تحقیق مقاله سیاست

مشخص نشده
مشخص نشده
18
مشخص نشده
127 KB
25277
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله سیاست

  مقدمه

  این روزها کمتر مدرسه و مؤسسه حوزوی‌است که رایانه جزو وسایل اولیه اتاق‌های آن نباشد یا کمتر روحانی‌است که میل به داشتن این ابزار شگفت‌انگیز را پنهان کند. رایانه، در حوزه به نماد واپسین فرآورده تجدد بدل شده و همه‌چیز درحال ترجمه به زبان صفر و یک است؛ از درس خارج فقه گرفته تا اذان و اقامه، آموزش تا اطلاعات دفتری و اداری حوزه و از پاسخ به استفتاها تا پرسش‌های شرعی.

  اکنون رقابتی بزرگ برای بهره‌گیری از اینترنت در حوزه در جریان است. رایانه در زمره هدایای مراجع تقلید به طلبه‌ها قرار گرفته و آنان را به سمت یادگیری و بهره‌گیری از این پدیده سوق داده‌است. علاوه بر این، مراجع تقلید نیز از این امکان به‌خوبی استفاده کرده و امروز بسیاری از آنان پایگاه‌های شخصی به زبان‌های متعدد دارند. برخی از این پایگاه‌های اینترنتی روزانه پاسخگوی صدها نامه و ده‌ها پرسش به زبان‌های مختلف از گوشه و کنار دنیا هستند.

  مقام معظم رهبری ، آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله فاضل لنکرانی، آیت‌الله شیخ جواد تبریزی ، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله موسوی شبیری، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله صانعی، آیت‌الله حسین نوری همدانی، بانوی مجتهده زهره صفاتی و حتی شخصیت‌های سنتی‌تر چون آیت‌الله صافی گلپایگانی را می‌توان از پیشگامان این عرصه دانست. بیشتر این سایت‌ها دست کم به  سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی  منتشر شده‌اند و در این میان، سایت آیت الله فاضل لنکرانی بیست و نه زبانه است.

  در عصر حاضر سایت یک مرجع تقلید، به واقع "بیت" و "دفتر" مجازی اوست که در آن می‌توان استفتاء کرد، از فتواهای آن مرجع و "توضیح المسائل" او آگاه شد، راه ارتباط برای پرداخت وجوه شرعی را پیدا کرد و از همه مهم‌تر، اطلاعاتی درباره شخصیت آن مرجع تقلید به‌دست آورد.

  این اطلاعات، رسمی و فقیهانه‌اند؛ یعنی جدا از نام‌های خاص، ماهیت اطلاعاتی هر سایت از یک مرجع تقلید با اطلاعات سایت دیگر درباره مرجع تقلید دیگر تفاوتی بنیادی ندارد. همه این زندگی‌نامه‌ها تلاش می‌کنند به نوعی اعلمیت و برتری فقهی آن مرجع را ثابت کند.

  برخی از مراجع نیز در سایت‌های خود تلاش می‌کنند از کارنامه عمرانی خود گزارش دهند و به ویژه خواننده را از شهرک‌هایی که برای طلبه‌ها ساخته‌اند یا کتابخانه‌ها و مدارس علمیه‌ای را که تأسیس کرده‌اند آگاه کنند و به این ترتیب وی را در جریان خدمات مذهبی خود قرار دهند و مقلدان را به پرداخت منظم و کامل وجوه شرعی ترغیب کنند. بدین ترتیب ،اینترنت برای فقیهان، ابزاری کارآمد برای ترویج و تحکیم پایه‌های مرجعیت قلمداد می‌شود.

  از مرجع‌های تقلید که بگذریم شماری دیگر از روحانیون هستند که بنا به موقعیت ویژه‌شان در تبلیغ و وعظ دینی برای داشتن "وب سایت" رغبت نشان داده‌اند. از این میان، محمد تقی مصباح زنجانی ، محمد علی ابطحی وحسین انصاریان مثال‌زدنی‌اند.

  محمد تقی مصباح زنجانی هم‌اکنون ریاست مؤسّسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى( ره ) را برعهده دارد. او در سال1369 به عنوان نماینده مجلس خبرگان از استان خوزستان برگزیده شد و اخیراً نیز نماینده تهران در مجلس خبرگان است. او تألیفات و آثار متعددى در زمینه‌هاى فلسفه اسلامى، الهیّات، اخلاق و عقاید دارد.

   حسین انصاریان  یکی از واعظان تهران است که به لحن خاص تهرانی خود در روضه‌خوانی مشهور است. در سایت هشت‌زبانه حسین انصاریان، وی با عنوان "سماحه العالم المحقق الاستاد الشیخ حسین الانصاریان" معرفی شده‌است. او در این سایت، جدا از گردآوری صوتی، تصویری و متنی وعظ‌های خود، بخشی برای پاسخ‌گویی به شبهات و نیز پاسخ به پرسش‌ها نیز دارد.

  بیان مساله

  محمد علی ابطحی  معاون سابق سید محمد خاتمی هم از جمله روحانیونی‌است که سبک تازه‌ای را در سایت خود به‌کار گرفت. شاید نتوان بر"وب‌نوشت" نام سایت را گذاشت و وبلاگ زیبنده‌تر باشد اما او در معرفی خود نوشته‌است: «سال‌هاست که هر روز مقداری از وقتم را پای اینترنت می‌گذارانم، بیشتر مطالب آن را می‌خوانم و از نوشته وبلاگ‌نویس‌های هم‌وطنم که مشتری دائمی بعضی از آنها هستم لذت می‌برم. اصلاحات عمیق و نهادینه شدن دموکراسی و احترام به سنت و دین را راه نجات ایران می‌دانم. به انقلاب اسلامی و رهبر فقید آن همیشه وفادار بوده‌ام و دوست دارم همیشه در خدمت مردم ایران باشم.»

  از جمله ویژگی‌های وبلاگ ابطحی عکس‌های غیررسمی او از مقامات است.

  در کنار این دسته ، برخی از روحانیون با پدیدآوردن سایت شخصی، از اینترنت استفاده متفاوت کرده‌اند. مثلاً یک روحانی در سایت شخصی خود شیوه‌هایی برای ازدواج اینترنتی ابداع و در کنار مشاوره دادن به دختران و پسران جوان، کار عقد شرعی را نیز به صورت مجازی امکان‌پذیر کرده‌است.

  در نوشته‌های روحانیون، جسته و گریخته، می‌توان نکته‌هایی درباره طرز درس خواندن طلبه‌ها، نوع برخورد مردم با آنان، خاطره‌های آنان از تبلیغ و سفرهای تبلیغی به‌دست آورد؛ اما بیشتر این وب‌لاگ‌ها به اقتضای شغل و مرام طلبگی، کم‌تر از وبلاگ‌های مردم عادی، صمیمی و راحت هستند و خواننده به آسانی نمی‌تواند از درون آن وبلاگ‌ها اطلاعات شخصی درباره نوع زندگی نویسندگان طلبه‌اش برداشت کند. با این همه، در وبلاگ‌ طلاب می‌توان اطلاعاتی درباره چهره‌های حوزوی پیدا کرد که در کمتر جایی یافت می‌شود. وبلاگ جواد محدثی را می‌توان نمونه مناسبی از این دست دانست.

  در کنار سایت‌ های مراجع تقلید و روحانیون، البته ده‌ها سایت رسمی نیز برای مرکز مدیریت حوزه علمیه زنجان، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، مؤسسه‌ها، بنیادها، کتابخانه‌ها، ناشران و مطبوعات حوزوی وجود دارد.

  سال 1377 در ساختمانی کنارمرکز مخابرات زنجان ، شبکه جهانی نور توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی راه‌اندازی شد و پایگاه حوزه  به عنوان نخستین پایگاه فارسی که از زنجان مطالب اسلامی را روی اینترنت قرار می‌داد گشایش یافت.در همین ساختمان نخستین کافی‌نت شهر به صورت رایگان برای استفاده طلاب و دانشجویان شروع به کار کرد و ماه‌ها تنها کافی‌نت زنجان به حساب می‌آمد. اگر چه قبل از این نیز افراد و مؤسساتی به صورت فردی به اینترنت دسترسی داشتند ولی راه‌اندازی این شبکه نخستین برنامه رسمی در مراکز زنجان برای دسترسی به اینترنت و ارائه خدمات متنوع آن به شمار می‌آمد.

  رئیس سازمان بسیج طلاب و روحانیون کشور گفت: نقش روحانیت در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن در جامعه بی‌بدیل است.‌

  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حجت‌الاسلام محمدرضا مدیح‌ عصر امروز در نخستین جلسه توجیهی پایگاه‌های بسیج طلاب و روحانیون استان زنجان با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص ناتوی فرهنگی اظهار داشت: اهمیت این موضوع در جامعه به حدی است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران، نخبگان فرهنگی را به عرصه ارائه راهکارهای موثر فراخواندند و به طور قطع روحانیت نیز در این زمینه از جایگاه ویژه و نقش ارزنده‌ای برخوردار هستند.

  وی تهاجم و مبارزات فرهنگی را جدی‌‌ترین برنامه دشمن اعلام کرد و افزود: رهبر انقلاب نیز با توجه به این موضوع مهم از نخبگان جامعه خواستند تا در این زمینه تلاش خود را به کار گیرند.

   

  مدیح در بخش دیگری از این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره چهارمین شهید محراب، آیت‌الله صدوقی همچنین شهید سپهبد صیاد شیرازی و شهدای انقلاب اسلامی بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران ثمره رهبری حکیمانه امام و وحدت و همراهی مردم با فکر اسلامی و دینی بود که به حمد‌الهی با توجه به تلاش دشمنان برای براندازی آن همچنان محکم و استوار مانده است.
  وی همچنین با تشریح برنامه‌ های سازمان بسیج طلاب و روحانیون کشور در سال جدید از مسئولان بسیج استان زنجان خواست؛ در مدارس علمیه این استان پایگاه‌های طلاب و روحانیون راه‌اندازی کنند.

   

   

  مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه الغدیر استان زنجان نیز در این نشست، نقش روحانیت را در تقویت بسیج ضروری اعلام کرد.
  حجت‌الاسلام محمدعلی سبحانیان همچنین با اشاره به مهمترین اقدامات این دفتر در طول سال گذشته بیان داشت: برگزاری همایش‌ های فرهنگی، جلسات توجیهی روحانیون و طلاب در مدارس علمیه و افتتاح چندین پایگاه بسیج طلاب و روحانیون از مهمترین برنامه‌های این نهاد در استان زنجان بوده است.
  در این مراسم از 21 نفر از روحانیون و طلاب بسیجی ممتاز حوزه‌ های علمیه زنجان با اهدای لوح سپاس،‌ تجلیل شد. 

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله سیاست

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  منابع:

  فرد هالیدی، دیکتاتوری و توسعه سرمایه‌داری در ایران، ترجمه فضل‌الله نیک‌آیین، تهران، امیرکبیر، 1358، ص228

  حامد الگار، نقش روحانیت پیشرو در جنبش مشروطیت، ص25

  همان، ص16

  زهرا شجیعی، نخبگان سیاسی ایران، ج4، تهران، سخن، 1372، ص271

  امام‌ خمینی، ولایت فقیه، ص12

  حامد الگار، همان، ص74

  ابراهیم تیموری، تحریم تنباکو، تهران، شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، 1363، ص36

  همان، ص40

  امام‌خمینی، صحیفه نور، ج4، ص188

  امام‌خمینی، ولایت فقیه، همان، ص29

  امام‌خمینی، صحیفه نور، ج2، همان، ص20

  حمید دباشی، ترجمه سیدرضا میرموسایی، نشریه حضور، ش24، (تابستان 1377)، ص58

  - See: Soosan Ciavashy, Liberal Nationalism in Iran, America, Westview, 1990

  http://www.zamaneh.info

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله سیاست , مقاله در مورد تحقیق مقاله سیاست , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سیاست , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سیاست , تحقیق درباره تحقیق مقاله سیاست , مقاله درباره تحقیق مقاله سیاست , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سیاست , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سیاست

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول