کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا

مشخص نشده
مشخص نشده
13
مشخص نشده
59 KB
24543
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا

  نوع غیر مستقیم : در این نوع پیشگیری که برای از بین بردن عامل بیماری زا به مورد اجرا گذاشته می شود تماس پزشک با فرد در کار نیست و تمام افراد به نحوی از این پیشگیری استفاده می کنند مانند اضافه کردن کلر به آب آشامیدنی برای جلوگیری از بیماریهای ناشی از آب و یا اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی یا خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان.

  برای اینکه دو نوع روش پیشگیری فوق به مورد اجرا گذاشته شود باید عامل اصلی ، نحوه و راه سرایت بیماری شناخته شود و به مردم آموزش لازم داده شود که چطور و به چه نحو از روشهای فوق استفاده کنند .

  متاسفانه پیشگیری در بیماریهای روانی مانند بیماریهای جسمانی و عفونی روشن ، قاطع ، مشخص و تنظیم شده نیست و برای اجرای برنامه های پیشگیری در بیماریهای روانی احتیاج به بررسیهای زیر داریم :

  بررسیهای اتیولوژیک بیماریهای روانی

  بررسیهای اپیدمیولوژیک بیماریهای روانی

  برای اجرای دو بررسی فوق احتیاج به ایجاد و توسعه مؤسسات بهداشتی درمانی ، مراکز جامع روانپزشکی ، بیمارستانهای روانی ، مؤسسات آموزشی و نگهداری کودکان عقب مانده و مؤسسات نگهداری افراد سالمند ، مراکز مشاوره و راهنمایی ژنتیک ، مراکز راهنمایی و هدایت کودکان ، نوجوانان و جوانان در انتخاب رشته های تحصیلی ، شغلی ( بر حسب استعداد و توانایی آنان ) ازدواج و مراکز تعلیم و تربیت کادر فنی و نیروی انسانی برای انجام کارهای تخصصی ( پژوهشی ، خدماتی ، آموزشی ، درمانی و ... ) داریم .

   

  بررسیهای اتیولوژیک بیماریهای روانی

  منظور از بحث درباره اتیولوژی بیماریهای روانی در اینجا این است که دانستن علل بیماری و عواملی که در ایجاد و شدت بینماری موثرند ما را در نحوه پیشگیری و درمان بیماری راهنمایی کنند . تا ندانیم چه عامل یا عواملی در بروز و شیوع و شدت بیماری موثرترند نمی توانیم از آن جلوگیری کرده و یا آن را درمان کنیم . اکثر بیماریهای غیر قابل علاج علل ناشناخته دارند و وقتی علت بیماری روشن شود دیر یا زود روشهای درمانی آن نیز پیدا می شود . قبل از بحث درباره علل بیماریهای روانی باید به سه نکته اساسی زیر توجه شود :

  بیماران روانی مبتلا به یک نوع بیماری ممکن است علایم مختلفی از خود نشان دهند که به هیچ وجه شباهتی به هم نداشته باشند از این رو بعضی ها می گویند که هر بیمار روانی علایم منحصر به خود را دارد و به عبارت دیگر کتابسی است که فقط یک نسخه آن چاپ شده است .

  یک بیمار روانی در زمانهای مختلف ممکن است دارای علایم و رفتارهای متفاوت باشد و همین بیمار ممکن است زمانی رفتاری کاملاً عادی از خود نشان دهد .

  رفتار بیمار روانی در یک زمان و با دیدهای مختلف ممکن است به طرز متفاوت تعبیر و تفسیر گردیده و هر کس از زاویه دید خود آن را توجیه کند .

  چون بیماری روانی بی دو قطب بیماری از یک طرف و سلامت از طرف دیگر نوسان می کند و نشانه های بیماری نیز بر حسب شخص ، زمان ، مکان ، و نحوه شروع متغیر بوده و به روال مشخصی جلوه گر نمی شود روی این اصل نباید توقع داشت که علل بیماریهاسی روانی محدود ، منظم و طبقه بندی شده ارائه گردد .

  روان انسان مانند رودخانه ای است که از انشعابات کوچکی تشکیل یافته است این انشعابات همان اعضای مختلف سازنده وجود و روان  انسان هستند که مرتباً تحت تاثیر عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، فیزیولوژیکی ، روانی و اجتماعی و ... می باشد که در زمانهای مختلف و مکانهای متفاو در سازمان جسم و روان ما اثر می گذارد . همان طوری که انشعابات کوچک ولی گل آلود نمی تواند رودخانه عظیمی را گل آلود سازد لذا استرس ها ، نا ملایملات ، تضادهای کوچک چون وزش باد در روان تاثیر کرده ولی قادر نخواهد بود آن را متشنج و بیمار سازند . به عبارتدیگر روان سالم ناکامیها و فشارهای کوچک را تحمل و دفع کرده و آرامش قبلی را پس از رفع فشارها باز می یابد . ولی اگر ناملایملات ، محرومیتها و استرس ها که بر وجود آدمی اثر می کنند شدت یابند و یا مرتباً تکرار شوند ، مثل بادی که اگر همیشه وزش شدید داشته باشد درخت را خم کرده و شاخه های آن را خواهد شکست وجود انسان نیز تحت تاثیر عوامل مهاجم تعادل خود را از دست خواهد داد که همان بروز بیماری است . از همین جا نتیجه می گیریم که یک عامل مانند مرگ عزیزان ، طلاق و یا شکست در زندگی نمی تواند بهتنهایی عامل ایجاد بیماری روانی شود بلکه ممکن است یکی از عوامل ایجاد کننده به شمار اید . پس بیماریهای روانی عوامل چند جانبه دارند و چند علتی بودن در بیماریهای روانی قانون کلی است. در انسان سالم استرسها و شوکهای روانی تغییراتی ایجاد می کنند که بدن برای حفظ تعادل روانی به کیفیت سازشی یا سندرم سازش عمومی دست می زنند . به سرعت خود را با وضع جدید تطبیق داده و تعادل برقرار می نماید که به آن پدیده همئوستازی گویند . در کیفیت سازشی دستگاههای عصبی ، عصبی خودکار یا نورووژتاتیو ، نوروگلاندولر ، و عصبی عضلانی اهمیت به سزایی دارد . طرز و نحوه کار این دستگاه ها در کتب فیزیولوژی مفصلاً شرح داده شده که چطور استرس و فشارها در کار این دستگاهها اختلال ایجاد می کند و چطور ایندستگاهها برای تنظیم و حفظ تعادل بدن به کار می افتد ( به تئوری بحرانها و سندرم سازش عمومی در این کتاب مراجعه شود . )

  معمولاً تکرار استرسها و عوامل بیماری زا در ابتدا عوارض فونکسیونل و یا عملی ایجاد می کنند ولی اگر ادامه یابند این عوارض تبدیل به عوارض عضوی می گردد و به اصطلاح ناراحتی ارگانیزه می شود و عضو را بیمار می کند . این ارگانیزه شدن خود منشاء بروز بیماریهای دیگر و ادامه بیماری قبلی گشته و ناراحتی قبلی و روانی را تشدید می سازد . پس بروز بیماری روانی تابع اصل کلی روابط علت و معلول می باشد .

   

   

  علل بیماری های روانی را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

  علل جسمانی ( شامل عوامل ارثی ، مادرزادی ، شرایط فیزیکی و فیزیوبیولوژیک بدن ) یا محیط داخل . 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , مقاله در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , تحقیق درباره تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , مقاله درباره تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله از بین بردن عامل بیماری زا

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول