تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی

مشخص نشده
مشخص نشده
19
مشخص نشده
154 KB
25257
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی

   Internetwork چیست ؟

  به مجموعه ای از شبکه های منحصر بفرد که به همدیگر متصلند که روی هم شبکه بزرگ تشکیل میدهند در واقع اینترنتورکینگ اشاره ای به این صنعت و محصول ها دارد و ما اید میگیرم اینا چی هستند

  اولین شبکه های کامپیوتری که از کامپیوتر های mainframe استفاده میکردند و توسط ترمینالها به یکدیگر متصل بودند که به انها time-sharing networks میگفتند اینگونه محیط ها توسط محصولات IBM از نوع Systems Network Architecture یا SNA و Digital's network architecture تشکیل میشدند .

  Local-area networks یا همان LAN برای ارتباط بین PC ها و گردش انها بین هم به کار امدند . شبکه های LAN به کاربران متفاوت اجازه میدادند در یک محیط گرافیکی در محیطی که قرار داشتند به تبادل اطلاعات و پیام ها بپردازند و همچنین قابلیت ان را داشتند که بعضی قطعات مثل پرینتررا با هم مصرف کنند .

  Wide-area networks یا WAN تقریبا اینگونه عمل میکند که LAN ها را در محیط های جغرافیایی متفاوت با فاصله های بلند را به یکدیگر متصل کنند بعضی از تکنولوژی های مورد استفاده برای اتصال LAN ها به هم را میتوان از جمله T1, T3, ATM, ISDN, ADSL, Frame Relay, radio links و ... نام برد و البته روشهای جدید اتصالات LAN به یکدیگر هرروز بهبود و بهینه میشوند . امروزه LAN های پرسرعت و شبکه های اینترنتی به صورت عریضی مورد استفاده قرار میگیرند چراکه سرعت زیاد انها و همچنین حمایت از پهنای باند بالا موجب شاخص بودن انهاست .

  اینترنتورکینگ در واقع برای سه راه حل زیر ابداع شده است : LAN های ایزوله توانایی اتصال مثلا دو اداره به هم را نداشتند . دوبل شدن منابع برای مثلا هر دو اداره باید یک نرم افزار و سخت افزار جداگانه تعبیه میشد . و در اخر هم عدم مدیریت کافی و نظارت مرکزی بر شبکه های ایجاد شده .

  اما به هر حال عملی کردن و به سرانجام رسانیدن اینترنتورک کار ساده ای نیست . از مشکلات زیادی باید گذر کرد مخصوصا بعد از موفقیت در اتصال چرا که باید مدیریتی معتبر و نظارتی قابل انعطاف انجام داد .

  به هر حال شبکه ای که تحت اینترنت به کار بیاد طبیعتا از لحاظ امنیتی هم باید مراقبت های ویژه ای داشته باشد چراکه هکرهای زیادی برای حمله به سایت ها در کین نشسته اند و البته از مشهورترین گونه این حملات distributed denial of service یا همان DDOS میباشد و البته این گونه حملات تنها افرادی را تهدید میکند که پا به شبکه اینترنتی نهاده اند بدون انکه نسایل امنیتی را در نظر بگیرند .

  شبکه چیست ؟ یک شبکه متشکل از تعدادی کامپیوتر به هم مرتبط برای تبادل اطالاعات مپل هارددیسک ها یا سی دی رام ها تبادل فایل ها و یا ارتباطات الکترونیکی تشکیل شده است . کامپیوتر ها در شبکه میتوانند از طریق کابلها ؛ خطوط تلفن و امواج رادیویی ماهواره ها اشعه مادون قرمز ! به هم متصل شوند . سه نوع شبکه داریم : Local Area Network (LAN) Metropolitan Area Network (MAN) Wide Area Network (WAN) به تعریف اجمالی هر یک میپردازیم : Local Area Network

  شبکه LAN یک شبکه محدود شده به محیطی کوچک میباشد . و عموما به یک محدوده جغرافیایی همچون آزمایشگاه ؛ مدرسه یا ساختمان میباشد . و کمتر اتفاق میفتد که یک شبکه LAN از یک مایل فاصله بیشتری داشته باشد . نوعی از پیکر بندی شبکه LAN به اینگونه است که یک کامپیوتر به عنوان file server قرار میگرد . و این کامپیوتر مخزن تمامی نرم افزارهایی است که شبکه را کنترل میکنند . کامپیوترهایی که به فایل سرور متصل میشوند را ایستگاه کاری یا workstation میگویند . کامپیوتر های ایستگاه کاری میتوانند از لحاظ قدرت نسبت به سرور کمتر باشند . و میتوانند نرم افزارهای اضافی نیز در خودشان علاوه بر نرم افزارهای ویژه اتصال در خود داشته باشند . در اکثر شبکه های LAN کابلهایی برای اتصال به شبکه موجود است و از طریق کابل به یکدیگر متصل میشوند . که بعدا در مورد کابل بندی و توپولوژی و سخت افزارهای مورد نیاز صحبت خواهیم کرد .

  Metropolitan Area Network یک شبکه MAN بر محیطهای جغرافیایی بزرگتری از LAN را پوشش میدهند مانند درون شهری و ناحیه ها . با بهم پیوستن شبکه های کوچکتر به هم اطلاعات به اسانی از اینطریق منتشر میشوند . کتابخانه های محلی و نمایندگیهای دولتی عموما از این نوع شبکه برای اتصال به شرکت های خصوصی و یا عموم استفاده میکنند . Wide Area Network خوب همانطور که از اسمش پیداست شبکه ای بزرگتر از دو نوع بالاست و ارتباطات در این نوع شبکه میتواند بصورت کشوری باشد . که ساختار پیچیده تری دارد اما ساختمان ان شبیه به همین شبکه های محلی میباشد . از مجموعه مزایای شبکه همانطور که قبلا هم گفتم باز هم هست که باز هم میگویم : سرعت تبادل اطلاعات بسیار بالا میرود به جای اینکه مثلا فایلی را در فلاپی دیسک بریزید و به کامپیوتر دیگری متصل کنید اگر به بیش از یک کامپیوتر احتیاج داشته باشید اینکار با ارتباطات شبکه ای به راحتی امکان پذیر است . و علاوه بر مزایا مشکلاتی نیز در پی دارد : قیمت تقریبا بالایی برای نصب دارند . به یک مسئول شبکه محتاجید . ممکن است سرور از بین برود . ممکنست کابلها فرسوده شوند و ...

  مفهوم شبکه

   

  شبکه در ساده ترین حالت خود شامل دو رایانه است که به وسیله کابل
  به یکدیگر متصل شده اند. به گونه ای که بتوانند از داده ها به طور
  مشترک یا Share استفاده کنند.

   

   

  رایانه های شخصی ابزاری برای تولید داده ها و اسناد متنی و ... هستند
  چنانچه دیگران به اطلاعات شما نیاز داشته باشند باشند و شبکه ای وجود نداشته باشد شما اطلاعات را بر روی فلاپی میزنید و به شخص میدهید که به این روش کار Stand-Alone گویند.

   

   

  رایانه هایی که قسمتی از شبکه هستند میتوانند از موارد زیر به صورت
  مشترک استفاده کنند :

   

  داده ها

  چاپگرها

  پیام ها

  مودمها

  سایر منابع سخت افزاری

  از این رو شبکه های رایانه ای را میتوان مجموعه ای از DTE ها دانست که برای به اشتراک گزاری داده ها به یکدیگر متصل شده اند.

  چرا از شبکه استفاده میکنیم ؟

  الف- حذف محدودیت های جغرافیایی

   

  با استفاده از شبکه میتوان محدودیت های جغرافیایی را حذف کرد و به
  اطلاعات شخصی که هزاران کیلومتر با ما فاصله دارد دست یافت.

   

  ب- افزایش اعتماد

   

  با داشتن منابع متعدد در سیستم های موجود در شبکه میتوان از اعتماد
  بالایی برخوردار بود. به عنوان مثال وقتی که یک فایل بر روی سیستمهای شبکه کپی میشود در صورتی که این فایل در یک سیستم از بین برود میتوان از فایل موجود بر روی سیستم دیگر استفاده کرد.

   

  ج- کاهش هزینه ها

   

  شبکه ها این امکان را برای چندین نفر فراهم آورده اند تا هم از
  داده ها و هم از دستگاه های جانبی به طور همزمان و مشترک استفاده کنند.

   

  د- صرفه جویی در وقت

  از طریق به اشتراک گزاری داده ها میتوان در وقت صرفه جویی کرد

  قبل از ظهور شبکه اطلاعات مشترک محدود به موارد زیر بود :

  الف- گفتن اطلاعات به یکدیگر

  ب- نوشتن یادداشت

  ج- قرار دادن اطلاعات بر روی فلاپی دیسک

  با استفاده از شبکه عملیات فوق حذف و باعث صرفه جویی در وقت گردیده است.

  انواع شبکه

  شبکه های محلی LAN

  این نوع شبکه ها که در محیط محدود کاربرد دارند در داخل یک ساختمان و یا ساختمان های نزدیک به هم مورد استفاده قرار میگیرد. شبکه های محلی برای اتصال رایانه ها در دفاتر شرکتها و ... به کار میرود. این نوع شبکه ها سریع ترین رشد را در میان صنعت ارتباطات داشته اند. این نوع شبکه دارای مشخصات زیر میباشد.

   

  الف- رایانه ها نزدیک به هم و معمولا در یک ساختمان هستند
  ب- مالکیت خطوط انتقال خصوصی است و از سوی سازمان مربوط نصب و نگهداری میشود

   

   

  ج- سرعت انتقال داده ها بسیار بالاست ( 1 تا 400 MBPS )
  د- شبکه ها از ساختار مشخصی استفاده میکنند.

   

  شبکه های گسترده WAN

  زمانی که مزایای شبکه سازی شناخته شد سازمانها نیاز به گسترش شبکه را احساس نمودند. با گسترش حوزه ی جغرافیایی شبکه های WAN مطرح شد.

   

  این شبکه های ناحیه ی جغرافیایی وسیعی را در بر میگیرند و دارای
  مشخصات زیر هستند :

   

  الف- رایانه ها صدها و هزارها کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند

  ب- خطوط انتقال از سوی شرکتهای مخابراتی ایجاد و پشتیبانی میشود

  ج- سرعت انتقال داده ها کم است. از 9600 bps تا 2 mbps

  شبکه های شهری MAN

   

  شبکه های شهری در مقایسه با LAN وسعت بیشتری دارند ولی از WAN
  کوچکترند. این شبکه ها معمولا برای اتصال دفاتر یک شرکت در یک شهر مورد استفاده قرار میگیرند.

   

  تعریف شبکه :

  مجموعه ای از چند کامپیوتر مستقل که از طریق یک محیط ارتباطی با یکدیگر ارتباط دارند و می‌توانند عملیات انتقال داده را انجام دهند.

   

   

  تقسیم بندی شبکه ها از نظر گستردگی

    شبکه های محلی  (Lan )

  Local Area Network

  شبکه محلی عبارتست از ارتباط یک سری کامپیوترهای شخصی یا ادوات کامپیوتری از طریق یک محیط مخابراتی تحت یک قانون و به کمک یک سیستم عامل در یک محدوده جغرافیایی محدود.

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, مقاله در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, تحقیق درباره تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, مقاله درباره تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله انواع شبکه های جغرافیایی

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول