کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز

مشخص نشده
مشخص نشده
10
مشخص نشده
75 KB
24695
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز

  بیان مساله:

  مشکل علف‎های هرز و کنترل آنها با آنکه در ایران سابقه بسیار طولانی دارد اما در دهه‎های اخیر به علت افزایش سریع جمعیت و به تبع آن افزایش تقاضای محصولات کشاورزی و غذایی و نقش علف‎های هرز در کاهش عملکرد باعث شده است که توجه به کنترل آنها بیشتر شود (راشد محصل و همکاران، 1380).

  مدیریت علف ‎های هرز به صورت علمی مجزا، در کشاورزی مطرح است و کنترل تلفیقی علف‎های هرز با استفاده از تکنولوژی روز، جایگاه ویژه خود را یافته است. در نظام‎های کشاورزی متداول امروزی تأکید زیادی بر استفاده از علف‎کش‎های شیمیایی برای کنترل علف‎های هرز می‎باشد. در این نظام‎ها وسعت استفاده از علف‎کش‎ها، تا حدی افزایش یافته که 60 درصد از سموم خریداری شده، علف‎کش‎ها می‎باشند. اعتقاد بر این است که جایگزینی علف‎کش‎ها با شیوه‎های غیرشیمیایی منجر به 31 درصد کاهش محصول و در نتیجه 13 میلیارد دلار ضرر اقتصادی می‎گردد (کوچکی و همکاران، 1379). ولی در سالهای اخیر بعضی عوامل موجب شده که موضوع ارزیابی مجدد استفاده از مواد شیمیایی در کنترل علف‎های هرز مطرح گردد. آلودگی آبهای زیرزمینی و آب آشامیدنی به سموم علف‎کش، اثرات سوء زیست محیطی و اثرات سوء آنها بر سلامت انسانها، افزایش مقاومت علف‎های هرز به علف‎کش‎ها و افزایش هزینه در رابطه با مصرف علف‎کش‎ها، موجب شده متخصصان کشاورزی با کاهش مصرف نهاده‎هایی مانند علف‎کش‎ها و استفاده از راه‎های مؤثر قابل دسترس و کم هزینه‎تر در تولید محصول بتوانند سود حاصل از نظام‎های کشاورزی را افزایش دهند (کوچکی و خلقانی، 1377). در این راستا استفاده از کشاورزی پایدار (Sustainable Agriculture) اهداف مذکوررا برآورده می‎سازد. کشاورزی پایدار در مفهوم گسترده عبارت است از یک نظام کشاورزی، با هدف فراهم سازی محیط زیستی متعادل که در آن حفظ حاصلخیزی خاک و کنترل آفات، بیماریها و علف‎های هرز از طریق افزایش فرآیندها و چرخه‎های طبیعی انجام می‎شود و با وجود منابع ورودی انرژی متعادل به این نظام، تولید آن در حد مطلوبی قرار دارد (کوچکی و همکاران، 1379). اساس مدیریت علف‎های هرز در نظام‎های کشاورزی پایدار استفاده از اصول مدیریت تلفیقی علف‎های هرز (Integrated weed management) می‎باشد که در این سیستم، روشهای تلفیقی شخم و کاربرد علف‎کش تا کنون مؤثرتر از سایر روشها بوده و مطمئناً در آینده روشهای تلفیقی تکامل بیشتری خواهند یافت و دلیل آن این است که بعضی از علف‎های هرزی که تحت تأثیر علف‎کش قرار نمی‎گیرند توسط روش‎های مکانیکی از بین می روند (راشد محصل و همکاران، 1380).

   

  نیازهای همه علف‎های هرز برای رشد تا حد بسیار زیادی شبیه گیاهان زراعی است. اراضی زراعی به ازای افزایش هر کیلوگرم علف هرز، تقریباً یک کیلو کمتر گیاه زراعی تولید می‎کند. رقابت علف‎های هرز برای مواد غذایی در مزرعه ذرت را می‎توان به آسانی از تجزیه شیمیایی علف‎های هرز مشاهده کرد که نشان می‎دهد که علف‎های هرز به طور متوسط تقریباً 2 برابر نیتروژن، 6/1 برابر فسفر، 5/3 برابر پتاسیم،
  2/7 برابر کلسیم و 3/3 برابر منیزیم بیشتر از ذرت داشتند (غدیری، 1372؛ و راشد محصل، 1374) و همچنین ماتور (1961) طی گزارشی اعلام داشت که تلفات مزارع ذرت، ارزن، و در نتیجه وجود علف‎های هرز 48% و 46% و 57% می‎باشد (راشد محصل، 1374).

  ذرت دانه‎ای در مقایسه با ذرت علوفه ‎ای به علت فواصل زیاد بوته‎ها، علف‎های هرز به راحتی قادر به ادامه رشد می‎باشند. سرعت رشد کم گیاهچه ذرت و همچنین کاشت این گیاه در فواصل زیاد، شرایط محیط مناسبی را برای رشد علف‎های هرز فراهم می‎سازد (راشد محصل و همکاران، 1380). تقریباً تمامی گونه‎های علف‎های هرز یکساله‎ای که در اوایل بهار جوانه می‎زنند به طور مؤثری با ذرت رقابت می‎کنند و چنانچه کنترل مناسبی انجام نپذیرد با سایه‎اندازی کامل در سطح زمین باعث خفگی بوته‎های ذرت می‎شوند (نورمحمدی و همکاران، 1380).

  علف‎های هرز چند ساله به خصوص مرغ قادر به خفه کردن، گیاهچه جوان ذرت می‎باشند (راشد محصل و همکاران،1380؛ و خدابنده، 1373). عدم کنترل علف‎های هرز در طول دوره رشد گیاه ذرت، ممکن است عمکرد آن را تا 85% کاهش دهد (راشد محصل، 1374). بحرانی‎ترین زمان رقابت علف‎های هرز با ذرت طی 2 تا 4 هفته و گاهی تا 6 هفته پس از کاشت می‎باشد و بنابراین لازم است در این فاصله زمانی مراقبت‎های ویژه‎ای صورت گرفته و به خوبی با علف‎های هرز مبارزه شود (راشد محصل و همکاران،1371؛ غدیری، 1372؛ و راشد محصل و همکاران، 1380).

  یکی از مهمترین دلیل کشت ردیفی ذرت به جای کشت یکنواخت، امکان پذیر شدن شخم یا کولتیواسیون است. تنها یکی از فایده‎های عمل کولتیواسیون به طور بارز و روشن کنترل علف ‎های هرز می‎باشد (غدیری، 1372). برای کنترل علف‎های هرز بهتر است این عمل چندین بار و تا هنگامی که بوته‎های ذرت به ارتفاع 50 تا 60 سانتی‎متر می‎رسند تکرار شود. این روش هنگامی بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت که همراه با استفاده از علف‎کش‎ها باشد (راشد محصل و همکاران،1380). لذا استفاده تلفیقی از علف‎کشهای پیش رویشی و استفاده از کولتیواتورها بعد از کاشت راه مناسبی برای کنترل علف‎های هرز مزارع ذرت به نظر می آید. از آنجایی که علف‎کش‎ها دارای مشکلات زیست محیطی و خسارت‎زایی به بذر گیاه زراعی و اثرات ماندگاری (در کشت‎های بعدی تناوب) می‎باشند. در این تحقیق برای حل این مسئله از علف‎ کش پیش رویشی ارادیکان که یک علف‎کش انتخابی و برای از بین بردن علف‎های هرز یکساله نازک‎برگ و پهن‎برگ و همچنین برخی علف‎های هرز چندساله مانند مرغ یا بندواش و قیاق به کار می‎رود استفاده نمود. همچنین علف‎کش ارادیکان علاوه بر دفع علف‎های هرز، پس از مدت کوتاهی اثر آن در خاک از بین رفته و هیچ گونه اثر سویی برای خاک و گیاهان بعدی که در تناوب قرار می گیرند ندارد و هیچ صدمه‎ای به ذرت نمی‎رساند. همچنین سعی خواهد شد که با تلفیق دیگر روشهای کنترلی مانند کولتیواسیون، از میزان مصرف علکش در جهت تحقق کشاورزی پایدار بکاهیم.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , مقاله در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , تحقیق درباره تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , مقاله درباره تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله مدیریت علف ‎های هرز

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول