تحقیق مقاله توکل

مشخص نشده
مشخص نشده
6
مشخص نشده
40 KB
24308
قیمت قدیم:۴,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله توکل

  کلید واژه :

  صفات رذیله : خصلت های ناپسند

  میزان معرفت : درجه خدا شناسی

  تحت سیطره : تحت اختیار بودن

  مصاحبت : همنشینی

  تشویش : نگرانی

  رهیافت : راه و روش

   

    کلام خدا می فرماید : مبارک است کسی که به خداوند توکل دارد . توکل به خدا یعنی چه ؟ توکل به خدا یعنی اعتماد کردن همه چیز به او حتی جزئی ترین چیز زندگیت .

    -  یعنی خدا را امن ترین جا و کس دانستن در زندگی .

    -  یعنی سپردن همه ترسها و نگرانیها و تشویشها و شکها و غمها به او.

    - یعنی ایمان داشته باشی که خدا راستگو است و هر که بر خلاف حرف خدا ، سخنی می گوید دروغگو است .

    - توکل به خدا ، یعنی توکل به وعده های او در زندگی . چه در سختی و چه در راحتی .

    - توکل به خدا ، یعنی همینکه مشکلی یا اتفاق سختی در زندگی تو می افتد ، اولین جایی که رجوع میکنی ، حضور او است .

  توکل به خدا می باید مانند ایمان و توکل کودکانه باشد . همانطور که یک کودک به پدر یا مادرش توکل دارد ، شما نیز به خداوند توکل نمایید .

  مسلما وقتی مشکلی اتفاق می افتد اولین عکس العملی که نشان می دهید ترس یا نگرانی است . ولی فراموش نکنید که خدایی دارید که شما را دوست دارد و می خواهد به او در همه این مسائل به او توکل کنید . گاهی اوقات می خواهیم از وضعیت فرار کنیم ولی این راه حل آن نیست بلکه توکل به خدا .

  « توکل » از « وکاله » برگرفته شده است . کسی که کارش را به دیگری واگذار می کند متکل است و وقتی به آن توکل می کند ، اعتماد کامل داشته باشد ، او را « متوکل » گویند .

   پس توکل اعتماد قلبی به وکیل است . کسی که خداوند را با تمام اوصافش ( علم ، قدرت ، حکمت و ... ) شناخت ، در تفویض امور خویش به او هیچ نگرانی نخواهد داشت و دلش کاملا آرام خواهد بود . البته توکل مراحلی دارد :

  مرتبه ول آن است که اعتماد او به خداوند همانند اعتماد بر وکیل باشد .

  مرتبه دوم آن است که حال بنده با خداوند همانند حال طفل با مادر خویش باشد که جز او را نمی شناسد و تنها به او پناه می برد .

  مرتبه سوم ن است که بنده در برابر خداوند کاملا خویشتن را بی اختیار ببیند و به طور کلی خود را فراموش کند . این مرتبه عالی ترین مرتبه توکل است . وقتی آدمی به این حقیقت رسید که « لا حول ولا قوه الا بالله : هیچ حرکت و نیرویی نیست جز آنکه به خداوند متکی است » ، در مرحله عمل نیز به این حقیقت بزرگ توجه خواهد داشت . از این رو ، امور خویش را به او واگذار می کند و به او تکیه می کند .

  البته تصور نشود که متوکل چون امور خود را به خدا واگذار کرده است ، باید به گوشه ای بخزد و خمود و ساکن گردد . این بینشی انحرافی در موضوع توکل است . موحد همه اسباب را می بیند ، ولی آنها را مجری اراده الهی و تحت مشیت او می داند . توکل کننده انتظار ندارد بدون جهاد به پیروزی برسد . او پیروزی را در مسیر جهاد و با توکل بر خدا می بیند : چرا که زمام اسباب جملگی در دست او است . روزی پیامبر اکرم ( ص) دید کسی اسب خود را کنار کوچه نهاده و آهنگ حرکت کرده است . حضرت فرمود : چرا آن را نمیبندی ؟ گفت : به خدا توکل کردم . حضرت فرمود : « اعقل راحلتک و توکل : اسب خود را ببند و به خدا توکل کن » .

  متوکل موظف است ، در کنار پناهگاه امن و نقطه اتکای مطمئن خود ، به تلاش نیز دست یابد . اما انسان بدون توکل فقط به خود بسنده می کند و اتکایی ندارد . اگر ابری بالا می آید و باران می بارد ، موحد این ها را مجریان اراده الهی و تحت سیطره او می داند ، ولی کافر آن ها را مستقل در تاثیر می پندارد .

  بنابراین ، راه کسب توکل بالا بردن میزان معرفت به خداوند و نقش او در هستی است .

  آیا به خدا اعتماد می کنی ؟ وقتی مشکلات مختلف به تو هجوم می آورد ، آیا تو خود را مسئ.ل حل آن می دانی یا خدا را ؟ خدا در کلامش 366 بار گفته نترس . او حتی برای سال کبیسه نیز فکر کرده . پس احتیاج نیست به خود یا به کس دیگری توکل کنی . تمام اعتماد خود را بر او بگذار . شاید بگویی چگونه توکل کنم ؟

    1. ایمان خود را به او تقویت کن . با خواندن کلام خدا و تفکر در آن .

    2. اجازه نده فکر منفی بر تو غالب شود . همینکه فکری منفی می آید ، کلام خدا را با صدای بلند اعتراف کن .

    3. آنچه خدا گفته به سادگی قبول کن و شکی در آن نکن ، حتی اگر از نظر فکر تو منطقی نیایید .

    4. توکل به خدا یعنی ریسکی که همیشه نتیجه مثبت دارد . پس اگر کسی هستی که خیلی کم ریسک میکنی ، کمتر نیز می توانی به خدا توکل کنی .

    5. سعی کن همه چیزت را اول به خدا بگویی . اینطور توکل تو به او تقویت خواهد شد .

    6. وقتی احتیاج داری به خدا توکل کنی ، با افرادی مشورت کن که مردان و زنان خدا باشند و نه با افرادی که ایمانی به خدا ندارند .

    7. کسی که به خدا توکل می کند ، باید هیچ ترس و شکی به خود راه ندهد.

    8. با خدا رابطه دوستانه عمیق ایجاد کن و هر روز با او مصاحبت داشته باش و بگذار او در همه چیز زندگی تو دخیل باشد .

  توکل به معنای تکیه کردن بر خداست . خدایی که بهترین تکیه گاه است و باید دانست که با توکل به خدا انسان پشتوانه محکمی دارد و در تمام مراحل زندگانی موفق می شود.

  توکل به این معنه نیست که دست از همه تلاشها بکشیم و بگوییم ما که توکل به خدا داریم پس موفق می شویم ، بلکه باید از هیچ تلاشی دریغ نکنیم .

  توکل باعث بروز آثاری در فرد می شود مانند : وقتی انسان بداند به خدایی توکل کرده که قادر و تواناست و از همه چیز آگاهی دارد اولین اثر مثبتی که بر

   رویش می گذارد مسئله اعتماد به نفس و مقاومت در برابر مشکلات است .

  توکل بسیاری از صفات زشت مانند حرص ، حسد ، دنیا پرستی ، بخل و تنگنظری را از انسان دور می سازد چرا که وقتی تکیه گاه انسان خداوند قادر باشد ، دیگر جایی برای اوصاف رذیله وجود ندارد . 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله توکل

  فهرست:

   

  چکیده

  مقدمه

  کلید واژه

  موضوع

  خلاصه

  منابع

  .

  منبع:

  نشریه ماهانه آموزشی ، تربیتی پیوند ، شماره 317 ، اسفند 1384 .

  کتاب توکل ، روحانی نژاد ، حسین ، انتشارات کانون اندیشه ، اسفند ماه 1380.      

  .

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله توکل , مقاله در مورد تحقیق مقاله توکل , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله توکل , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله توکل , تحقیق درباره تحقیق مقاله توکل , مقاله درباره تحقیق مقاله توکل , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله توکل , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله توکل

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول