تحقیق مقاله ساختمان سازی

مشخص نشده
مشخص نشده
19
مشخص نشده
77 KB
24829
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله ساختمان سازی

  مقدمه

           چگونگی تطبیق عملکرد های موردنیاز در ارتباط با تمامی شرایط محیطی و محلی از اهم مسائلی است که معماران به هنگام آموزش فرا می گیرند . ساختمان سازی در مناطق گرم و    مرطوب ، ناگزیر مشکلات بسیاری از قبیل ایجاد سیستم سرمایش مناسب بهمراه دارد . که حل این مشکلات از طریق وسایل مکانیکی امکان پذیر است . اما در انتخاب محل و طراحی ساختمان ها در مناطق گرم ، باید روشهای سنتی و متداولی که تجربه شده اند موردتوجه قرار گیرد و ساکنین این گونه ساختمانها از آسایش و رفاه مطلوب با حداکثر صرفه جویی ممکن برخوردار شوند .

          در عصر مکانیزاسیون حاضر ، کلیه ساختمان ها را می توان به سیستمهای تهویه مطبوع مجهز کرد اما این کار مستلزم صرف مخارج اولیه برای نصب و هزینه های بعدی به منظور نگاهداری و تعمیرات است . علاوه بر این ، دستگاههای مکانیکی که بر اثر کار مداوم فرسوده می شوند و نیاز به لوازم یدکی و کارگران ماهر دارند همیشه و به آسانی دردسترس نیستند ، از اینها گذشته ممکن است ساختمانها از نیروی برق محروم باشند . در صورت نیاز بدستگاه تهویه می توان اندازه دستگاه و هزینه نگاهداری آن را با توجه و دقت کافی به نحوه ساخت و محل نصب به حداقل ممکن رساند .

             نمی توان انتظار دات که طرح ساختمانی منحصراً « اقتصادی » ، « عملکردی » یا « متداول » باشد و با تغییرات ناچیزی بتوان آن را از نظر آب و هوای داخلی مناسب نمود . هیچ متخصصی     نمی تواند عملکردهای مورد نظر ساختمان را رضایت بخش سازد ، مگر آنکه طراحی ساختمان از کلیه جنبه ها صحیح و مناسب باشد . « اقلیم » باید بعنوان یک عامل عمده و تعیین کننده به هنگام تصمیم گیری درمورد مفهوم کلی طرح ، ترتیب و چگونگی طرح ، تعیین جهت ساختمان ، شکل و مشخصات سازه ، فضاهایی که باید اضافه شوند و در آخرین ، اما نه کم اهمیت ترین مرحله ، فضاهای بین ساختمانها ، مورد نظر قرار گیرد ، به عبارت دیگر « اقلیم » باید به عنوان عامل اصلی در مراحل اولیه طرح مورد نظر قرار گیرد .

           وظیفه طراح در این میان « حل مشکلات چند جانبه » است . او باید همزمان از عهده موارد زیر برآید :

  نقشه برداری و موضع نگاری

  مسائل اقلیمی

  مسائل روانشناسی

  مسائل فیزیولوژیکی

  مسائل اقتصادی

  مسائل اجتماعی

  مسائل عملکردی

  مسائل مربوط به بهره برداری

  مسائل ساختمانی

          

   

   

  مسائل مربوط به « ارتباطات » و « برنامه ریزی عمومی و شهری و منطقه ای » از جمله مواردی است که نباید از مد نظر دور نگاهداشته شود .

            مشکل بتوان اولولیتهای منظم و خاصی را برای برخورد با این مسائل در نظر گرفت . در مراحل اولیه یک پروژه ، ایده یا مفهوم کلی طرح باید چنان مطرح شود که باعث حذف بسیاری از راه حلهای مربوط به مشکلات فوق نگردد و این مشکلات را از طریق روشهای مناسب و ظریفانه پاسخگو باشد .

               هدف از این مقاله ، یادآوری اصول اولیه است که میتواند معماران را در ایجاد شرایط مطلوب زیست از طریق وسایل و پدیده های طبیعی یاری دهد . به عبارت دیگر طراحی ساختمانهایی که به طریق طبیعی تهویه گردند .

                مشخصات عمده اقلیمی ، که درایجاد آسایش مطلوب بشر موثر میباشند عبارتنداز :

  الف ) . دمای هوا : این حرارت از حرارت پوست بدن انسان باید کمتر باشد تا بتواند از طریق انتقال ، باعث خنک شدن پوست بدن شود .

  ب ) . جابجایی هوا : باعث تماس و برخورد هوای تازه با پوست بدن انسان میشود .

  ج ) . تشعشع : اگر بدن انسان در مقابل تشعشع خورشید محافظت شده و در تماس با سطوح سرد باشد ، حرارت خود را از دست میدهد .

  د ) . رطوبت : مانع تبخیر میگردد .

   

  انواع اقلیم

           اقلیمها به طور قابل ملاحظه ای متنوع میباشند ولی تعیین یک دسته بندی تقریبی برای اقلیمهای گوناگونی که « حرارت » در آنها ، به عنوان عامل اصلی ( اما نه عامل منحصر به فرد ) نقش عمده دارد ، مفید خواهد بود . بدین ترتیب طبقه بندی اقلیمها به شرح زیر به دست می‌آید :

  آب و هوای گرم و مرطوب کمربند استوایی ، به طور کلی توسط عوامل زیر مشخص میگردد .

  دمای زیاد محیط ،

  رطوبت زیاد ،

  بارندگی به میزان زیاد و نسبتاً یکنواخت ،

  اختلاف کم حرارت روزانه و سالانه ،

  تنوع کم فصول ،

  بادهای ملایم و ادوار بلند مدت جریان هوای ساکن .

   

  آب و هوای حاره‌ای

             این نوع آب و هوا ، همانند آب و هوای گرم و مرطوب است و اختلاف چندانی جز وجود بادهای مناطق حاره 1 با آب و هوای گرم و مرطوب استوایی ندارد . این نوع باد باعث میشود که افت حرارتی یا « از دست دادن حرارت » از طریق هدایت و تبخیر تسهیل گردد .

   

  آب و هوای گرم و خشک کویری

               مشخصات این نوع آب و هوا عبارتند از :

  دمای روزانه زیاد ،

   دمای شبانه کم ،

   رطوبت کم ،

   بارندگی به میزان کم ،

   اختلاف زیاد دمای روزانه و سالانه ،

   تنوع و اختلاف دمای زیاد در تابستانهای گرم و زمستانهای سرد یا خنک ،

   حرارت هوا به میزان کم ، جز به هنگام گرمای محلی ، بادها ، توفانهای همراه با گرد و غبار  .

   

  آب و هوای دریایی بیابانی

               این نوع آب و هوا در مناطقی که دریا و بیابان در مجاورت یکدیگر قرار گرفته باشند وجود دارد . آب و هوای دریایی بیابانی همانند آب و هوای گرم و خشک و دارای مشخصات زیر میباشد : 

  رطوبت زیاد

   بارندگی به میزان کم

   رطوبتی که باعث کاهش اختلاف حرارت در طول روز میشود .

   دما و رطوبت متفاوت در زمین و دریا که نهایتاً موجد بادهای زمینی و دریایی میشود .

   

  آب و هوای ترکیبی

  این نوع آب و هوا در دو ، سه یا چهار فصل وجود دارد . یکی از فصول ممکن است مشابه یکی از فصول آب و هوای گرم و خشک و فصل دیگر ممکن است مشابه یکی از فصول آب و هوای گرم و مرطوب باشد ، در حالی که فصل سوم ممکن است دارای شبهای سرد ، روزهای خوش آیند آفتابی و گرم ، و بارندگی به میزان کم باشد . دورانهای انتقالی تنوع آب و هوایی ممکن است بین فصول خاصی بوقوع پیوندد .

   

  آب و هوای ترکیبی مناطق مرتفع حاره ای

            این آب و هوا مشابه آب و هوای ترکیبی است ، با این تفاوت که دارای شبهای یخبندان و گاهی برفی است . تشعشع وارده و صادره 3 ، در این نوع آب و هوا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

   

  آب و هوای گرم و خشک

             از اختلافات زیاد حرارت در شب و روز میتوان بهره گیری نمود . هوای خنک شب را میتوان از طریق بستن درهاو پنجره ها در طول روز وباز کردن آنها به هنگام شب ذخیره سازی و حفظ نمود .

   

   

  زمان عبور حرارت از میان دیوارها و سقفها را میتوان به حداقل رساند به ترتیبی که دمای ( گرما و سرمای ) روزانه نتواندد بر این روند تأثیر گذارد . برای رسیدن به این هدف ، بافت ساختمان باید چنان باشد که گرم شدن تدریجاً صورت گیرد و حداقل دمای ممکن از بازشوهای خارجی نفوذ کند.

  سایه بندی مناسب دیوارها و بازشوها ، به کاربردن رنگهای انعکاسی بر سطوح خارجی بدون سایه و عایق بندی ضخیم و مناسب پوسته ، خارجی ساختمان از ضوابط اساسی کسب آسایش حرارتی در طول روز میباشند .

  از طرف دیگر برای اینکه در شب هوای خنکی داشته باشیم ، ساختمان باید سبک باشد ، تا امکان خنک شدن سریع پس از غروب آفتاب را داشته باشد .

   

  راه حلهای سنتی

            بسیاری از خانه هایی که به طریق سنتی ساخته شده اند دارای تهویه طبیعی هستند . این امر نتیجه تکرار دوره هائی از « آزمایش و خطا » ست و باری گران از تجارب نسلهای بیشماری از سازندگان را در بر میگیرد .

  این راه حلهای سنتی در عین حال که میبایست بررسی شوند ، نباید لزوماُ مورد تقلید قرار گیرند ، زیرا ممکن است در شرایطی مورد استفاده قرار گرفته باشند که آن شرائط در زمان فعلی مطرح نباشند و یا برای رسیدن به اهدافی مورد توجه بوده اند که در شرائط حاضر از طرق بهتر و رضایت بخش تری قابل دستیابی باشند . بطور مثال بامهای شالیپوش و دیوارهای گلی در جایی که مصالح لازم براحتی در دسترس باشند کاربرد دارد . سقف شالیپوش و دیوارهای گلی هر دو دارای خواص حرارتی مطلوب اند . به عبارت دیگر قادر به ایجاد شرایط آسایش و راحتی در داخل ساختمان هستند ولی در عین حال دارای نقاط ضعف نیز میباشند ، بدین ترتیب که :

  سقف های شالیپوش باعث ازدیاد و جلب حشرات میشوند و از نظر آتش سوزی نیز بسیار حساسند .

   دیوار های گلی بسرعت دچار پوسیدگی و خرابی میشوند .

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله ساختمان سازی

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  1) . Design of Low – Cost houing and community facilities,Volume 1  , Climate and House Design United Nations New York 1971 . E69 . IV . 11

   

  2) . Manual of Climate and Architecture , B . Givoni , Elsevier Publishing Co . Ltd . , Amsterdam , London , New York , 1969 .

   

  3) . Manual of Tropical Housing and Building , Part I , Climatic Design , Koenigsberger , Ingersoll , Mayhew , Szokolay , Longman London .

   

  4) . Solar charts and shadow angle protractors for daylight planning , Crittal – Hope , Export . London .

   

  5) . Overseas Building Note No 155,April 1974 . Overseas Division , Buhlding Research Establishment , Garston , Watford , England .

   

  6) . School Building Design , Asia Regional Institute for School Building Research . Sponsored by UNESCO Columbo 1972 .

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی , مقاله در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی , تحقیق درباره تحقیق مقاله ساختمان سازی , مقاله درباره تحقیق مقاله ساختمان سازی , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله ساختمان سازی

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول