کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله سنگ

مشخص نشده
مشخص نشده
28
مشخص نشده
126 KB
25309
قیمت قدیم:۵,۸۰۰ تومان
قیمت: ۳,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله سنگ

  چکیده

  مطالعات انجام شده در قالب طرح مطالعه و بررسی اکتشافی سنگهای گرانیتی و نرم بر مناطق توسعه نیافته مرکز و شمال استان اردبیل , وسعتی در حدود 4/3 استان اردبیل را در بخشهای مرکز و شمال آن پوشش داده است. این مطالعات در شمال مدار " 00،'00،°38 متمرکز شده است. با توجه به مطالعات مقدماتی که در سالهای گذشته در راستای اکتشاف سنگهای ساختمانی در سطح استان انجام شده در طرح جدید از زاویه دیگر به اکتشاف سنگهای گرانیتی مورد توجه بازار سنگ, یعنی سنگهای تیره (مشکی) پرداخته شده است.

  سنگ آهک کریستالین (مرمریت) در بخشهای شمال غرب نمین تا رضی، توده نفوذی اهل ایمان در شمال غرب مشکین شهر، واحدهای گدازه آندزیتی تیره رنگ در مسیر اردبیل- مشکین شهر(آقا مراد), دایکهای تیره اولیوین بازالت بایرام بدن و تراورتنهای نیر در جنوب شرق نیر از جمله انواع سنگهای ساختمانی بوده است که در اجرای طرح مورد توجه قرار گرفته است .

  درطی عملیات پی جوئی از تعداد 5 توده نفوذی گرانیتی و غیر گرانیتی ، 10 مورد رخنمون ولکانیکهای آندزیتی و بازالتی ، 2 مورد رخنمون سنگ آهک کریستالین (مرمریت) ، 3 مورد تراورتن ، 2 مورد رخنمون دایکهای بازیک و 2 مورد سنگ لاشه بازدید و در مواردی اقدام به نمونه برداری شده است

   

     در مرحله عملیات اکتشاف مقدماتی از 6 محدوده گرانودیوریت اهل ایمان، ایگنمبریت نوری کندی، تفریت آنالسیم دار مشیران، ایگنمبریت چپوقان، آندزیت – بازالت آقا مراد و دایکهای اولیوین بازالت بایرام بدن بازدید دقیق تر و در چهار مورد اقدام به تهیه نقشه زمین شناسی و پروفیل ساختمانی در مقیاس 1:5000 شده است.
     با توجه به مطالعات انجام شده در قالب تهیه نقشه زمین شناسی - معدنی مقیاس 1:5000 و نمونه های تهیه شده از این محدوده ها , محدوده گرانودیوریت اهل ایمان در الویت اکتشافی- استخراجی اول و به ترتیب ایگنمبریت نوری کندی، آندزیت- بازالت آقامراد و سپس دایکهای اولیوین بازالت بایرام بدن قرار گرفته اند .

  مقدمه

     پروژه مطالعه و بررسی اکتشافی سنگ های ساختمانی گرانیتی و نرم بر مناطق توسعه نیافته مرکز و شمال استان اردبیل از طرف سازمان صنایع و معادن استان اردبیل، جهت اجرا به شرکت مهندسین مشاور زرناب اکتشاف واگذار گردید. گزارش حاصل به تشریح فعالیت های انجام شده ونتایج بدست آمده خواهد پرداخت.

  ایران دارای منابع غنی ذخایر معدنی می باشد. یکی از این موارد، انواع سنگهای ساختمانی است که ایران را در مقام بالائی قرار داده است. سنگ ساختمانی ایران از بهترین و زیباترین سنگهای جهان به شمار می رود که خواهان زیادی در سراسر جهان دارد. دست اندرکاران، رشد صادرات سنگهای ساختمانی را در ابتدای سال 1380 حدود700 درصد نسبت به سال قبل از آن گزارش نموده اند. تولید جهانی سنگ در دو دهه گذشته با ضریب بالایی رو به افزایش بوده و سهم ایران از این تولید، چیزی نزدیک به 5% بوده است که برای کشوری که از نظر ذخائر سنگ ساختمانی در دنیا دارای موقعیت ویژه ای است رقمی به شدت ناچیز و نزولی است.

     مهمترین اقلام سنگ صادراتی کشور شامل سنگهای مرمریت ، تراورتن، مرمر، گرانیت و سنگ چینی است. بیشترین میزان تولید و صادرات متعلق به استانهای لرستان، اصفهان، فارس و خراسان بوده است.

     معادن سنگ ایران، عمدتاً در مناطق محلات، آذر شهر، نی ریز، دهبید و سیرجان به طور متراکم واقع شده اند. در میان کلیه معادن، ذخیره سنگ معادن آذر شهر و محلات قابلیت و مرغوبیت بیشتری دارند به طوری که بخش عمده سنگ استخراج شده از این معادن به کشورهای مختلف به ویژه ایتالیا، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده و در آنجا فرآوری میشوند. عمده صادرات سنگ ایران به صورت سنگ خام می باشد. با توجه به اینکه ارزش افزوده صادرات سنگ تزئینی کار شده ، 10 برابر سنگ تزئینی کار نشده است و همچنین با توجه به تعداد انبوه واحدهای سنگبری کشور، صدور سنگ خام ضربه جبران ناپذیری به اقتصاد این واحدها می زند. درحالی که وجود کارشناسان، نیروی کار ارزان، تنوع و زیبایی محصولات و وجود ذخایر عظیم سنگ از مزایای کشور ایران می باشد و به دلیل عدم بهره برداری از تکنولوژی روز و دانش فنی در امر تولید و استخراج، بالا بودن هزینه حمل و نقل و عدم رعایت استانداردهای جهانی، همچنین عدم برنامه ریزی صحیح و مناسب جهت بهره برداری از ذخایر سنگ ساختمانی موجب شده است تا ازظرفیتهای بالقوه کشور در این زمینه بدرستی استفاده نشود. بنابراین درکنار ایجاد تسهیلات جهت دست یابی به تکنولوژی روز، فاکتورهایی مانند رعایت اصول ساخت شهرکهای صنعتی و برق رسانی و آب رسانی، ایجاد فاضلاب های مورد نیاز و آماده نمودن امکانات رفاهی و بهداشتی جهت تولید کنندگان و همچنین کارآیی منطقه از نظر تولید و ایجاد بازار فروش نیز باید مد نظر قرار گیرد.

  کلیاتی در باب سنگهای تزئینی و نما

  مقدمه

  سنگ یکی از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی است، انواع مختلف سنگ را که دارای مشخصات لازم باشد می‎توان بعنوان سنگ ساختمانی مورد استفاده قرارداد مثل سنگ‎های آهکی، سنگ تراورتن و انواع سنگ‎های دگرگونی و آذرین. سنگ ساختمانی به شکل‎های مختلف مورد استفاده قرار می‎گیرد که عبارتند از: لاشه سنگ، مالن، خرده سنگ و سنگهای تزئینی.

   

     از سنگهای مختلف می‎توان بلوک‎هایی با ابعاد مختلف تهیه نموده و مابقی نیز که سنگ لاشه است و براثر تراش سنگ‎ها تولید می‎شود در مصارف مختلف کاربرد دارند.
     صنعت سنگ تزئینی در طی سه دهه اخیر، دستخوش تغییر و تحول مداوم و گسترده بوده‎است. در این مدت در عرصه اکتشاف و استخراج و فرآوری و فنآوری و بازاریابی انواع سنگ‎های تزئینی نیز گام‎های بلندی برداشته شده‎است. ما در این بخش بیشتر روی اکتشاف سنگ و بخصوص گرانیت بحث خواهیم کرد:

       سنگ های تزئینی و نما

     سنگهای تزئینی و نما را به نام‎های مختلف از جمله سنگ‎های تزئینی و نما، روکار، صیقل‎پذیر و غیره می‎نامند و به آن دسته از سنگهایی گفته می‎شود که استحکام لازم را داشته و به صور و اندازه‎های مختلف بریده شده و یا شکل داده می‎شوند و پس از ساب و صیقل در قسمتهایی از ساختمان و بناها که در معرض دید می‎باشند مثل پوشش دیواره‎های داخلی و بیرونی، کف اتاق‎ها، سالن‎ها، راهروها، محوطه‎ها، نرده‎ها و دیواره تونل‎های مترو و غیره به‎کار گرفته می‎شوند.

  استحکام سنگ علاوه براینکه از نظر دوام پس از نصب موردنظر می‎باشد در تمام عملیات معدنکاری نیز به نحو شایسته‎ای باید مورد توجه قرار گیرد,زیراکه برآن اساس امکان شایستگی یا برش سنگ تعیین می‎شود و طراحی و انتخاب جهت پیشروی و غیره با توجه به این مشخصه انجام می‎شود:

     این سنگ‎ها را می‎توان به گروههای زیر تقسیم نمود:

     -گروه سنگ ‎های سخت و مقاوم یا گروه گرانیت

     -گروه سنگهای نسبتاً سخت یا گروه ماسه‎ سنگی

     -گروه سنگهای نیمه‎سخت و نسبتاً مقاوم یا گروه سنگ های آهکی

     -گروه سنگهای نسبتاً نرم یا سرپانتین

  گروه گرانیت

     سختی این سنگها در مقیاس موهس, بیش از 4 بوده و به رنگ‎های ساده یا الوان نسبتاً جالب توجهی دیده می‎شوند و امکان برش و صیقل آنها نیز وجود دارد. دوام این سنگها در مقابل آسیب‎های جوی از قبیل آب، باد، آفتاب، یخزدگی و آلودگیهای جوی و محیطی نسبتاًزیاد است و این گروه شامل کلیه سنگ‎های گرانیتی، گرانودیوریتی،گابرو، لابرادوریت و بعضی سینیت‎ها و انواع گنایس و بازالت و … می‎شود. از نظر تجاری گروه گرانیت کلیه سنگهای ماگمایی را شامل می‎شود.

     گرانیت‎ها بعنوان شمع در پل‎ها، قسمت‎های خمشی ساختمان‎ها، دیواره‎های آب‎گردان رودخانه‎ای داخل یا نزدیکی شهرها و تأسیسات دریایی، نمای پل‎ها، سنگفرش ساختمان‎ها و خیابان‎ها و پیاده‎روها، بناهای یادبود و نما و کف ساختمانهای اداری و تجاری و مسکونی و غیره بکار می‎روند.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله سنگ

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله سنگ, مقاله در مورد تحقیق مقاله سنگ, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سنگ, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سنگ, تحقیق درباره تحقیق مقاله سنگ, مقاله درباره تحقیق مقاله سنگ, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سنگ, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سنگ

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول