کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی

مشخص نشده
مشخص نشده
12
مشخص نشده
116 KB
24465
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی

   

  جالب است بدانید که گرمایش آب و فضا مجموعاً بیش از 80% انرژی را در ساختمان‌ها مصرف می‌کند و بنابراین بیش از یک سوم کل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می‌شود. از این میان گرمایش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد کل انرژی مصرفی در خانه را مصرف می‌کند.بنابراین با استفاده از آبگرمکن خورشیدی می‌توان سالیانه 70% انرژی مورد نیاز برای گرمایش آب را تامین کرد.

  بخش اصلی یک آبگرمکن خورشیدی کلکتور آن است که خود شامل یک ورق است که به‌وسیله تابش کلی خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یک سیال جذب کننده (مانند آب ) که داخل لوله در حال جریان است، منتقل می‌کند. رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب می‌شود و دارای پوشش خاصی است که بتواند ضریب جذب انرژی را به حداکثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. برای رسیدن به دمای بالا، مجموعه ورق و لوله‌ها را در داخل یک جعبه عایق با روکش شیشه قرار می‌دهند تا از اثر گلخانه‌ای بتوان استفاده کرد.

  آبی که با این روش گرم می‌شود، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبیعی وارد یک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم می‌کند. این آب گرم شده یا به طور مستقیم به مصرف گرمایش خانوار می‌رسد و یا توسط یک مبدل حرارتی دمای آب مصرفی خانواده را افزایش می‌دهد. شکل زیر طرح ساده ای از این آبگرمکن را نشان می‌دهد:

  انواع کلکتورهای خورشیدی

  کلکتور‌های تخت Flat-plate collectors

  این کلکتور ساده‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع کلکتور به‌شمار می‌رود. ساختار آن به شکل یک جعبه مستطیل شکل بوده که در داخل آن یک صفحه جاذب فلزی از جنس مس یا آلومینیوم با پوششی به رنگ‌های خاص است. این صفحه، جاذب انرژی حرارتی خورشید است. در زیر صفحه، لوله‌های کوچکی قرار گرفته که آب یا سیال انتقال حرارت در آن‌ها جریان دارد. اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتی عایق بندی شده است. روی سطح جعبه نیز از پلاستیک شفاف یا شیشه پوشیده شده است.

  کلکتورهای تحت خلا Evacuated-tube collectors

  این کلکتور از تعدادی لوله دو جداره شفاف موازی تشکیل شده است که در داخل آن یک تیوب با پوششی از ماده جاذب قرار دارد. هوا از فضای بین دو جداره خارج گردیده وخلا ایجاد شده از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند. مزیت این نوع کلکتور توانایی در ایجاد دمای بالاتر می‌باشد.

  کلکتورهای سهموی Concentrating collectors

  این کلکتور‌ها سطح آینه ای داشته و برای تجمع انرژی خورشیدی بر روی تیوب جاذب که شامل سیال انتقال حرارت است، به‌کار می‌رود.

   

  کاربرد انرژی خورشیدی در جهان

  تا سال 2005 بیش از 150 میلیون متر مربع معادل 7/92 گیگاوات ساعت، کلکتور گرمایشی نصب شده است. مجموع کلکتورهای نصب شده در سال 2005 نسبت به سال 2003 در حدود 130% افزایش یافته است. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کلکتور های گرمایشی به ترتیب چین، امریکا، ژاپن و ترکیه هستند. تقریباً بیش از 90%‌رشد مصرف کلکتورهای گرمایشی در چین اتفاق می‌افتد. مجموع هزینه صرف تحقیقات در این زمینه در کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی تا سال 2005 بیش از 3.5 میلیارد دلار بوده است.

  برنامه‌های شرکت بهینه سازی در زمینه به‌کار گیری آبگرمکن‌ های خورشیدی

  شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در شهرها و روستاهایی که دارای شرایط اقلیمی مناسب برای نصب هستند، پروژه‌هایی را انجام داده و طرح استفاده از آبگرمکن خورشیدی خانگی و آبگرمکن خورشیدی عمومی (حمام خورشیدی) را در دست اقدام دارد . در این راستا پروژه‌های تعریف شده در بخش ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در زمینه آبگرمکن‌های خورشیدی خانگی و عمومی به صورت زیر است:

  فاز اول:

  نصب و راه اندازی 350 آبگرمکن‌های خانگی و 3 حمام عمومی (اتمام یافته)

   

   

  فاز دوم:
  ساخت و توزیع 10000 آبگرمکن خانگی و 10 حمام عمومی (اتمام یافته)
  در طی این فاز 3 میلیون دلار به عنوان یارانه دولتی به مصرف کنندگان پرداخت شده است.

  فاز سوم (در حال اجرا):

  (دوره پنج ساله) ساخت توزیع 7840 دستگاه آبگرمکن خانگی و 1000 حمام عمومی که در آن 97/19 میلیون دلار بودجه به عنوان یارانه دولتی به مصرف کننده پرداخت می‌شود. (در حال اجرا)

  آبگرمکن‌های عمومی در کلیه اماکن عمومی کشور که فاقد لوله‌کشی گاز طبیعی هستند، با پرداخت یارانه‌ای بالغ بر 20 میلیون تومان به ازای هر دستگاه آبگرمکن عمومی 100 نفره نصب می‌شوند.

  آبگرمکن‌های خانگی در کلیه مناطق کشور و با پرداخت یارانه‌ای به ازای هر نفر 36000 تومان نصب می‌شوند

  چکیده

  در این مقاله تاثیر تراکم گرد و غبار بر عملکرد کلکتورهای سهموی خورشیدی بررسی شده است.اصول کار بر این منوال است که ابتدا مقادیر ضریب عبور شیشه ها در حالتهای مختلف از نظر میزان آلوده بودن به گرد وغبار اندازه گیری شده و مقدار ضریب تصحیح نوری در حالتهای مختلف حساب شده است.سپس از طریق شیه سازی کامپیوتری تاثیر گرد و غبار بر عملکرد کلکتور خورشیدی بررسی شده است.در خاتمه میزان کاهش راندمان کلکتور در اثرگرد و غبار مشخص شده و درصد کاهش راندمان عملی کلکتور خورشیدی نسبت به راندمان تئوری بیان شده است. 

   

  واژه های کلیدی: کلکتور خورشیدی-راندمان نوری وحرارتی-گردو غبار

  فهرست علائم

  A مساحت معادل کلکتور (Aperture Area )

  Ar سطح مقطع لوله گیرنده

  FR فاکتور جابجایی گرما

  Frt ضریب تصحیح نوری

  Fr ضریب تصحیح انعکاسی

  Ft ضریب تصحیح عبوری

  Ib تابش مستقیم خورشید

  K(q) زاویه برخورد اصلاحی

  qu انرژی مفید جذب شده بر واحد سطح کلکتور

  Ta درجه حرارت محیط

  Ti درجه حرارت روغن ورودی به کلکتور

  UL ضریب افت حرارتی

  فهرست علائم یونانی

  g ضریب دریافت

  hc راندمان حرارتی

  ho راندمان نوری

  r ضریب انعکاس آینه ها

  (ta)n ضریب جذب - عبور نرمال

  مقدمه

  انرژی مفید جذب شده درکلکتورهای سهموی خورشیدی و راندمان این سیستمها در عمل ، همواره کمتر از مقدار محاسبه  شده توسط روابط تئوری می باشد . از  دلایل این اختلاف می توان به انواع نواقص و خطاها درهنگام ساخت اشاره کرد . انحراف آینه ها از حالت سهموی ، پخش نور بازتاب شده توسط آینه ها ، عدم قرارگیری لوله گیرنده درکانون آینه ، عدم ردیابی خورشید و... از جمله مواردی است که می توان برشمرد [1و2] . علاوه برخطاهای فوق تاثیر گرد وغبار و تراکم آن برروی سطوح شیشه ای (آینه ها و لوله شیشه ای ) سبب کاهش نرخ میزان انرژی دریافتی در کلکتورهای سهموی خطی می شود . و این پدیده به نوبه خود سبب کاهش میران راندمان عملی این سیستمها می شود [3و4] . البته میزان گرد وغبار با توجه به شرایط محیطی و محل قرارگیری کلکتور ، اثرات متفاوتی برکارکرد آن می گذارد و برای تعیین تاثیر آن بر کارکرد کلکتور نیاز به اطلاعات آماری روزها مختلف سال در مکانهای مختلف می باشد . 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

   

  [1]- H. M. Guven, R. B. Bannerot, ” Determination of Error Tolerances for the Optical  Design of  Parabolic Troughs for Developing Contries ”, Solar Energy, Vol. 36, No. 6 ,PP.

  [2]- A. Rabl , P. Bendt & H. W. Gaul, ” Optimization of Parabolic Trough Solar Collectors “, Solar Enrgy, Vol. 29, No. 5, PP

  [3]- V. E. Dudley, R. M. Workhouen, ” Performance Testing of the Solar Kinetics “, T-700A Solar Collctor. Sand

  [4]- D. M. Deffen baugh, S. T. Green & S. J. Svedeman, “ The Effect of Dust Accumulation  on Line - Focus Parabolic Trough Solar Collector Performance ”, Solar Energy, vol. 39, No. 2, pp. 139-146, 1986.

   [5]- Method of Testing to Determine Thermal Perfomance of Solar Collectors. ASHRAE 77-93 (ANSI B198.1 - 1977), 1977 . [6]- T. D. Harrison, Mid - Temperature Solar System Test Facility Predictions for Thrmal Performances of the Solar Kinetics T-700 Solar Collectors with FEK244 Reflector Surface. SAND 80-1964/1, 1980.

  [7]- M. Daneshyar, “ Solar Radiation Statistics for Iran “, Solar Energy, Vol. 21, pp. 345-349, 1978.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, مقاله در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, تحقیق درباره تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, مقاله درباره تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله آب گرمکن خانگی خورشیدی

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول