تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

تعداد صفحات: 4 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 17815
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: روانشناسی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

   

  چکیده: یکی از مهمترین مهارت های یادگیری، درک مطلب می باشد. هر چه ادراک و دریافت بهتر باشد، یادگیری و یادآوری مطالب نیز آسان تر می شود. برای درک بهتر باید هدف و انگیزه داشت. به خاطر داشته باشید که مطالعه بدون هدف و پیش زمینه همچون گردابی است که فرد را در خود گرفتار      می کند.
   
   
  هدف مطالعه
  هدف مطالعه ارتباط دادن مطالب جدید با مطالبی است که از قبل می دانید، اگر راجع به موضوع پیش زمینه ای نداشته باشید و بخواهید آن را در ذهن خود جای دهید، مثل این است که بخواهید آب را در دستان خود نگه دارید. می بینید که این کار غیر ممکن است و به زودی مطالب از ذهن شما خارج می شود.
  به عنوان مثال سعی کنید این اعداد را بخوانید و بخاطر بسپارید:
  خواندن و حفظ کردنش سخت است نه؟ 4 2 3 6 1 5 7
  این یکی آسان تر است، بخاطر اینکه کوتاهتر شده است. 4 2 3 6 – 1 5 7
  و این یکی از همه آسان تر است، چون به ترتیب اعداد نوشته شده و به خاطر پیش زمینه ای که دارید به راحتی آن را حفظ می کنید. 7 6 5 4 – 3 2 1
  اگر ورزش را دوست داشته باشید، چون پیش زمینه ای برای خواندن، فهمیدن و به خاطر سپردن مطالب ورزشی در ذهن خود دارید، خواندن مطالب ورزشی برای شما بسیار آسان تر می شود.

   

  تقویت مهارت مطالعه و درک مطلب
  برای درک مطلب نیاز به انگیزه، تمرکز، پیش زمینه و روش مطالعه صحیح دارید.
  در اینجا توصیه‌هایی برای تقویت این مهارت ذکر می کنیم:
   
  1- اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید.
  با خواندن کتاب، روزنامه و مجله اطلاعات عمومی خود را گسترش دهید و به رویدادهای اطراف خود علاقه نشان دهید.
   
  2- با ساختار پاراگراف آشنا شوید.
  معمولا هر پاراگراف با مقدمه ای شروع شده و با نتیجه ای پایان می یابد. اغلب اولین جمله به توصیف کلی مطالب می پردازد و زمینه را برای توضیح بیشتر فراهم می کند. پس به جملات اول هر پاراگراف بیشتر توجه کنید تا بتوانید موضوع بحث را بهتر تشخیص دهید. همچنین به دنبال نشانه‌ها، کلمات و عباراتی باشید که نشان دهنده تغییر موضوع مورد بحث می باشند.
   
   

   

  3- حدس بزنید و پیش بینی کنید.
  یک خواننده باهوش و زرنگ همیشه سعی می کند تا نظرات نویسنده، سؤالها و موضوعهای بعدی را حدس بزند. این کار باعث کنجکاوی و افزایش دقت خواننده می شود.
   
  4- به شیوه تنظیم مطالب توجه کنید.
  آیا مطالب بر اساس ترتیب زمانی نوشته شده اند و یا بر اساس درجه اهمیت؟ ترتیب مطالب بر اساس کاربرد آنهاست و یا بر اساس دشواری آنها؟ این کار به تنظیم مطالب در ذهن کمک می کند.
   
  5- در خود انگیزه و علاقه ایجاد کنید.
  پیش از آنکه مطلبی درس داده شود، نگاهی گذرا به آن بیاندازید. سؤالاتی در مورد آن از خود بپرسید و با هم کلاسی‌ها در مورد آن صحبت کنید. هر چه انگیزه و علاقه شما بیشتر باشد، درک شما نیز بهتر خواهد شد.
   
  6- به نکاتی که به فهم مطلب کمک می کند توجه کنید.
  به عکس‌ها، نمودارها، جدول‌ها و سرفصل‌ها توجه کنید. اولین و آخرین پاراگراف هر بخش را بخوانید.
   
  7- مطالب را خلاصه نویسی و دوره کنید.
  یک بار خواندن کتاب هیچ گاه کافی نیست. برای فهم عمیق تر باید زیر مطالب مهم را خط بکشید، خلاصه کنید و دوره نمایید.
   
  8- از تکنیکی منظم و منسجم استفاده کنید.
  هنگام مطالعه از یک روش منظم استفاده کنید تا به آن روش مسلط شوید. یکی از بهترین روشها، شامل مراحل پیش خوانی، پرسش، خواندن، بازگویی و تعریف و دوره مطالب می باشد.
   
  9- با تمرکز و توجه کامل مطالعه کنید.
  یک خواننده خوب همیشه با تمرکز و توجه کامل مطالعه می کند و هیچ مطلبی را نخوانده باقی نمی گذارد. پس تا موضوعی را کاملا نفهمیده‌اید، به سراغ موضوع بعدی نروید
 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم؟
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت