تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich

تعداد صفحات: 19 فرمت فایل: word کد فایل: 14030
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: شیلات
قیمت قدیم:۸,۵۰۰ تومان
قیمت: ۶,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich

  Ich یک نام عمومی است برای انگلIchthy phthirus multifiliss که عامل بیماری Ich است این انگل تعداد زیادی از ماهی ما را دردوره کوتاهی از زمان می‌کشد. تشخیص ودرمان برای کنترل Ich ضروری است و همچنین برای کاهش تلفات ماهی‌ها. البته پیشگیری از بیماری بهترین روش است برای دوری یا اجتناب از مرگ و میر ماهی‌ها.

  تشخیص یا شناسایی Ich

  عفونت در ماهی به وسیله Ich ممکن است همراه یکسری خالها یا لکه‌ها برروی پوست باشد که فکر می‌کردند آنها در اثر پاشیده شدن نمک است به علت همین تظاهر بیماری یا پیدایش آن Ich به عنوان بیماری لکه سفید نامیده می‌شود. پوست ماهی همچنین ناهمواره به نظر می‌رسد.

  فرم بالغ انگل بزرگ می‌باشد(تاmm1 یا32/1 اینچ) و بدون بزرگنمایی دیده می‌شود. Ich اغلب یک سنج مرده از موکوس را بر روی پوست ماهی ایجاد می‌کند که این شبیه است به قارچها وقتی با فاصله به آب نگاه می‌کنیم. با این وجود حینی از اوقات تنها علامت تظاهر یافته Ichشاید مرگ یادم مرگ بودن ماهی است.

  در بعضی از نمونه‌های Ich شاید علائم فقط بر روی آبشش‌ها بروز کند نه بر روی ماهی در اثر Ich ممکن است مشاهده شود که با سرعت زیاد حرکت کرده و  به اجسام و یا ته آبگیر می‌خاراند یا می مالد. این رفتار گاهی برق انداختن یا Flashing نامیده می‌شود. به علت سرعت و ناگهان نمایش دادن رنگ براق شکل هنگام غلتیدن و حرکات نامنظم. که بر روی سطح آب برقی مشاهده می‌شود. که با این تظاهر فکر می‌کردند آنها حشرات را می خورند یا به حشرات حمله می‌کنند. در مرحله‌ی آخر بیماری عفونی Ich ممکن است ماهی‌ها خموده و سست و سنگین به نظر بیایند و بعضی مواقع اطراف جریان آب جمع می‌شوند. در بیماری عفونی ماهی معمولاً از خوردن امتناع می‌کند.

  زیر میکروسکوپ Ich کروی یا گرد به نظر می رسد که اطراف یک محور حرکتی تغییر شکل و حرکت می دهد و دارای یکسری موهای خیلی کوچک و ریزی است که مژه نامیده می‌شود و در مجموع انگل را می‌پوشانند. این نوع تحرک اغلب قیاس یا شبیه می‌شود یا آمییها. در مرکز ارگانیسم بالغ یک هسته C شکل می‌باشد (عکس 2) مرحله کوچک عفونت هسته اش فاقد شکل C میباشد. و حرکت آنها در آب تحت مخالف حرکت محوری بالغ ها در آب روان است.

  به هر حال در مواردی در مرکز فلوریدا Ich عاملی برای کشتن ماهی‌ها ردیا  بوده است. برای کامل کردن سیر تکاملی Ich به کمتر از 4 روز نیاز دارد. در دمای بیشتر از یاو بیشتر از 5 هفته در دمای کمتر در یا. دانشمندان کشفیاتی داشتند که انگل Ich می‌تواند مستقیماً به صورت چند تایی تقسیماتی زیر لایه پوست داشته باشد با اجتناب کردن از سه مرحله نرمال سیر تکاملی. وقتی چنین اتفاقی روی می‌دهد سلولهای چند تایی Ich را با سایر مشابه به صورت انبوه زیر لایه نازک سلول های پوست میزبان می‌بینیم.

  Ich قابل درمان نیست وقتی که این درجه از بیماری ایجاد می‌شود و این چنین رفتاری تولید می‌شود زیرا نیازی به جدا شدن از میزبان ندارد و ندرتاً درمان آسیب پذیر است.

  برای کامل شدنIch زمان لازم است سیر تکاملی آن بستگی به دما دارد.

  Ich عموما در ماهی ها بین یاعفونت می‌دهد. اما عفونت در دماهای پایین‌تر اتفاق می‌افتد (کمتر از یا)معمولاًIch در آبهای بالاتر ازیانمی تواند تولید عفونت کند بنابراین مشکلی در ماه‌های گرم تابستان نمی‌تواند اتفاق افتد.

  مرحله‌ی پیشرفته عفونت Ich موکوس و اپی‌تلیوم را در پوست و آبشش‌های ماهی سوراخ می‌کند. بعد از سوراخ کردنIch  خیلی سخت درمان می‌‌شود به این علت که سلولهای پوششی موکوسی و سلولهای میزبان به وسیله انگل پوشیده شده است.

  درمان سریع و صحیح خیلی مهم بوده و کمک می‌کند برای پیشگیری از ایجاد یک عفونت پیشرفته.

  سیر تکاملی Ich

  Ichthy phthirus multifiliss یک انگل تک باخته است که معمولاً در داخل آبگیر ها به وسیله حامل ماهی یا دیگر حیوانات یا انسان منتقل می‌شود که این می تواند به داخل آبگیر پمپ شود از راه رودخانه یا عریان آبی که به عنوان منبعی برای آبگیر استفاده می‌شود.

  وقتیIch ماهیان آلوده یا عفونی را ترک می‌کند به آن tomont می‌گویند (عکس3) tomont به کف آبگیر یا دیگر سطوح هجوم می برد و فرم  یک کیست (cyst) با  دیوراه نازک را می‌گیرد. در داخل کیست tomont تقسیم می‌شود به بیش از 2000 tomontsهای کوچک وقتی tomontsها از کیست آزاد می‌شوند به داخل آب آ“ها کشیده و دراز می‌شوند و تبدیل به theronts می‌شوند. این therontsها به سمت ماهی میزبان حمله می‌کنند(شنا می‌کنند) و به وسیله‌ی شنای قوی و محکم مژه‌هایش و غدد نفوذی به داخل اپی تلیوم ماهی نفوذ می‌کند. اگر آنها ماهی میزبان را پیدا نکنند معمولاً در عرض 1 تا 2 روز می‌میرند. آنIch را تولید می‌کند که یک انگل اجباری است آن باید یک ماهی میزبان زنده داشته باشد. یکبار آنها به داخل ماهی نفوذ می‌کنند و آنها به شکل trophnots برمی‌گردند. Trophontsها از ماهی  میزبان تغذیه می‌کنند و تا ما دادمی که به وسیله درمانهای شیمیای اپی تلیوم درمان شود بالغ می‌شوند. تنها مرحله‌ی theront و tomont به درمانهای آبی یا در آب حساسند.

  چگونهIch ماهی را می‌کشد؟

  دانشمندان به طور قطعی مطمئن نیستند که Ichچطور ماهی را می‌کشد اما یکسری مشاهدات راهنمایی هایی درباره‌ی چگونگی اتفاقات هنگام عفونت با Ich به ما داده است. سلولهای لایه بالایی آبشش، اپی تلیوم به تهاجم Ich واکنش می‌دهد به صورت ضخیم شدگی و در نتیجه جریان اکسیژن از آب به خون در آبشش‌ها محدود و یا مانع آن شده همچنین چین‌ها و پرده های آبشش‌ها تغییر شکل داده و بد شکل شده و حمل و نقل یا جابه جایی اکسیژن تقلیل می‌یابد.

  تعداد زیادی انگل ارگانیسم‌ های آبشش‌ها را می‌پوشاند و همچنین عامل یک اسناد مکانیکی در جابه جایی اکسیژن می‌شود. این وضعیت با دسترسی ماهی همراه شده از دست دادن الکترولیت‌ها- مواد مغزی و مایعات از ماهی و مشکلاتی را برای ماهی می‌سازد تا به طور منظم آب در بدنش تمرکز نکند.

  باکتری‌های ثانویه و قارچها نیز هجوم آورده و وقتی ماهی عفونت با Ich وارد آسان تر آسیب می‌بیند.

  پیشگیری:

  با وجود اینکه عوامل ممانعت کننده اکسیدی هم است Ich می‌تواند یک راهی برای نفوذ به سیستم تولیدی ماهی داشته باشد.

  به هر  حال باید تلاش کنیم برای جلوگیری از ورود ماهی وحشی به سیستم پرورش ماهی.

  تمام گونه‌ ماهیان آب شیرین می‌توانند انگل Ich را حمل کنند.

  در پایان زهکشی در خارج از یک استخر یا آبگیر سطح آب در کانال تصفیه یا زهکشی حداقل باید متجاوز از 2 فوت باشد.

  ماهیان وحشی و پس مانده از قبل(sunfish green) زندگی می‌کنند قادر به شنا کردن بر خلاف جریان آب می‌باشند که این آب توسط لوله های زهکشی نزدیک به سطح در کانال زهکشی تصفیه شده است وقتی آب رودخانه منبعی برای پر کردن استخرها یا آبگیرها می‌باشد باید از  فیلترها استفاده کرد. اگر چه فیلتر ها ممکن است به عنوان وحشی به آبگیر یا استخر جلوگیری کنند. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, مقاله در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, تحقیق درباره تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, مقاله درباره تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله بیماری لکه سفید در ماهی یا Ich
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت