تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO

مشخص نشده
مشخص نشده
12
مشخص نشده
140 KB
25327
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO

   سیگنال ژنراتور وسیله ایست که برای عیب یابی انواع مدارات و دستگاه های صوتی ( نظیر رادیو ضبط - آمپلیفایر و . . . ) بکار میرود .

   

   

  شرح مدار :

  سیگنال ژنراتور به معنی تولید کننده علائم صوتی است . در این مدار از یک اوسیلاتور صوتی دو ترانزیستوری استفاده شده و از آنجا که امپدانس ورودی آمپلیفایر ها متفاوت است ، از یک تقویت کننده بعد از مدار نوسان ساز استفاده شده است . بر این اساس امپدانس خروجی این مدار حدود 5 کیلو اُهم است و ضریب مناسبی بحساب می آید . همچنین با تنظیم پتانسیومتر میتوان شدت سیگنالهای خروجی مدار را بسته به حساسیت ورودی مدارات صوتی مورد آزمایش ، تنظیم نمود .

  آزمایش مدار :

  برای این منظور ابتدا یک بلندگو یا گوشی معمولی رادیو تهیه و توسط دو رشته سیم به نقاط S  و G  متصل سازید . تغذیه این مدار میتواند حدود 6 تا 9 ولت مستقیم باشد که میتوان آن را از طریق باتری تامین و با رعایت قطب های مثبت و منفی به محل  BAT  متصل نمود . با اتصال تغذیه به مدار ، صدای سوت از بلندگو شنیده میشود که بیانگر تولید فرکانس صوتی توسط مدار است .

   

   

  روش کار با سیگنال ژنراتور :

  برای استفاده از این مدار کافی است خروجی مدار به ورودی طبقات مختلف یک آمپلیفایر وصل شود . طبیعی است هر طبقه از مدار که سالم باشد ، سیگنالِ تولید شده توسط سیگنال ژنراتور را تقویت میکند و در غیر اینصورت نشاندهنده عدم فعالیت آن بخش از مدار است . به اینصورت بروش بسیار ساده و سریع میتون بخش معیوب مدار مورد تعمیر را شناسائی نمود .

  در استفاده از این مدار باید به خروجی های آن توجه داشته باشید . بطوری که سیم G  همیشه به شاسی یا  خط منفی مدار مورد آزمایش متصل شود و سیم  S  به ورودی طبقات مختلف مدار تقویت کننده مورد آزمایش متصل شود .

  برای شروع کار بهتر است یکبار بطور گذرا طبقات مختلف مدار مورد بررسی قرار گرفته و از همدیگر متمایز شوند . مثلاً در یک آمپلیفایر ابتدا بخشهای پری یا پیش تقویت کننده و بخش اصلی تقویت قدرت آمپلیفایر را شناسائی نمائید و در ابتدا سیگنال خروجی دستگاه را به ورودی بخش قدرت تزریق نمائید . اگر بخش تقویت کننده اصلی آمپلیفایر سالم باشد ، سیگنال خروجی دستگاه را تقویت نموده و در خروجی آمپلیفایر بوق قوی پخش میشود . حال اگر سیگنال در خروجی آمپلیفایر شنیده نشود ، لازم است عمل تزریق سیگنال از آخرین طبقه آمپلیفایر شروع شده و بتدریج به اولین بخش آن ختم شود . بدیهی است اگر در در قسمتی از مدار عمل تقویت سیگنال صورت نپذیرد ، اشکال را باید در همان بخش بررسی نمود . در صورت سالم بودن قسمت تقویت قدرت ، این عمل در بخش پیش تقویت کننده مدار هم تکرار میشود تا در انتها بخش معیوب شناسائی شود .

  این عمل میتواند بطور مشابه بر روی انواع مدارات آمپلیفایر و پیش تقویت کننده ها و همچنین مدارات رادیو و ضبط صوت انجام شود . 

   

   

   

  سیگنال ژنراتور vco

  طراحی و ساخت Function Generator

   Function Generator مورد بحث سیگنال های مربعی، سینوسی، ramp و دندان اره ای را با فرکانس های مطلوب تولید می کند. این سیگنال ژنراتور توانایی تولید سیگنال های سینوسی با حداکثر 0.1% اعوجاج (distortion) و سیگنال های مربعی بدون spike و over shoot و نیز نوع مثلثی و دندان اره ای و ramp با درصد انحراف خطی بودن حدود 0.01% را دارد. همچنین قابلیت اضافه کردن یک سطح dc مورد نظر را به سیگنال خواسته شده تضمین می کند. محدوده فرکانسی برای فقط سیگنال مربعی از 0.001Hz تا 1MHz و برای خروجی های مختلف و همزمان از 0.001Hz تا 300KHz می باشد. برای مثال فرض کنید که یک سیگنال مربعی که یک سطح آن زمین شود را تولید کرده ایم. این سیگنال همنم سیگنال مربعی است با این تفاوت که با یک shift آن را بالا برده ایم و سطح منفی سیگنال را به صفر رسانیده ایم که این مساله در کاربردهای TTL و CMOS و کلاً منطق digital که محدودیت مشخص شده ای را در ماگزیمم و مینیمم دامن لازم دارند خروجی مطلوب باید موجود باشد تا بدون interface خارجی بتواند انواع مدارات آنالوگ و عمدتاً دیجیتال را راه اندازی کند.

  دید کلی

  معمولا اندازه گیری فرکانس های صوتی (20Hz تا 20kHz) ساده‌تر از فرکانسهای دیگر انجام می‌شود و برای اندازه گیری این فرکانسها ابزارها و روشهای بسیاری موجود است. البته توجه داشته باشید که به صرف سادگی اندازه گیری فرکانس های صوتی نباید از دقت لازم کاست، بلکه همانند دیگر اندازه گیریها این اندازه گیری نیز باید صحیح و دقیق باشد. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, مقاله در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, تحقیق درباره تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, مقاله درباره تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سیگنال ژنراتور VCO

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول