تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive

مشخص نشده
مشخص نشده
17
مشخص نشده
75 KB
25451
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive

  حافظه بلند مدت کامپیوتر می باشد و کلیه اطلاعات اعم از برنامه، عکس، صوت و تصویر و ... برروی این قطعه ذخیره می شود یک دیسک سخت یا هارد از چند بخش مهم تشکیل شده است که عبارتند از:

  صفحه مغناطیسی که اطلاعات برروی آن ذخیره می شود.

  هد که باعث خواندن اطلاعات می شود.

  درگاهی که دارای 40Pin می باشد که با کابل Data یا IDE که در ارتباطات است و از طریق همین کابل اطلاعات تبادل می شوند.

  درگاهی که دارای 40 Pin کی باشد که با کابل Power در ارتباط می باشد و کلیه نیازهای الکتریکی هارد را برطرف می کند.

  هارد یکی از اجزای مهم و تشکیل دهنده کامپیوتر می باشد چون از کلیه اطلاعات موجود در سیستم نگهداری می کند و همچنین اصلی ترین پل ارتباطی که بین سخت افزار و نرم افزار وجود دارد یعنی سیستم عامل (OS) را برروی خود جای می دهد و تنها قطعه ای می باشد که نمی توان برروی آن قیمت گذاری کرد البته اگر شامل اطلاعات باشد چون ممکن است این اطلاعات بسیار مهم و محرمانه باشند و ارزش بالایی داشته باشد.

  از لحاظ نرم افزار و سخت افزار تقسیم بندی هایی برروی هار وجود دارد که به آنها Drive می گوییم  لازم به ذکر است تا زمانی که برای هارد Drive مشخص نشود نمی توان برروی آن اطلاعات ذخیره کرد. که این تقسیم بندی ها بنا به ظرفیت هارد و نیاز کاربر مشخص می شود. در اینجا به انواع ظرفیت های هارد اشاره می کنم.

  40 G.B – 60 G.B – 80 G.B – 100 G.B – 120 G.B , …

  که این ظرفیت ها تا 300 G.B به همین ترتیب پیش می روند و از آن به بع به صورت 100 G.B افزایش می یابند.

  تقسیم بندی هارد از لحاظ سرعت:

  هاردها از لحاظ سرعت به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از هاردهای با دور معمولی و هاردهای با دور بالا یا AS PLUS +

  منظور از دور، چرخش صفحه مغناطیسی است چون اساس کارها چرخش این صفحه و قرار گرفتن هد برروی این صفحه است که از این طریق اطلاعات وارد کابل شده و در کامپیوتر تبادل می شوند.

  تفاوت هاردهای معمولی و دور بالا:

  این تفاوت از لحاظ چرخش صفحه مغناطیسی است که در هاردهای معمولی با سرعتRPM5400 می باشد و در هاردهای دور بالا با سرعت RPM7200 می باشد.

  که RPM مخفف کلمه Rate Per Minute به معنای دور در دقیقه می باشد. قطعاً هاردهای دور بالا بهتر می باشند چون هرچه چرخش این صفحه بالا رود، سریعتر می توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد به همنی دلیل هارهای دور بالا یا Plus در بازار گرانتر می باشند.

  که برای تشخیص هارهای معمولی و Plus کافی است به علامت + یا لفظ Plus در بالای ظرفیت هارد دقت کنید.

  40+

  80 Plus

  شرکت های تولید کننده در زمینه هارد:

  Maxtor – Samsung – Segate – Western Digital

  که شرکت Maxtor، هارهای معمولی و Plus تولید می کند و بقیه شرکت ها فقط هارهای Plus تولید می کنند.

  Floppy Disk Drive          F.D.D

  فلاپی درایو قطعه ای می باشد که یک رابط بین کامپیوتر و دیسکت می باشد یعنی تا زمانی که دیسک خام وارد درایو شود می توان اطلاعات را وارد آن کرد و زمانی که دیسک پر شود می توان به آن اطلاعات دسترسی پیدا کرد لازم به ذکر است در قطعاتی که لفظ Drive استفاده می شود هم می توان اطلاعات به آنها داد و هم اطلاعات از آنها گرفت. مانند Floppy و Hard

   

  از لحاظ سخت افزاری برای Floppy Drive یک درایو مشخص می شود که همیشه آن با نام A: شناسایی می شود به فلاپی های موجود 1.44M.B و یا
  3 ½ می گویند.

  شرکت های تولید کننده در زمینه فلاپی درایو:

  Teak – Samsung – Panasonic – Mitsumi – Sony – Liteon , …

  RAM           Random Access Memory

  به معنی دسترسی موقت به حافظه می باشد به همین دلیل به این قطعه حافظه موقت، کوتاه مدت و یا خواندنی و نوشتنی می گویند و به طور کلی این حافظه توانایی نگهداری اطلاعات را دارد و یک نقطه ارتباطی بین کاربر و کامپیوتر است که داده ها را در خود نگه می دارد و بعد به CPU می فرستد سپس نتیجه می گیریم که هر کاری که ما بر روی کامپیوتر انجام می دهیم در اینجا انجام میگیرد. این حافظه ناپایدار است و با قطع جریان برق، اطلاعات از حافظه خارج می شود. رم ها در مدل های مختلف ارائه می شود که عبارتند از:

  SD

  DDR

  تقسیم بندی RAM از لحاظ سرعت:

  128 M.B – 256 M.B – 512 M.B – 1G.B – 2G.B

  تفاوت رم های SD با رم های DDR:

  1-ازلحاظ Interupt: رم های SD در خود دو Interupt دارند در صورتی که رم های DDR در خود یک Interupt دارند. (Interupt به معنی وقفه می باشد و هرچه تعداد این وقفه ها بیشتر شود در سرعت ورود و خروج اطلاعات تأثیر می گذارد که هرچه کمتر باشد سرعت تبادل اطلاعات بیشتر می شود)

  2-سرعت تبادل اطلاعات در cache رم های DDR بیشتر از رم های SD است.

  3-در رم های DDR هر یک از chipset کار دو chipset را انجام می دهند که در رم های SD به این صورت نمی باشد.

  4-و به صورت کلی رم های DDR، New Technology می باشند پس قطعاً بهتر از رم های SD می باشند که تکنولوژی قدیمی تر می باشند.

  نکته: نام اصلی رم: RWM که مخفف کلمه Read Write Memory می باشد که به معنی حافظه خواندنی و نوشتنی است و در تمامی تعاریف از این معنی استفاده و RAM به صورت قراردادی می باشد.

  شرکت های تولید کننده در زمینه RAM:

  Kingston – Fortexs – Geil – Spectek – Extram – Figital , …

  البته Ramها از روی Bus تقسیم بندی می کنند که این زمینه در بحث ما نمی باشد ولی فقط به معرفی آنها می پردازم:

  Bus 133 – Bus 255 – Bus 333 – Bus 400

  که هرچه این Bus بیشتر باشد بهتر است.

  VGA  Video Graphic Adaptor

  وظیفه اصلی این قطعه دریافت کلیه اطلاعاتی است که از Cpu دریافت کرده است، که این اطلاعات باید کدگذاری شوند که به این عملیات Mode می گویند. هر کارت گرافیک 3 حالت از Mode را دارد که عبارتند از R، G، B که مخفف سه رنگ اصلی Red، Green و Blue می باشد و از ترکیب این سه رنگ، رنگهای مختلف به وجود می آید. همین خاصیت کارتهای گرافیک GPU که مخفف Graphical Processing Unit می باشد کار این بخش به وجود آوردن تصویر می باشد و از لحاظ سیستم کاری، کمی شبیه CPU می باشد. قسمت بعدی کارت گرافیک RAM می باشد که به پردازش اطلاعات گرافیکی یعنی GPU کمک می کند که هرچه این مقدار بیشتر باشد کیفیت تصویر در محیط های گرافیکی بهتر می شود.

  در کارت گرافیک یک تکنولوژی به نام 3-D وجود دارد D مخفف کلمه Dimontion به معنی بعد می باشد که باعث می شود کیفیت تصاویر مخصوصاً در حالت های 3 بعدی بهتر شود و به اصطلاح تصویر Real را نمایش می دهد.

  راه های تشخیص یک کارت به عنوان کارت گرافیک:

  1-FAN که روی GPU قرار دارد دلیل اینکه FAN روی کارت گرافیک قرار می دهند به این دلیل است که چون پردازش اطلاعات با سرعت زیادی انجام می شود و تولید حرارت می کند.

  1-پروت 15Pin آبی رنگ که تصویر در این محل قرار دارد و با اتصال کابل مانیتور تصویر به مانیتور انتقال داده می شود.

  Main Board

  این قطعه اصلی ترین بخش کامپیوتر می باشد و به عنوان یک پل ارتباطی با سایر قطعات است به همین دلیل تمامی قطعات برروی مادربرد قرار می گیرند البته دلیل دیگر این است که چون CPU هم برروی این قطعه قرار می گیرد و مدیریت قسمت های بعدی کامپیوتر را به عهده دارد نیز می باشد. برروی مادربرد اجزای زیادی وجود دارد که در زیر به چند مورد اشاره می کنم.

  Socket: محلی که CPU برروی این قسمت قرار می گیرد که بنا به نوع CPU متفاوت می باشد که توضیحات بیشتر در قسمت CPU بیان شده است.

  Dimm: محل یا محل هایی می باشند که رم در این قسمت قرار می گیرند البته به این قسمت بانک رم هم می گویند.

                     : IDE 0 یا Primary IDE که محل قرار گرفتن کابل Primary با تعداد پایه 40 می باشد.

                     : IDE 1 یا Secondary IDE که محل قرار گرفتن کابل Secondary با تعداد پایه 40 می باشد.

                     : FDD یا Floppy که محل قرار گرفتن کابل Floppy با تعداد پایه 32 می باشد.

  Slot ها یا درگاهای مخصوص کارت ها:

  Slot یک رابط بین مادربرد و کارت ها می باشد و تمامی کارت های موجود در کامپیوتر برروی این قسمت قرار بگیرند این Slotها بر اساس سرعت تبادل اطلاعات، ولتاژ و ... تقسیم بندی می شوند که در زیر به شرح هر یک از آنها می پردازیم:

  AGP:                     P      G       A

  مخصوص کارت گرافیک می باشد و معمولاً با رنگ قهوه ای سوخته و در ردیف اول Slot ها قرار می گیرد. اسلات های AGP با سرعت 1X تا 8X موجود می باشد که هرچه تین عدد بیشتر شود باعث تغییر ولتاژ در اسلات و همچنین سرعت تبادل اطلاعات بیشتر برای پردازش بهتر گرافیک می شود و درنتیجه تصویر با کیفیت بهتر نمایش داده می شود

  PCI:                      I        C       P

  به طور کلی می توان گفت به غیر از کارت گرافیک بیشتر قطعات موجود برروی این قسمت قرار می گیرند و با رنگ سفید مشخص می شوند. مانند: Sound – LAN و ...

  ISA: حدود 2 الی 3 سال است که این اسلات ها برروی مادربردها به دلیل سرعت پایین تبادل اطلاعات و محدود بودن این اطلات ها قرار نمی گیرند و با رنگ مشکی مشخص می شوند.

  CNR:                    R       N       C

  یک اسلات جدید می باشد با رنگ قهوه ای سوخته ولی از AGP کوچکتر می باشد و معمولاً در پایین ترین قسمت مادربرد قرار می گیرد. این اسلات محل قرار گرفتن Fax modemهای on-board می باشد.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, مقاله در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, تحقیق درباره تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, مقاله درباره تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله حافظه بلند مدت کامپیوتر - Hard Disk Drive

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول