تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی

مشخص نشده
مشخص نشده
10
مشخص نشده
90 KB
24953
قیمت قدیم:۴,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی

   فعالیت های خلاق و عملیاتی :

  فعالیت های خلاق : به آن دسته از تلاش هایی اطلاق می شود که با تفکر و نوآوری همراه هستند.

   فعالیت های عملیاتی : شامل مجموعه ای از اعمال تکراری است که فاقد قضاوت، نوآوری و خلاقیت می باشند و این فعالیت ها بر مبنای قواعد و روش های معین صورت می گیرند.

   برای انجام فعالیت های عملیاتی می توان به جای انسان از ماشین های مختلفی از جمله کامپیوتر بهره گرفت که از نظر سرعت ثبت اطلاعات نگهداری اطلاعات بر مهم و اجرای مداوم عملیات و بسیاری زمینه های دیگر بر انسان برتری دارد. به کارگیری از کامپیوتر سرعت و اطمینان از دقت کار را افزایش داده و قدرت بشر را برای انجام امور محاسباتی و عملیاتی، میلیونها بار افزایش می دهد.

  مثالی از فعالیت های خلاق و عملیاتی :

   در گذشته برخلاف امروزه انجام عملیات ضرب کار مشکل و وقت گیری بود و فقط از عهده ی معدودی بر می آمد وجود چنین مشکلاتی افرادی را به تفکر واداشت تا با ابداع و تدوین روش هایی این کار را ساده کند تا مورد استفاده همگان قرار گیرد. از این نظر سازندگان قواعد، فعالیتی خلق و به کاربرندگام قواعد، فعالیتی عملیاتی دارند.

   بدین ترتیب از یک دیدگاه ویژه می توان تمام فعالیت های بشری را به دو بخش اساسی فعالیت های خلاق و فعالیت های عملیاتی تجزیه کرد.

  خلاقیت : حاصل کار ذهن آدمی است و به آن رشته از فعالیت های انسانی اطلاق می شود که آفریننده های نظام ها، روش ها، تکنیک ها و اختراعات و اکتشافات است.

   عملیات : آن دسته از فعالیت های بشر است که با کاربرد نتایج حاصله از خلاقیت و امکانات موجود در طبیعت به تولید، به معنی وسیع آن می پردازد.

  بشر با کشف و اختراع قواعد، وسایل و ابزار جدید همواره حجم فعالیت های عملیاتی خود را افزایش می دهد. و فراغتی که در پی آن است را هر روز افزایش می دهد و سهمی از این فرصت صرف خلاقیت می شود و هر خصوصاً جدید او را در رسیدن به این هدف – سپردن کار به ماشین – بیشتر یاری می کند.

   امور عملیاتی همان طور ماشینی است چرا که نه به خلاقیت نیاز دارد نه به شخص خاصی برای انجام آن امور.

   کامپیوتر ماشینی است که امور عملیاتی و گذرا تیمها به آن را چنانکه جزئیات کار به آن دستور داده است انجام می دهد. این نتیجه نقطه ی عطذفی در تاریخ بشر و تکمیل انقلاب صنعتی به شمار می آید و شعار انسان باید بیندیشد و ماشین باید کار کند به مرور در حال تحقق است.

   کامپیوتر به ماشینی اطلاق می شود که حافظه دارد و قابل برنامه ریزی است و می تواند عملیاتی منطقی و ریاضی انجام دهد یا به عبارت دیگر قادر به دریافت اطلاعات پردازش آنها دارایه گزارش موردنظر می باشد.

   

   برخی مزایای کامپیوتر نسبت به انسان عبارتند از :

   1 ) فراموشکار بودن انسان، در حالی که کامپیوتر هرگز فراموش نمی کند.

   2 ) انسان به سختی می تواند با جزئیات مسائل روبرو و سود در صورتی که کامپیوتر قادر است خود را به آخرین جز غیرقابل تقسیم مسائل بوده اند.

   3 ) کندبودن و امکان ایجاد خطا در انجام محاسبات توسط انسان در حالی که کامپیوتر در این زمینه سریع و بدون خطا است.

   4 ) انسان قادر است مقدار محدودی اطلاعات به ذهن خودش بسپارد در صورتی که کامپیوتر مقدار نامحدودی اطلاعات را در حافظه اش ضبط کرده و در تصمیم گیری همه ی جنبه های امکانات را درنظر می گیرد.

   5 ) خستگی پذیری انسان پس از انجام محاسبات طولانی و خستگی ناپذیری کامپیوتر.

   6 ) صرفه ی اقتصادی در استفاده از کامپیوتر.

   مزایای کاربرد کامپیوتر را می توان به شرح زیر طبقه بندی نمود :

  اطمینان از دقت در محاسبات

   سرعت (در محاسبات، ذخیره، بازیابی و به هنگام رسانی اطلاعات)

   استفاده از فضای کم جهت ذخیره اطلاعات انبوه

   خستگی ناپذیری در انجام عملیات تکراری و پرحجم

   آزاد ساختن نیروهای انسانی از انجام امور عملیاتی و تکراری و تمرکز این نیروها در کارهای خلاق.

   

   

   

  پاسخ به یک سؤال :

   اشتباه کامپیوتری در نتایج پردازش عملیات معلول چیست؟

   کامپیوتر به خودی خود اشتباه نمی کند. زیرا چنانچه دستورالعمل ها در داده ها به کامپیوتر توسط انسان صحیح باشد می توان انتظار داشت کامپیوتر جواب صحیح و مواد و بسترا تولید کند. در غیر این صورت نمی توان نتیجه ای مطلوب به دست آورد.

   مزایای انسان نسبت به کامپیوتر را می توان چنین خلاصه کرد :

   1 ) انسان قادر به تفکر است و می تواند منشاء ابداعات، اختراعات و نوآوری باشد.

   2 ) انسان قادر به مدیریت انعطاف پذیر است.

   3 ) انسان می تواند در مورد مسائل و پدیده های نو، تصمیم های جدید اتخاذ نماید.

   و بالاخره باید این نکته را یادآور شد که انسان خالق کامپیوتر است و آن را به منظور خدمت هر چه بیشتر به خویش آفریده است.

   بررسی چند سؤال اساسی :

   1 ) کامیپوتر چگونه محدودیت بشر را در هم شکسته است؟

   کاربرد کامپیوتر ابعاد ذهن بشر را به نحو چشمگیری گسترش داده است و انسان به کمک آن به انجام محاسباتی قادر گردیده است که بدون کمک گرفتن از کامپیوتر هیچ گاه فکر آن را هم نمی کرد. امروزه رادیو، تلویزیون و تلفن ابعاد دیدن و شنیدن انسان را گسترش داده و وسایل حمل و نقل امکان نقل مکان را سرعت بخشیده است. این وسایل هر کدام به نوعی محدودیت های جسمی بشر را شکسته است در صورتی که کامپیوتر ابعاد و محدودیت های تفکر و ذهن را به مرزهای دور و درازی گسترش داده است. کامپیوتر در رهایی مغز انسان از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نقش بسزایی دارد. از سوی دیگر پیچیدگی زندگی موانع در این قرن و کثرت و تنوع اطلاعات برای برنامه ریزی، نقش کامپیوتر را بیشتر روشن می کند.

   2 ) تکنولوژی چیست و تکنولوژی کامپیوتر بر چه اساسی است؟

   تکنولوژی عبارت است از چگونگی استفاده از ابزار و وسایل هنگام به کارگیری هرگونه ابزار ابتدایی یا پیشرفته در واقع از تکنولوژی استفاده می شود. ما تصور می کنیم که تکنولوژی یعنی «فن به کارگیری وسایل» را بشر نساخته است در حالی که عکس آن «تکنولوژی بشر را ساخته است» بیشتر به حقیقت نزدیک است.

   اکثر ابزار و آلاتی که بشر ساخته است در حقیقت برای کمک به ناتوانی های جسمی او بوده است در حالی که وسایل ارتباطی از علم و کاغذ گرفته تا تلویزیون همگی در خدمت ذهن ماست. این وسایل قدرت تغییر یا اصلاح اطلاعات را ندارند. ما به دنبال ماشین هایی بودیم که اطلاعات را به جای تنها ارسال، ضبط دسته بندی و تغییر دهند. ماشین هایی که این کارها را انجام می دهند کامپیوترها هستند.

   کاربردهای کامپیوتر :

   امروزه کامپیوتر در زمینه های مختلف کاربرد دارد به چند نمونه اشاره می کنیم :

   - زمینه های علمی :

   امروزه کامپیوتر در زمینه فیزیک، مکانیک، علوم هسته ای، پزشکی و در لابراتورهای دانشگاه ها و مؤسسات علمی مورد استفاده قرار می گیرد.

   - زمینه های تجاری :

  کامیپوتر در ادارات و مؤسسات تجاری مانند بانک ها و در موارد مختلف مثل انجام امور پرسنلی، پرداخت حقوق، حسابداری، انبارداری، و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

   

   - زمینه های تحقیقاتی :

  انسان از کامپیوتر برای پیشرفت تکنولوژی فضایی استفاده می کند در پرتاب موشک به فضا از مراحل اولیه طرح پروژه تا کنترل پرواز، مسیرها و مدت پرواز و غیره هم توسط کامپیوتر انجام می گیرد. در هواشناسی، نجوم و غیره نیز از کامپیوتر در حد وسیعی استفاده می شود. امروزه با به کارگیری از کامپیوتر در امور تحقیقاتی که اکتشافها و اختراعات امری اجتناب ناپذیر است.

   قسمت های اساسی یک کامپیوتر :

   به طور کلی کامپیوتر به دو بخش اصلی و اساسی تقسیم می شود که این دو بخش در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند :

   1 ) سخت افزار ( Hardware ) :

   مجموعه ای که متشکل از عناصر فیزیکی و قابل لمس و مدارهای الکتریکی باشد سخت افزار نامیده می شود.

   2 ) نرم افزار ( Software) :

   برنامه های کاربردی و همچنین برنامه های سیستم را که توسط انسان نوشته می شود و به وسیله آن سخت افزار ماشین به کار گرفته می شود. به عبارت دیگر نرم افزار رابط بین کاربر و سخت افزار است.

   میان افزار :

   معمولاً جز سخت افزار کامپیوتر به حساب می آید وقتی در واقع به بخشی در کامپیوتر گفته می شود که خصوصیات نرم افزاری و سخت افزاری به صورت توأم داراست.

   در ساخت و توسعه و تکمیل کامپیوترها دو رشته علمی نقش بسزایی داشته اند :

   1 ) الکترونیک               2 ) ریاضیات

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی

  فهرست:

  اهداف کلی فصل 1 :

   1 ) مصرفی انواع فعالیت ها و وجه تمایز آنها

   2 ) آشنایی با تواناییهای کامپیوتر در رفع محدودیت های بشر

   3 ) تعریف تکنولوژی

   4 ) آشنایی با مزایا و کاربردهای کامپیوتر

   5 ) معرفی بخش های اساسی یک کامپیوتر. 

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , مقاله در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , تحقیق درباره تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , مقاله درباره تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فعالیت های خلاق و عملیاتی

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول