تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی

تعداد صفحات: 14 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 24245
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی تاسیسات
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی

  مقدمه:

  امروزه ارتقای سطح توقعات عمومی در قبال بهبود شرایط زندگی و بهره گیری از فناوری در این راستا ، بکار گیری انرژی و بنابر این سرمایه گذاری و تامین مخارج آن را ضروری نموده است .

  اما چنانکه میدانیم ذخایر انرژی های قابل استفاده جهان محدود بوده و با بهره برداری های بی رویه کنونی از این ذخایر ، قطعا در آینده ای نه چندان دور با بحران روبرو خواهیم شد . با پذیرش این واقعیت مسئولیت ما چیست و آیا بشر در این خصوص اندیشیده است ؟ ارائه پاسخ به این سوالات با درک بهتر صورت مسئله میسر است . در حقیقت انرژی در اطراف ما به دو گونه موثر است : اول تاثیرات مثبت مانند گرمایش و سرمایش محل کار و زندگی در فصول سرد و گرم ، حمل و نقل عمومی ، ارتباطات ، صنایع و .... که لا اقل در جوامع مدرن امروزی ، این امور بدون صرف انرژی امکان پذیر نخواهند بود . ثانیا تاثیرات منفی مثل آلودگی محیط زیست ، کاهش ذخیره منبع ارزشمند طبیعی و آلودگی صوتی در محیط های شهری که از جمله پیامدهای منطقی مصرف نابجای انرژی توسط بشر امروز است .

  ولیکن طرح مسئله ، بلافاصله گزینه هایی را به عنوان راه حل فراروی ما قرار می دهد . آیا امکان صرفه جویی و استفاده بهینه از سوخت و حامل های انرژی وجود دارد ؟ آمارها نشان می دهد که بیش از 30 درصد انرژی تولیدی در جهان مصرف سرمایش و گرمایش می گردد که این رقم معادل حدود 60 درصد درآمد سرانه جامعه است . تدابیر مختلفی اما جهت کاهش و صرفه جویی انرژی در بخش خانگی اندیشیده شده است . یکی از بهترین آنها که در کنار سایر روشها نظیر بکار گیری انرژی های بالفعل طبیعی ( اشعه خورشید ، انرژی باد ) و نیز انرژی های تجدید پذیر مثل پیل های سوختی پذیرفته شده و مورد استقبال قرار گرفته عایق کاری حرارتی ساختمانها است . ممالک صنعتی با درک این موضوع سالها است که بطور عملی مسئله ایزولاسیون حرارتی را مدنظر داشته و بکار گرفته اند و در این زمینه به پیشرفتهای شایانی نیز در بعد ابداع مواد عایق و روشهای نصب و هم در بعد تدوین استراتژی های اجرایی و نظارتی ، دست یافته اند .

  در کشور ما این موضوع با چند ده سال تاخیر در شرف تحقق است . با این حال استفاده از تجربیات و ابداعات کشورهای صنعتی ، به تسریع روند بهینه سازی مصرف انرژی کمک می نماید . یکی از این تجربیات ارزشمند ابداع عایق حرارتی و صوتی پشم شیشه است که در دهه 60 میلادی صورت گرفت و از آن زمان تاکنون با افزایش گستره تقاضا در بازار جهانی ، نصب و اجرای آن در کاربردهای مختلف مسکونی ، تجاری ، آموزشی ، اداری و ... به روشی کلاسیک بدل گردیده است .

  در همین راستا در کشور ما در سال 1343 با تاسیس شرکت پشم شیشه ایران نخستین گام مهم در این زمینه برداشته شد . این شرکت بدوا با تولید پشم شیشه تحت فرایند تل و با کسب دانش فنی روز شرکتهای سن گوبن (Saint Gobain) فرانسه و اونزکورنینگ (Owens Corning)               آمریکا با ظرفیت روزانه 2 تن در تهران راه اندازی گردید که در اندک زمانی به 10 تن پشم شیشه در روز افزایش ظرفیت داد . نظر به کیفیت مطلوب محصولات و بازار رو به گسترش تقاضا ، ده سال بعد کارخانه جدیدی با ظرفیت بالاتر و ماشین الات مدرن تر در حومه شهر شیراز احداث گردید و با تولید روزانه 50 تن انواع پشم شیشه و بیش از 20000 متر مربع تیشو به بهره برداری رسید . طی همین سنوات و با درک شرایط روز دنیا و در راستای تحولات جهانی ، حرکتی ماندگار و موثر توسط شرکت پشم شیشه ایران صورت گرفت که گسترش امواج آن در سطح کشور همچنان ادامه دارد : تولید عایق رطوبتی پیش ساخته که گامی مهم در کاهش آلودگی زیست محیطی ناشی از روش سنتی قیر و گونی و تحولی مهم در صنعت ساختمان بود .

  عایق های رطوبتی عرضه شده توسط شرکت پشم شیشه ایران با نام تجارتی و انحصاری ایزوگام تا حدی مورد توجه و طبع متخصصین و عموم مردم قرار گرفت که هم اکنون این واژه در فرهنگ عامیانه به انواع عایق های رطوبتی تولیدی در کشور اطلاق می گردد . کیفیت بالا ، نصب آسان و خدمات گسترده پس از فروش ازجمله دلائل موضوع می باشد . تولید عایق رطوبتی ایزوگام هم اکنون با ظرفیت 9000000 متر مربع در سال در کارخانه شیراز شرکت بر پا است . طرح توسعه این محصول به میزان 10 میلیون متر مربع در سال با بهره گیری از آخرین فناوری دنیا از کشور آلمان خریداری و در منطقه ای در حومه کرج در مرحله راه اندازی است . با بهره برداری از این طرح ، انواع عایق های رطوبتی با روش جدید وکیفیتی متفاوت برای اولین بار در ایران تولید و عرضه می گردد .

  به رغم افتخارات ذکر شده ، شرکت پشم شیشه ایران با عزم راسخ به حفظ برتری کمی و کیفی در جلب رضایت مشتریان و ارتباط دانش روز دنیا ، در سال 1381 به توسعه و تجهیز خط تولید عایق حرارتی با مشارکت فنی متخصصان آلمانی در طراحی و نصب ماشین آلات خریداری شده از این کشور به همراه متخصصین داخلی همت گمارد که این مهم در اواسط سال 1382 تحقق یافت و رویای مصرف کنندگان منطقه را اعم از داخلی و خارجی به استفاده از محصولاتی با معیارهای کیفی بین المللی در کنار خدمات فنی و سرویس های پس از فروش ، به واقعیت بدل نمود .

  هم اکنون تولید انواع پشم شیشه رولی ، قطعه ای سخت و نیمه سخت با روکش های متنوع و انواع عایق لوله با ابعاد با ضخامت های مختلف در خط تولید کارخانه مجهز شیراز در جریان است .

  تولید عایق های صوت یا پانل های اکوستیک گام دیگری است که برای نخستین بار در ایران با هدف پاسخ به نیاز های کنونی و آتی بازار داخل و کشورهای منطقه ، برداشته شد .

  موضوع کاهش و کنترل نوفه ( اصوات آزار دهنده ) از موضوعات جدی است که امروزه در سطح کشور های صنعتی مطرح می باشد . تحقیقات نشان داده است که سطح آلودگی صوتی در کلان شهر ها با سرعتی معادل یک دسی بل در سال در حال افزایش است و با آگاهی از این موضوع که با افزایش هر 5 دسی بل صدا شدت صوت دو برابر می گردد و با در نظر گرفتن آثار سوء روانی و بیولوژیک نوفه(noise) بر بدن انسان ، اهمیت کنترل آلودگی صوتی بیشتر درک می گردد .

  استفاده از مواد جاذب صدا از جمله روش های دفع آلودگی صوتی است که امروزه با گستردگی مورد استفاده قرار می گیرد . پشم شیشه یکی از بهترین مواد جاذب است که کارایی آن در فرکانسهای زیر ( که آزار دهنده تر بوده و آثار سو آن تایید شده ) بسیار بالا است بطوریکه ضریب جذب صدا در دامنه فرکانسی مذکور به 9 % می رسد . مهندسین ساختمان و معماری امروزه بر استفاده از این محصول ارزشمند تاکید دارند .

  اکوستیک پانل های ساخت شرکت پشم شیشه ایران با تنوع زیاد و طرح های جذاب و رنگارنگ ضمن پاسخگویی به نیازمندی های فنی ساختمانها ، به محیطهای مسکونی ، کسب و کار ، تحصیل و ... جذابیت و جلوه می بخشند. شرکت پشم شیشه ایران هم اکنون با برخورداری از منابع انسانی کارآمد ، ماشین آلات مدرن و تجهیزات کامل آزمایشگاهی انواع محصولات پشم شیشه ( رولی ، قطعه ای ، عایق لوله و اتصالات ) ، عایق رطوبتی ایزوگام ، تیشو ( غشای حامل مورد استفاده در صنایع ساخت عایق رطوبتی و پوششهای ضد خوردگی ) و پانل های آکوستیک را با تنوعی بالغ بر 400 نوع در دست تولید دارد که علاوه بر پوشش بخش چشمگیری از نیاز های داخلی ، سهمی از بازار کشور های همجوار از جمله ترکیه ، عربستان ، قبرس ، کشورهای شوروی سابق ، مصر و ممالک حاشیه خلیج فارس را نیز تحت پوشش دارد .

  ایزولاسیون ساختمان

   []امروز با تولیدات محصولات پلی فوم افق های تازه ای را فرا روی زمینه های اجرایی فعالیت های ایزولاسیون در صنعت ساختمان و تاسیسات گشوده است. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

    http://www.prozin.com/

  http://www.sarantrade.com/MAIN.HTM

  http://www.irnetcom.com/iranglasswool/prod01.htm

تحقیق در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, مقاله در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, تحقیق درباره تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, مقاله درباره تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله ایزولاسیون حرارتی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت