تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز)

تعداد صفحات: 4 فرمت فایل: word کد فایل: 16642
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پیراپزشکی
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز)

  سائیدگی مفاصل شایع ترین علت درد و ناتوانی در افراد مسن وشایع ترین بیماری مفصلی است. در خانم ها سائیدگی مفاصل زانو و دست و در مردان سائیدگی مفصل لگن شایع تر است.

  علایم ساییدگی مفصل در خانم ها شایع تر است. افراد چاق بیشتر از سایرین دچار سائیدگی مفصل زانو می‌شوند.

  دیابت، فشار خون بالا و افزایش اسیداوریک خون نیز باعث افزایش احتمال سائیدگی مفصلی می‌گردند. سائیدگی مفصلی معمولاً خود را با درد نشان می‌دهد که با افزایش میزان سائیدگی، مقدار درد بیشتر می‌شود. سپس درد مفاصل باعث ضعف عضلانی و درد در عضلات مربوط به آن مفصل می‌شود. در صورت تقویت عضلات، این درد کاهش می‌یابد. برخی از بیماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بیدار شدن از خواب شکایت می‌کنند، اما معمولاً خشکی بدن کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد.

  *توصیه‌ها :

  1- وزن بدن باید کم شود.

  2- استفاده از گرما باعث کاهش درد می‌شود. برای این کار می‌توان از کیسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعیت خاصی نداشته باشد، می توان از روش های زیر استفاده کرد:

  الف) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم 40- 38 درجه سانتیگراد و ماساژ آرام آن .

  ب) استفاده از دوش آب گرم.

  ج) قرار دادن کیسه آب گرم درون یک حوله واستفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.

  باید توجه کرد که در برخی از بیماری ها استفاده از کیسه ی آب گرم بسیار مضر است و قبل از استفاده از آن حتما باید با پزشک مشورت کرد. همچنین کیسه آب گرم نباید بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زیر اندام یا خوابیدن بر روی آن نیز باید خودداری شود.

  3- از کفش مناسب استفاده شود.

  4- از دو زانو و چهار زانو زدن و ایستادن طولانی مدت خودداری گردد.

  5- از بالا و پائین رفتن از پله‌ها تا حد ممکن اجتناب شود.

  6- به جای نشستن روی زمین، از صندلی استفاده شود.

  7- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقویت عضلات می‌تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائیدگی مفصلی مؤثر باشند. بی‌حرکتی می‌تواند باعث بدتر شدن سائیدگی مفصلی گردد. لذا نباید نگران سائیدگی مفصل در اثر انجام فعالیت های توصیه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می‌گردد. اگر انجام ورزش باعث تشدید درد شد، به این معنی است که باید مقدار فعالیت کمتر گردد و بطور تدریجی میزان فعالیت افزایش داده شود.

  برخی ورزش های مفید در سائیدگی مفصل :

  الف) قدم زدن روزانه به مدت 30 دقیقه که می‌توان آن را به 3 برنامه ی10 دقیقه ای تبدیل کرد) یا قدم زدن به مدت 45 دقیقه، سه بار در هفته.

  ب) شنا

  ج) تقویت عضلات اندام پائینی بخصوص عضله چهار سر ران.

  به عنوان مثال می توان دو دست را به یک صندلی تکیه داد و دو زانو را تا زاویه 30 درجه به آرامی خم کرد.سپس مجدداً به حالت اول برگشت و زانوها را صاف کرد. هرچه این حرکت آرام تر انجام شود بهتر است.

  ه) کشش عضلات منتهی مفصل

  در صورتی که درد زیاد است، استفاده از عصا یا واکر توصیه می‌شود. طول عصا باید مناسب باشد.

  استفاده از تحریک الکتریکی در کاهش درد و تقویت عضلات :

  معمولاً در کلینیک های فیزیوتراپی برای کاهش درد از دستگاه خاصی جهت تحریک الکتریکی استفاده می‌شود. در حال حاضر وسایل تحریک الکتریکی جهت استفاده در منزل ساخته شده که به راحتی قابل استفاده بوده و باعث کمتر شدن درد مفصل و کاهش نیاز به دارو می‌شود.

  استفاده از باند کشی یا زانوبند می‌تواند تا حدودی در کاهش درد مؤثر باشد.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز)

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز), موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان بهبود سائیدگی و درد مفاصل (آرتروز)
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت