسیم و حاوی ویتامین هایB2 وB6 و B12است. از این رو دقیقاً برعکس نوشابه، قوی کننده استخوان ها است.

  دوغ علاوه بر مزایای تغذیه ای، حاوی باکتری های مفیدی است که اثرات زیادی بر سلامت دستگاه گوارش دارند. اگر بطور مرتب دوغ مصرف کنید، باکتری های مفید استرپتوکوکوس، ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگارس موجود در آن، در دستگاه گوارش شما لانه می گزینند و اثرات بسیار مفیدی بر سلامت دستگاه گوارش شما خواهند داشت . همچنین موجب عدم رشد ارگانیسم های مضرمی شوند.

  حالا جواب این سئوال چیست: در این تابستان گرم تشنگی تان را با چه رفع می کنید؛ نوشابه یا یک لیوان دوغ خنک؟

  « دوست عزیز بهتر است قبل از آنکه تصمیم بگیریم چیزی را بخوریم، کمی هم به کیفیت آن و اثرش بر سلامتی بدنمان بیاندیشیم »

   کارشناس تغذیه تبیا

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, مقاله در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, تحقیق درباره تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, مقاله درباره تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله اهل دوغ هستید یا نوشابه
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت