تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: word کد فایل: 16693
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: علوم دامی - دامپروری - دام و طیور
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان

   

  یکی از مهمترین نکات مدیریتی در پرورش زنبور عسل انتخاب صحیح محل استقرار زنبورستان است. شرایط مطلوب برای محل استقرار یک زنبورستان و محل استقرار کندو ها
  1 - شرایط آب و هوایی :
  به طور کلی شرایطی چون گرما یا سرمای بیش از حد تحمل زنبورها ، بارندگی پیوسته و زیاد ، هوای ابری در بیشتر اوقات سال یا فصل مورد نظر ، بادهای شدید ، هوای شرجی یا هوای غالبا مه آلود ، افزایش یا کاهش ناگهانی درجه حرارت هوا و آلودگی غیر تحمل هوا ممکن است چنان منطقه ای را برای استقرار زنبورستان نا مطلوب کند .
  2 - پوشش گیاهی منطقه :
  به طور کلی گیاهانی چون توتون ، پنبه ،آفتاب گردان ، یونجه ، شبدر ، اسپرس ، بیدمشک ، گوَ ن ، آویشن ، خردل ، زعفران ، نخود ، لوبیا ، نعنا ، سیب ، گلابی ، مرکبات ، اقاقیا ، کاج ، گیاهان زینتی و طیف بسیار وسیعی از دیگر گیاهان زراعی ، باغی ، جنگلی و مرتعی منابع شهد و گرده برای زنبور عسل محسوب می شوند .
  3 - اهمیت وجود منبع آب سالم در اطراف زنبورستان :
  زنبور نیز مانند سایر جانداران به آب به عنوان حیاتی ترین نیاز خود احتیج دارد .
  4 - بهداشت منطقه زنبورستان و اهمیت آن :
  زنبور عسل نیز مانند سایر حیوانات به برخی از بیماری ها حساس است و متاسفانه بیشتر بیماری ها باعث انهدام بخش مهم یا تمامی کلنی های زنبور دار می شود و یا ضمن خسارت به زنبور دار معالجه می شوند . بنابراین اقتصادی ترین اقدام برای جلوگیری از ابتلای زنبورها به بیماری توجه زنبور دار به بهداشت منطقه است .
  5 - آلودگی های صوتی و بوهای نامطلوب :
  مکان استقرار زنبورستان باید دست کم 2 کیلومتر از دامداری ها ، مرغ داری ها ، کارخانه های دباغی و دیگر مجتمع های تولیدی که بوی ناخوشایند در آن ها تولید می شود دور باشد . زیرا بوی بد زنبوران را فراری می دهد . زنبورستان ها هم چنین باید از نقاط پر سر و صدا مثل جاده های پر رفت وآمد ، کارخانه های پر سر و صدا و غیره به اندازه کافی دور باشند تا سرو صدا موجب هراس زنبورها و فراری شدن آنها نشود .
  6 - اهمیت دور بودن کافی زنبورستان از نقاط مسکونی :
  زنبورها با توجه به شعاع پرواز خود ممکن است تا 12 کیلومتر از محل زنبورستان دور شوند . نزیک بودن زنبورستان به مناطق مسکونی ممکن است باعث مشکلاتی برای زنبور دار شود .
  7 - اهمیت رعایت فاصله زنبورستان ها از هم :
  حداقل فاصله لازم به رعایت زنبورستان ها از یکدیگر در هر منطقه 6 کیلومتر است . چنانچه این فاصله کمتر شود بخصوص اگر منطقه پوشش گیاهی چندان خوبی نداشته باشد چند مشکل اساسی پیش خواهد آمد .
  1- تولید عسل کمتر در دو زنبورستان مجاور هم به علت کمبود منابع شهد و گرده 2- به علت گرده افشانی بیش از حد مورد نیاز بیشتر گل ها به میوه یا بذر تبدیل شده و تمام میوه ها قادر به دریافت مواد غذایی کافی نمی شوند و از کیفیت محصول کاسته شده 3- امکان رفتن اشتباهی زنبورهای یک زنبورستان به زنبورستان های دیگر و شیوع بیماری و غارت وجود دارد .
  8 - نیاز زنبورستانبه حصار :
  9 - میزان نزدیکی زنبورستان به جاده :
  برای دسترسی به وسایل نقلیه برای حمل و نقل ، بارگیری و تخلیه کندوها
  10 - بهترین مناطق استقرار یک زنبورستان :
  بی تردید بهترین مکان استقرار یک زنبورستان در یک باغ یا مزرعه بزرگی است که محصول آن باید توسط زنبور عسل گرده افشانی شود. در این صورت علاوه بر تولید عسل برای زنبوردار محصولات کشاورز یا باغ دار هم به قدر کافی گرده افشانی می شود.
  11 - استقرار زنبورستان در کنار دریا یا رودخانه :
  چنانچه زنبورستان در ساحل دریا یا رودخانه مستقر شود زنبور ها برای نوشیدن و جمع آوری آب بطرف آنها رفته و معمولا جریان آب رودخانه یا امواج دریا بیشتر زنبورها را غرق می کند و به این ترتیب خسارت سنگینی به جمعیت کلنی ها وارد می شود .
  12 - سطح زنبورستان و استقرار کندوها روی پایه یا سکو :
  سطح زمین زنبورستان باید دست کم 30 سانتی متر بالاتر از زمین های اطراف باشد.

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان انتخاب محل زنبورستان
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت