تحقیق مقاله کارگزاری زمین

مشخص نشده
مشخص نشده
7
مشخص نشده
45 KB
24361
قیمت قدیم:۴,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله کارگزاری زمین

  کارگزاری زمین

  زمین را می توان به عنوان یک هادی بزرگ با پتانسیل صفر معرفی می کرد . اتصال این هادی از طریق الکترود زمین نقطه مرجعی را ایجاد می کند که هر سطح ولتاژ دیگری را می توان با آن اندازه گیری نمود . این تکنیکی است که برای مدت های طولانی در سیستم های توزیع برق استفاده می گردد . مقاومت زمین یک الکترود بستگی به شکل ، اندازه و مقاومت خاک زمین دارد . میله های زمین بیشترین اثر و راندمان را دارند . یک میله 1m  دارای مقاومت الکترودی ما بین 10Ω تا 200Ω را داراست . حتی در بدترین وضعیت زمین یک میله تقریباً 2m دارای مقاومت کمتر از 500w در کشورهای مرطوب است. در کشورهایی که هوای خشک برای مدت های زیادی حاکم بوده است مقاومت الکترودی ممکن است به چند هزار اهم برسد .

  در گذشته مهندسین برق از لوله های آب فلزی به عنوان الکترود زمین استفاده می کردند اما با افزایش لوله های pvc برای آب ، چاه زمین در کشورهای اروپایی متداول شده است . اما در بعضی از کشورها هنوز از لوله های آب به جای زمین استفاده می کنند در بیشتر استانداردهای برق از انواع الکترود زمین به شرح زیراستفاده می کنند :

   

  لوله ها یا میله های زمین

  سیم ها یا نوارهای زمین ( تسمه ای )

  صفحات زمین

  الکترود های زمین که در فونداسیون کار گذاری می نماید .

  غلاف فلزی یا هر گونه پوشش فلزی که کابل دارد .

  الکترود زمین را درون زمین دفن می کنند اما قسمت های اتصال آن بایستی قابل دسترسی باشد .

  برای انتخاب الکترودهای زمین ونحوه چاه زدن عیناً از مقررات ملی ساختمان ایران ، طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان را ارائه می دهیم .

  انواع الکترودهای زمین

  از انواع روشها و لوازم زیر می توان به صورت انفرادی یا اشتراکی استفاده کرد . میله های فولادی مخصوص با روکش با روکش مس ، به صورت کوبیده شده در زمین با حداقل 16 میلی متر قطر

  لوله های گالوانیزه  ( لوله آب ) به صورت کوبیده شده یا دفن شده ( قائم ) حداقل 1 اینچ .

  سمه فولادی گالوانیزه با حداقل 100 میلی متر مربع سطح مقطع و 3 میلی متر ضخامت ( 30*5/3 میلی متر )

  صفحه مسی دفن شده در زمین چاه به ابعاد 50*50 سانتی متر و با 2 میلی متر ضخامت .

  هادی مسی ( تسمه با سطح مقطع حداقل 50 میلی متر مربع و با 2 میلی متر ضخامت هادی چند مفتولی 35 میلی متر مربع با حداقل قطر هر مفتول 8/1 میلی متر )

  الکترودهای جا سازی شده درپیچها با حداقل ضخامت فولاد 3 میلی متر .

  میله های فولادی در بتن سطح

  هر نوع جرم فلزی دفن شده در زمین ، به شرطی که استفاده از آن ایجاد خرابی نکند ( الکترولیز ) .

  زره و غلاف فلزی کابلهای دفن شده به شرطی که نسبت به برقرار بودن دائمی آنها اطمینان وجود داشته باشد و در تماس با زمین باشد .

   

   

   

   

  حداقل عمق الکترودهای زمین

  عمق دفن یا کوبیده شدن الکترود باید به قدری باشد که خشک شدن یا یخ زدگی زمین در فصول مختلف سال اثر قابل ملاحظه ای بر مقاومت آن نداشته باشد در عین حال عمق الکترودها باید از مقادیر زیر کمتر باشد .

  الکترودهای کوبیده شده یا دفن شده به صورت قائم 2 متر

  لبه بالایی الکترود صفحه ای از سطح زمین : 5/1 متر

  الکترودهای افقی تسمه ای یا هادی مسی : 8/0 متر

  اندازه گیری مقاومت  الکتریکی الکترود زمین

  با به وجود آمدن ولتاژ عیب که در الکترود زمین رخ می دهد این ولتاژ از الکترود انتشار پیدا می کند  مانند انداختن یک سنگ درون یک حوض که امواج منتشر می کند . این ولتاژ در 2 یا سه متر دورتر از الکترود داراى سطح ایمنى خواهد شد مانند

  اساس اندازه گیری مقاومت الکترود زمین عبور دادن جریانی داخل خاک از طریق الکترود است و اندازه گیری ولتاژ لازم جهت ایجاد این جریان است . طبق مصوبات های ملی هر کشور در زمانیکه از الکترود زمین استفاده       می شود بایستی آنها را ازمایش و اندازه گیری نمود برای این آزمایش از یک آمپر متر و ولت متر مقاومت به بالا بایستی استفاده نمود . در وهله اول الکترود را بایستی از تغذیه هایش جدا نمود که یک جریان متناوب آمده از ترانسفورمر تحت شرایط آزمایش T ما بین الکترود زمین و یک الکترود اضافی T1 علبور کرده T1 از الکترود T به فاصله ای قرار گرفتند ( 40 تا 50 متر ) بنابراین مقاومت ناحیه مذکور دو الکترود نباید تداخل با هم کنند .

  الکترود اضافی دومی یعنی T2 در زمین و وسط الکترودهای T,T1 و سر راه آن ولت متر قرار می گیرد مقاومت الکترود زمین برابر است با مقدار ولتاژ خوانده شده ولت متر V تقسیم بر جریان خوانده شده آمپر متر A . برای صحت بیشتر مقدار مقاومت دو اندازه گیری دیگر در نقاط X,Y با جا به جا کردن الکترود T2 به اندازه 6m نزدیک به T و 6m دورتر از T انجام          می دهیم.

  این آزمایشات که گفته شد با اهم سنج به همین منوال خواهد بود ( گالوانومتر) این دستگاه و ترتیب قرار گیری آن در شکل 4 آمده است ژنراتور دستی را چرخانده تا زمانیکه سه رقم آن یکسان و بدون تغییر باقی بماند .

  زمین باتلاقی خیس دارای مقدار مقاومت پایین تر نسبت به زمین سنگی دارند.

  انواع مقاومت ها زمین به شرح زیر است.

  20Ω تا 5Ω زمین های مرطوب و باتلاقی

  50 Ω تا 5 Ω خاک های کشاورزی

  150Ω تا 10Ω گچ و خاک

  500 Ω تا 200 Ω زمین های ماسه ای تخت

  10K Ω تا 500 Ω زمین های سنگی

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله کارگزاری زمین

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین , مقاله در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین , تحقیق درباره تحقیق مقاله کارگزاری زمین , مقاله درباره تحقیق مقاله کارگزاری زمین , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کارگزاری زمین

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول