کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟

مشخص نشده
مشخص نشده
24
مشخص نشده
123 KB
25193
قیمت قدیم:۵,۴۰۰ تومان
قیمت: ۳,۴۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟

  در بخش اول این مقاله به منظور آشنائی با ابعاد متفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات  به طرح سوالاتی در این رابطه پرداخته گردید. در ادامه ، ضمن بررسی تفاوت بین " اطلاعات " و "دانش " ، به این موضوع مهم اشاره گردید که می توان اطلاعات را به منزله مواد اولیه تولید دانش در نظر گرفت . بین استفاده درست از اطلاعات و تولید دانش با توسعه ، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی وجود دارد.

  در بخش دوم با تمرکز بر روی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه تعاریف متفاوت، به بررسی زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، خواهیم پرداخت . 

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات  ( ICT ) 

  تفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT) با فن آوری اطلاعات ( IT ) ، چیست ؟ در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جایگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور  استفاده از مزایا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محسوب می گردند. در ادامه با تعاریف متفاوت ICT ، بیشتر آشنا می شویم : 

  • در اوایل سال 1990 به مجموعه سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و صنایع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد. در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) ، تاکید و محوریت بر روی جنبه ارتباطی می باشد ، بگونه ای که ارتباطات به منزله یک "باید" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرویس ها و خدمات  را دارا نمی باشد .

  • فن آوری اطلاعات و ارتباطات،واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و یا برنامه نظیر: رادیو ، تلویزیون ، تلفن ها ی سلولی ، کامپیوتر ، نرم افزار ، سخت افزارهای شبکه ، سیستم های ماهواره اری و نظایر آن اطلاق شده که  سرویس ها ،خدمات و برنامه های متعددی به آنان  مرتبط می گردد( کنفرانس از راه دور ، آموزش از راه دور) . 

  • فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در یک مفهوم و جایگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقییق تر قرار می گیرد نظیر : فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش ، بهداشت ، کتابخانه ها و غیره .

  • فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، به مجموعه امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ای و ارتباطی به منظور دستیابی مطلوب به اطلاعات ، گفته می شود . 

  • همگرائی بین کامپیوتر و ارتباطات ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات را شکل می دهد .( پیوند بین کامپیوتر و بهره برداری از تمامی قابلیت های آن خصوصا" پردازش و ذخیره سازی داده  با امکانات متعدد ارتباطی  ) .

  • با این که تکنولوژی های مرتبط با کامپیوتر به نوعی در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی پتانسیل های گسترده آن پس از تحقق دو تحول عمده در سال 1980 بر همگان آشکار گردید : تحول در صنعت نیمه هادی ها ( ترانزیستور ، مدارات مجتمع ، میکرو تراشه ها ) ، کوچک و ارزان شدن کامپیوترها را به دنبال داشت . متعاقب این تحول عظیم ، امکان استفاده از کامپیوتر در ابعاد بسیار گسترده و برای عموم کاربران، فراهم گردید( کافی است به اطراف خود نگاهی داشته باشیم!) . دومین تحول عمده ، ارتباط کامپیوترها  با یکدیگر و بر پاسازی شبکه های کامپیوتری است . در ادامه با استفاده از فن آوری های متعدد مخابراتی و ارتباطی ، امکان اتصال و ارتباط بین شبکه های کامپیوتری ، فراهم گردید .تحولات فوق ، زمینه انقلاب عظیم اطلاعاتی در عصر حاضر و ظهور فن آوری های متعدد اطلاعات و ارتباطات را ایجاد نموده است . 

  • مهمترین ویژگی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نحوه ذخیره سازی ، پردازش و دستیابی به اطلاعات است . 

  • به مجموعه فن آوری هائی که امکان ذخیره سازی ، پردازش ، ارائه و انتقال اطلاعات را از طریق محیط های انتقال فراهم می نماید ، اطلاق می گردد.

  فن آوری اطلاعات و ارتباطات  به جایگاه برجسته اطلاعات ، دستگاههای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات و دستگاههای انتقال و دستیابی به اطلاعات تاکید دارد . بدیهی است در این راستا ، علاوه بر پتانسیل های مخابراتی ، رسانه هائی دیگر نظیر رادیو و تلویزیون نیز در فهرست وسایل ارتباطی ( کانال نشر و توزیع اطلاعات ) ، قرار خواهند گرفت . زیر ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مرحله اول نیازمند وجود یک زیرساخت اطلاعاتی است که در آن تمامی دستگاهها و وسایل ارتباطی نظیر تجهیزات مخابراتی ، رادیو و تلویزیون قرار خواهند گرفت . زیرساخت اطلاعاتی به منزله فونداسیون زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، مطرح بوده که امکان ارائه سرویس ها و خدمات اطلاعاتی را با کیفت مطلوب ، فراهم می نماید. بر همین اساس می توان فن آوری اطلاعات و ارتباطات را مشتمل بر سه بخش اساسی زیر در نظر گرفت : 

    زیرساخت اطلاعات 

    فن آوری های اطلاعات 

    کاربردهای اطلاعات Information Infrastructure  : II 

   Information Technologies  : IT

   Information Applications    :IA 

  زیر ساخت اطلاعات ( II ) 

  در زیرساخت اطلاعات ، هدف ایجاد و گسترش امکانات زیر می باشد :  

  • شبکه ها و سرویس های مخابراتی 

  • تکنولوژی های انتقال  

  • سوئیچینگ و روتینگ  

  • دستیابی و عرضه  

  • ارتباطات چند رسانه ای ( صوت ، تصویر ) 

   شامل : 

  -  شبکه های موبایل ، بدون کابل  

   - شبکه های فیبر نوری  

   - سیستم های  ماهواره ای   

   - سیستم های سخن پراکنی 

   - ترکیب ( تلفیق) مخابرات با سیستم های چند رسانه ای 

   - ارتباطات محلی با سرعت بالا

   - ارتباطات شهری ، منطقه ای و ملی با سرعت بالا 

  فن آوری اطلاعات ( IT ) 

  در فن آوری اطلاعات ، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرد : 

  • ذخیره سازی اطلاعات  

  • پردازش و ارائه  اطلاعات 

  • سیستم ها ی عامل 

  • زبان ها ی برنامه نویسی 

  • مهندسی پروتکل ها  

  • نرم افزارهای کاربردی 

  شامل : 

  - پروتکل های شبکه 

  - شبکه های ذخیره سازی داده  

  - فن آوری های رمزنگاری و امنیتی 

  - سخت افزار( کامپیوترهای شخصی ، سرویس دهندگان و ... ) 

  - طراحی بانک های اطلاعاتی 

  - زبان های ارائه محتوا در وب نظیر HTML,XML  

  - تشخیص و پیشگیری از حملات 

  کاربردهای اطلاعات ( IA ) 

  در کاربردهای اطلاعات ، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرد :  

  • ارائه خدمات 

  • اشتراک دانش 

  • مدیریت عمومی 

  • سرویس های اجتماعی 

  • راه حل های تجاری 

  • تولید و نشر محتوا 

  شامل : 

  - آموزش 

  -  فرصت های اقتصادی و تولید درآمد 

  - توسعه روستائی 

  - بهبود سلامت شهروندان نظیر استفاده از درمان راه دور 

  - امنیت و مونیتورینگ مسائل زیست محیطی 

  - مدیریت اقتصادی و دولتی 

  - کتابخانه های الکترونیکی 

  - تجارت الکترونیکی 

  -

  - آموزش الکترونیکی 

  - و ... 

  همانگونه که ملاحظه می شود برای هر یک از بخش های سه گانه در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محدوده  خاصی در نظر گرفته شده است ولی در عمل تعیین دقیق این محدوده ، امری دشوار و گاها" غیرممکن است. مثلا" برنامه های نرم افزاری در بخش فن آوری اطلاعات قرار گرفته ولی امکان پیاده سازی آنان در زیر مجموعه کاربردهای اطلاعات ( IA ) نیز وجود خواهد داشت .همچنین ارتباطات چندرسانه ای در زیر مجموعه زیرساخت اطلاعات ( II ) قرار گرفته شده اند ولی امکان پیاده سازی برخی از ویژگی های مالتی مدیا در زیرمجموعه فن آوری اطلاعات ( IT ) ، نیز وجود دارد. 

  علیرغم عدم وجود محدوده ای مشخص و شفاف برای هر یک از عناصر موجود در بخش های سه گانه زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، می توان با لحاظ نمودن  وزن بکارگیری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در هر یک از بخش ها ، به یک مرزبندی خاص دست یافت 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , مقاله در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , تحقیق درباره تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , مقاله درباره تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول