تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار

تعداد صفحات: 3 فرمت فایل: word کد فایل: 16727
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: آمار
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار

  واژه آمار از کلمه لاتین Status سرچشمه گرفته است که به معنای حالت, وضع یا موقعیت می باشد.از این واژه به عنوان ریشه واژه های State (دولت)، Statista (دولت شناسی یا کسی که اطلاعات راجع به دولت دارد)،

    Statistica   (آمار) که مجموعه معین راجع به دولت می باشد، به وجود آمده است.علم آمار همانند هر علم دیگر، در نتیجه نیازهای بشر بوجود آمده و تاریخی غنی دارد بطوریکه از دورانهای گذشته تا کنون رشد و تکامل آن ادامه ابتدایی که به هیچ رو با آمار دموگرافی و سرشماریهای امروزی قیاس شدنی نیست، بنای آمار کنونی را پی ریزی کرده و آغاز نموده است.با ظهور سرمایه داری و گسترش تجارت، آمار در مقابل مسائل مرکب تر و پیچیده تری قرار می گیرد و حجم اطلاعات جمع آوری شده افزایش می یابد و در نتیجه کارهای آماری نیز توسعه می یابد. بطوریکه از نظر ماهیت عمیق تر، از نظر موضوع مورد مطالعه وسیع تر و از نظر وسائلی که به کار گرفته می شود کاملتر    می گردد.در تحقیق های علمی بیش از همه این فکر که آمار در قرن هفدهم به خود شکل یک علم می گیرد طرفدار پیدا کرده است. در اواسط  قرن هفدهم در انگلستان یک جریان علمی پدید امد که نام‌” حساب سیاسی“ به خود گرفت. این جریان علمی را ویلیام پتی و جان گرانت آغاز کردند و بعد از آنها بنام کتب ” حسابدانهای سیاسی “ نامیده شد. این دانشمندان در برسی های خود از مشخص کننده های آمار همچون کمیت های نسبی و متوسط استفاده  می کردند. همزمان با ظهور این مکتب، در آلمان مکتب ” آمار توصیفی “ یا ”دولت شناسی“ توسعه یافت. ظهور این علم به سالهای 1660 مربوط می گردد. دانشمندان این مکتب سعی وافر داشتند که به طور همه جانبه ای با استفاده از اعداد، دولتها و کشورها را تشریح و تفسیر کنند. بین داشمندان دولت شناس، بیش از همه ” آخن وال“ استاد دروس حقوق بین الملل و آمار در دانشگاه گوتینگن جلب نظر میکند. بعضی از آمار دانان آخن وال را پدر آمار می دانند. البته از بنیانگذاران علم آمار، قبل از دیگران می توان از ” کتله“ نام برد. 

   

  معانی که می توان از آمار برداشت کرد :

   

  از واژه آمار 3 معنی می توان برداشت کرد :

  الف- اطلاعات عددی  : مجموعه اعدادی که به روش خاصی از جامعه تحت مطالعه، جمع آوری وبه صورت جدول ونمودار باشاخه های عددی ارائه می شود .

  ب – تئوری اعداد : منظور اصول وقواعدریاضی و احتمالی برای ساختن فرمولها ومحاسبه پارامترهاست .

  ج – روش های آماری : روشهایی که در جمع آوری،تنظیم وتجزیه وتحلیل وتفسیر اطلاعات عددی مورد استفاده قرار می گیرد .

   آمار تعریف واحدو روشنی ندارد زیرا هر شاخه ای از علوم، آنرا وابسته به خود می داند . اما اکثر آمار شناسان  عبارت زیر را در تعریف آمار باز گو می کنند :

     آمار علمی است که پیرامون جمع آوری وتنظیم وتحلیل وتفسیر اطلاعات عددی سخن می گوید .

  آمار امروزه یک تکنولوژی(فناوری) از روشهای علمی است زیرا ابزار وتکنیک لازم را برای محققین آماده می کند . هر تحقیق بر پایه سه مرحله بنا می شود :

  1-   آماده سازی زمینه تحقیق وطرح آزمایش

  2-  اجرای طرح تحقیق و مشاهده نتایج و تحلیل مشاهدات وکشف اطلاعاتی  تازه  نسبت به موضوع یا فرضیات  تحقیق

  3-   ساختن قانونی جدید وتوصیف آن وکاربرد آن در آزمایشهای دیگر

  آمار توصیفی، تحلیل وتوصیف نمونه و نتایج حاصل از آن است و امار استنباطی ، تعمیم نتایج این نمونه به کل جامعه تحت مطالعه.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان تاریخچه علم آمار
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت