تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی

مشخص نشده
مشخص نشده
14
مشخص نشده
82 KB
24852
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی

  عکس برداری هوایی

  در نقشه برداری هوایی به جای اندازه گیری و برداشت در روی زمین یک هلیکوپتر یا هواپیما مجهز به دوربین عکاسی دقیق مطابق شکل زیر روی نوار هایی که از قبل طرح شده برفراز منطقه پرواز نموده و روی هر نوار در فاصله های معین از زمین عکس می گیرد .

  بطوریکه ملاحظه می شود عکسهای متوالی در طول هر نوار دارای پوشش مشترکی می باشند و برای هر دو نوار مجاور نیز پوشش مشترکی در نظر گرفته شده تا به شرحی که بعد خواهیم دید امکان تبدیل عکس بنفشه وجود داشته باشد.

  چنانچه می توانستیم از این عکس ها مستقیماً به عنوان نقشه استفاده کنیم کار بسیار آسان بود ولی بطوریکه خواهیم دید جزء بعضی شرایط خاص چنین امکانی وجود ندارد و باید عکس را با عملیات متلفی به نقشه تبدیل نمود که برای درک آنها باید با هندسه عکس آشنا شد .

    

   

  دوربین های فوتوگرامتری

  وسیله اصلی جمع آوری و ثبت اطلاعات در فوتوگرامتری دوربین عکاسی است و برای آنکه بتوانیم از آن برای اندازه گیری و تهیه نقشه استفاده کنیم باید از دقت فوق العاده زیادی برخوردار باشد .

  اجزای اصلی یکدوربین فوتوگرامتری مطابق شکل به شرح زیرند

  - واحد نور دهی : که در انتهای آن صفحه کانونی ابر کثیف و تکیه گاه فیلم قرار گرفته است .

  - مخزن فیلم : واحد نوردهی مهمترین قسمت دوربین و ابر کثیف اساسی ترین قسمت آن است که تصویر را به وجود می آورد .

  برای آنکه حتی المقدور عیبهای نوری در تصویر از بین برود ابر کثیف معمولاً از تعداد زیادی عدسی تشکیل شده از نظر میدان دید ابر کثیف های به سه دسته تقسیم می شوند :

  کوچک زاویه( با میدان نرمال ) که زاویه دید آن کوچکتر از 75 درجه است .

  بزرگ زاویه که میدان زاویه ای آن بین 75 تا 100 درجه است .

  خیلی بزرگ زاویه که میدان زاویه ای آن بزرگتر از 100 درجه است و هر چه میدان زاویه ای دوربین بزرگتر می شود فاصله کانونی کوچکتر و برای رسیدن به دقت لازم ساختمان ابر کثیف پیچیده تر خواهد بود و در عوض وسعت بیشتری از زمین را در عکس می پوشاند .

  اختلاف ظاهری عکس و نقشه درآن است که در عکس تمام جزییات و عوار زمین نمایانند در صورتیکه روش های معمول در کارتوگرافی به صورتی کاملاً خوانا و قابل تفسیر به نمایش در می آیند .

  به همین جهت  استفاده از نقشه پس از آشنایی مختصر بعضی از قوانین و اصطلاحات نقشه خوانی معمولاً بسیار آسان است در صورتیکه عکس برای کسانیکه در کاربرد آن تجربه کافی دارند و به خصوص به کمک استرئوسکوپ می تواند اطلاعات بیشتری بدست دهد .

  با تعریف ساده نقشه تصویریست قائم ( ORTHOGONAL ) از زمین یعنی در تهیه نقشه هر نقطه از زمین و عوارض آن با شعاع قائمی بر صفحه تصویر می گردددر صورتیکه عکس تصویریست مرکزی یا باصطلاح یک پرسپکتیو مخروطی است و به طوریکه در شکل زیر ملاحظه می شود نتیجه می گیریم که : در رسم ارتوگونال ( نقشه ) موقعیت تصویر یک نقطه به ارتفاع آن بستگی ندارددر صورتیکه در سیستم مرکزی شیب زمین وضعیت صفحه تصویر و بالاخره ارتفاع نقطه در موقعیت تصویر آن تاثیر دارد و هر یک از این عوامل می توانند تصویر نقطه را در عکس جا به جا کند .

  برای آنکه عکس بتواند به جای نقشه به کار رود باید زمین مسطح و افقی عکس موازی با آن گرفته شود در غیر این صورت با اندازه گیری روی عکس نمی توان مستقیماً اندازه های واقعی را تعیین نمود و در چنین حالتی باید با تصحیحات یا به روش هایی که بعداً می بینیم از عکس برای تهیه نقشه ( تصویر قائم ) استفاده نمود .

   

  برداشت های ارتفاعی و توپوگرافی

  برداشتهای ارتفاعی

  در غالب موارد نقشه های مسطحاتی ( پلان ) به تنهایی نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد و باید ارتفاع نقاط و عوارض زمین نیز به نحوی در نقشه نمایش داده شود .

  برداشت ارتفاعی نیز مثل برداشت مسطحاتی شامل دو قسمت زیر خواهد بود :

  تشکیل کانوای ارتفاعی یا شبکه نقاط نشانه تراز یابی

  برداشت ارتفاعی جزییات

  کانوای ارتفاعی : کانواهای نقاط کنترل نیز از نظر دقت و فاصله بین نقاط به درجات مختلفی تقسیم می شوند :

  در کانوای درجه 1 ( ژئودزی )، دقت در تعیین ارتفاع نقاط حتی ممکن است به 5/0 میلیمتر در کیلومتر هم برسد .

  نقاط درجه 2 شبکه ای در داخل نقاط درجه 1 و به همین ترتیب ارتفاع نقاط هر درجه از کانوا بر اساس نقاط کانواهای درجات بالاتر مشخص و کنترل می گردد.

  نقاط نشانه ترازیابی و پنج مارکها – به طوریکه در تراز یابی بحث شده نقاط کنترل ارتفاع بر حسب نوعکانوا ، با علامت گذاری میخ کوبی ، نصب بلوکهای سیمانی و یا نشانه های مخصوص در زمین یارئی بناها مشخص می گردند . و بر حسب دقتی که برای آنها لازم است ارتفاع آنها با ترازیابی مستقیم به صورت پیمایش و یا تراز یابی مثلثاتی با زاویه یاب و بالاخره در دقتهای کمتر مثلاً برای تکمیل شبکه برای برداشتهای کوچک مقیاس ، از تخته سه پایه و آلیداد نیز می توان استفاده کرد دربعضی موارد و در مناطق پر عارضه ممکن است از ترازیابی بارومتری نیز استفاده گرد .

  در کانواهای دقیق بیشتر از ترازیابی بارومتری نیز استفاده گردد . 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , مقاله در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , تحقیق درباره تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , مقاله درباره تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله نقشه برداری هوایی

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول