تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی

تعداد صفحات: 5 فرمت فایل: word کد فایل: 12426
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی الکترونیک
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی

  تست ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ ، التراسونیک

   

  در این مطلب شما توضیحات مختصری در رابطه با انواع مختلف تستهای ذرات مغناطیسی که جزء تست های غیر مخرب محسوب می شوند را می خوانید ،
   

   

  تست ذرات مغناطیسی (MT):
  از این روش می توان برای یافتن عیوب سطحی و یا نزدیک به سطح در قطعات فرومغناطیسی استفاده نمود. در این تکنیک تمام یا بخشی از قطعه مغناطیس شده و فلوی مغناطیسی از داخل قطعه عبور داده می شود. هر گاه عیبی در سطح یا نزدیکی سطح قطعه وجود داشته باشد باعث نشت فلوی مغناطیسی در قطعه می گردد و نتیجتا باعث به وجود آمدن دو قطب S,N می گردد. که با پاشیدن ذرات ریز فرومغناطیسی مانند اکسید آهن آغشته به مواد فلروسنت بر روی سطح قطعه می توان ترک را زیر نور ماوراء بنفش مشاهده نمود.

   

   

  مغناطیس کردن به وسیله کابل (MAGNETIZATION bycable):
  گاهی اوقات ابعاد قطعات به اندازه ای بزرگ است که امکان استفاده از کویل امکان پذیر نیست. وقتی این مسئله اتفاق می افتد یک سیم مسی عایق شده ( روپوش دار) را میتوان برای ایجاد میدان مغناطیسی در ماده استفاده کرد. در این روش سیم (کابل) را به دور قطعه می چرخانیم ( شبیه کویل ) تا یک میدان طولی در قطعه ایجاد شود.
   
  استفاده از روش پراد (Use of prode method):
  پراد وسیله ای است که با استفاده از عبور جریان از میله های مسی موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی موضعی می شود . ( (Local magnetize
  بطور کلی با روش پراد بیشترین قدرت آشکارسازی برای عیوب موازی خط جوش وجود دارد.
  روش یوک (Yoke):
  یوک قطعه ای است فلزی و U شکل با یک سیم پیچ پیچیده شده دور آن که جریان را از خود عبور می دهد. هنگامی که کویل حامل جریان شود در امتداد قطعه یوک ، یک میدان مغناطیسی طولی در قطعه تست ایجاد می شود. در میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط یوک میدان مغناطیسی خارجی می تواند ذرات آهن را به شدت جذب کند و جهت بررسی عیوب سطحی به کار می رود. اگر ذرات آهن در میدان میان دو قطب یوک اعمال شود. علائم عیوب سطحی را به آسانی می توان مشاهده نمود.
  جریان متناوب یکی از مناسبترین جریانهای الکتریکی است که موارد مصرف روزمره دارد به همین دلیل از آن استفاده زیادی به منظور منبعی برای تست ذرات مغناطیسی می باشد.

   

  ذرات (Particles ):
  ذرات مورد استفاده در تست MT از موادی که به دقت از لحاظ مغناطیس شوندگی ، شکل و قابلیت نفوذپذیری انتخاب شده اند می باشند. این ذرات، مغناطیس باقی مانده را در خود نگه نمی دارند. این ذرات از براده های تراش کاری هم کوچکترند و در حقیقت این ذرات شبیه پودر می باشند . ذرات بر مبنای روشهای استفاده آنها به دو گروه خشک و تر طبقه بندی می شوند.
  ذرات مغناطیسی توسط نشت میدان مغناطیسی جذب می شوند و تجمع ذرات در محل عیب و نشت میدان می توان موجب آشکار شدن علائم عیب شود .
  در روش فلروسنت از لامپ UV ( ماوراء بنفش ) که دارای نور مرئی می باشند و به آن نور سیاه نیزگفته می شود استفاده می گردد. پس عملیات تست به وسیله روش فلروسنت در نور مرئی انجام پذیر نیست.
  ذرات مغناطیسی باید دارای قابلیت نفوذپذیری زیاد باشند تا اطمینان از این که جذب این ذرات توسط میدانهای ضعیف هم صورت می گیرد حاصل شود و همچنین باید این ذرات قابلیت نگهداری کم داشته باشند تا مغناطیس باقیمانده در آن کم باشد و این مواد باید بلافاصله بعد از قطع میدان برطرف شوند البته اگر جذب نشتی میدان نشوند.
   

   

  تست ذرات مغناطیسی شامل هفت مرحله اصلی می باشد که این مراحل به ترتیب شامل :
  1- آماده سازی سطح قطعه
  2- برقرار کردن یک میدان دایروی در قطعه
  3- بازرسی برای علائم عیوب طولی
  4-  برقرار کردن یک میدان طولی در قطعه
  5- بازرسی برای علائم حاصل از عیوب عرضی
  6- مغناطیس زدایی
  - تمیز کردن کامل سطح قطعه از مواد تست
  کاربرد : در صنایع لوله سازی ، خودرو ، فورجینگ ، هوافضا ، کشتی سازی ، بازرسی فنی و غیره و ...

   

  آزمایشات ذرات مغناطیسی Magnetic particle Testing

     - این روش جهت test عیوب سطحی در فلزات فرو مغناطیس مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش امکان تشخیص عیوب زیر سطحی را با سایر روش های NDT مورد بررسی قرار می دهند .

    - رنگ این مواد اغلب خاکستری ، سفید ، قرمز ، زرد ، آبی و یا مشکی می باشد . به این مواد ، ذرات مرئی visible گفته می شود یعنی علائم زیر نور مرئی قابل رویت می باشند . ذرات مغناطیسی ممکن است آغشته به مواد فلوئورسنت باشند که در این صورت علائم زیر نور ماوراء بنفش قابل رویت خواهند بود . حساسیت بازرسی با مواد فلوئورسنت بیشتر از مواد مرئی می باشند.

    ذرات مغناطیسی به دو روش روی قطعه اعمال می شوند :

    - به صورت پودر خشک Dry powder

    - به صورت معلق در آب یا نفت Wet particle

    هر دو روش مزایا و محدودیت هایی دارند ولی روش تر فلوئورسنت از حساسیت بیشتری برخوردار می باشد .

   

    مزایای روش MT عبارتند از :

    - سرعت انجام بازرسی زیاد می باشد .

    - هزینه های بازرسی کم می باشد .

    - شرایط سطحی قطعه از حساسیت کمتری برخوردار می باشد بطوریکه حتی امکان تست روی یک لایه نازک رنگ وجود دارد .

    - انجام تست روی سطوح داغ با استفاده از پودر خشک امکان پذیر است .

    - امکان استفاده از روش های قابل حمل مانند یوک با جریان AC میسر می باشد .

    محدودیت های روش MT عبارتند از :

    - امکان بازرسی فقط جهت فلزات مغناطیس شونده میسر می باشد .

    - اغلب قطعات نیاز به مغناطیس زدایی پس از انجام آزمایش دارند .

    - به جریان برق نیاز می باشد .

    عملیات مغناطیس زدایی معمولا با استفاده از جریان AC انجام می شود . با عبور دادن آهسته قطعه از میان میدان مغناطیسی متناوب و یا کم کردن تدریجی شدت جریان مغناطیسی کننده تا صفر ، نظم دو قطبی های مغناطیسی ، بهم ریخته و قطعه مغناطیس زدایی می شود .

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان ذرات مغناطیسی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت