تحقیق مقاله چوب شناسی

تعداد صفحات: 16 فرمت فایل: word کد فایل: 24029
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی صنایع
قیمت: ۶,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله چوب شناسی

  چوب شناسی :

  1-     جزوه چوب شناسی دکتر کریمی ( دانشگاه تهران )

  2-     کتاب اطلس چوبهای شمال ایران ( دکتر پارسا پژوه )

  3-     قسمتی از کتاب تکنولوژی چوب ( که در سالهای اخیر خیلی کم از این کتاب در مبحث چوب شناسی سوال طرح میشه )

  حفاظت چوب :

  1-     کتاب حفاظت چوب دکتر فائزی پور و ...

  مکانیک :

  1-     بخش مکانیک کتاب تکنولوژی چوب

  2-     کتاب مکانیک دکتر قنبر ابراهیمی

  فیزیک چوب :

  1-     بخش فیزیک چوب کتاب تکنولوژی چوب

  چوب بری :

  1-     جزوه دکتر دوست حسینی

  تخته خرده :

  1-     جزوه دکتر دوست حسینی (تاکید بیشتر نسبت به کتاب )

  2-     فصل خلاصه تخته خرده کتاب صفحات فشرده دکتر دوست حسینی

  روکش :

  1-     جزوه روکش دکتر دوست حسینی

  2-     جزوه روکش دکتر تمجیدی ( تاکید بیشتر )

  3-     در صورت حال کردن!! فصل روکش کتاب تکنولوژی چوب ( که امکان سوال اومدنش 10 درصد هم کمتره )

  تخته فیبر :

  1-     جزوه تخته فیبر دکتر عنایتی ( تاکید بیشتر )

  2-     کتاب صفحات فشرده دکتر دوست حسینی فصل تخته فیبرش .

  شیمی چوب :

  1-     کتاب اورو شوستروم تمام فصلها به جز فصل آخر (10)

  2-     جزوه دکتر میر شکرائی

  خمیرکاغذ :

  1-     کتاب گری اسموک فصل 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 10 – 11

  2-     جزوه دکتر لتیباری

  کاغذسازی :

   1-     کتاب گری اسموک فصل 13-14-15-16-17-18-22

  2-     جزوه دکتر لتیباری

  بازار و استاندارد :

  1-     جزوه دکتر امیری

  2-     جزوه گرگان

  3-     جزوه زابل

  چوب، از نظر گیاه‌شناسی، بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به شکل بافت آوندی وجود دارد.

  گرچه در باور عموم چوب تنها در درخت و بوته یافت می‌شود، از نظر علمی‌در همه گیاهان آوندی وجود دارد. در چوب مجراهای زیر قابل مشاهده است:

  1. بافت چوبی یا مجراهای چوبی، که شیره خام، آب و نمک‌های معدنی محلول را از ریشه به برگ‌ها و غنچه‌های هوایی می‌برد2. آوند آبکشی یا مجراهای لیبر، که غذای آماده برای برگ‌ها (شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آنها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می‌آیدمجراهای چوبی به‌وسیله سلولهای مرده و دیواره‌های چوبی شده بوجود می‌آیند. در هر دو حال پروتوپلاسم سلولی پدیدار می‌گردد و دیوارها به‌وسیله ته‌نشین شدن ماده لیگنین (که سختی چوب از آن است) افزایش می‌یابند..
  سطوح تار و آوندی در نخستین سال رشد خود را در فاصله‌ای معین در بافت میان آوندهای چوبی و آبکشی قرار می‌دهند، این لایه کامبیوم نامیده می‌شود. کامبیوم به دو بخش درونی (آوند چوبی) و بیرونی (آوند آبکشی) تقسیم می‌شود. همچنانکه سلولهای پیر با رشد پیوسته تنه فرو می‌ریزند، لایه‌های تازه آوند آبکشی کار خود را انجام می‌دهند.

  چوب بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام طبیعت است و بی آن بشر هرگز به سطح پیشرفت و رفاه کنونی نمی‌رسید.
  چوب ابتدا، ماده‌ای حیاتی برای ساخت ابزارهای اولیه، خانه و قایق برای حرکت در رودها بود. سپس، برای ساخت اکثر اشیا و ابزارهای سودمندی که انسان قرنها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بود، به کار رفت. بخشی از تکنولوژی چوب بر اثر تلاش صنعتگران باقی مانده، ولی بیشتر آن ناچار از بین رفته و با مواد و روشهای دیگر که نتیجه انقلاب صنعتی بشر است، جایگزین شده است.
  چوب تنها منبع طبیعی تجدیدپذیر است. نفت و زغال و دیگر معادن سرانجام روزی تمام خواهد شد، ولی جنگلی که خوب نگهداری شود (حتی گاه بدون نگهداری) بطور نامحدود به تولید چوب ادامه خواهد داد. چوب جایگاه برجسته‌ای در اقتصاد جهانی دارد. تولید سالانه چوب در جهان ۲۵۰۰ میلیون متر مکعب است. خواص فیزیکی و شیمیایی و نیز مکانیکی چوب آن را فعلاْ بی جانشین کرده است.
  چوب یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن بهره برده است. چوب تنها مصالح ساختمانی است که از منبع قابل تجدید بدست می آید و از مصالح خوبی برای مناطق زلزله خیز می باشد.
  داریوش در فرمان بنیاد شهر شوش مى گوید: «تخته و چوب یکا از گاندرا و کرمانیا آورده شد)». واژه (یکا) در زبان فارسى همان درخت جگ است که چوبی قهوه اى رنگ و سخت دارد. از این نقش برجسته قصر آپادانا در دوره هخامنشى آشکار مى شود که چوب را براى استفاده کاربردى و تزئینى در دوران مادها نیز به کار می گرفتند. در قسمتى از این نقش برجسته یک دربارى ماد در حال حمل یک صندلى چوبى مشاهده مى شود که مربوط به سده پنجم پیش از میلاد است.
  از جمله مهم‌ترین کاربرد های چوب، می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  استفاده از چوب برای اعضای باربر
  استفاده از چوب برای نماسازی و تزئین
  استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مانند قالب سازی، چوب بست و نکته قابل توجه این است که در تعیین مشخصه های مکانیکی چوبها باید مواردی همچون ناهماهنگی چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره های روی چوب، شرایط نمونه گیری، شرایط لحظه ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر گرفت.
  صندل یکی از درختان خوشبوی جنس Santalum می‌باشد. گونه‌های این درخت در نپال، جنوب هند، سریلانکا، هاوایی، جزایر اقیانوس آرام جنوبی و استرالیا یافت می‌شود. از چوب صندل هم به‌عنوان ماده خوشبوکننده و هم در نجاری استفاده می‌شود. در هند معابدی از چوب صندل ساخته شده که بعد از گذشت قرنها عطروبوی خود را حفظ کرده‌اند. جعبه‌های جواهرات،بادبزن‌های دستی و چوب بری‌های زیبا هنوز در قسمت‌هایی از آسیا بخصوص در هند از چوب صندل ساخته می‌شوند.
  فلز ماده‌ای است که می‌توان آن را صیقل داده و براق کرد، یا به طرح‌های گوناگون در آورد و از آن مفتول‌های سیمی ظریف تهیه کرد. فلز جسمی است که آزمایش‌های مربوط به گرما و مهم‌تر از همه جریان الکتریکی را به خوبی هدایت می‌کند. فلزات با یکدیگر فرق زیادی دارند، از جمله در رنگ و سختی و نرمی، تعدادی از آنها ممکن است به آسانی خم شده و یا خیلی محکم و مقاوم باشند.

  صنایع چوب

  اساس صنایع چوب بر اصول مربوط به تهیه و نگهداری ماده اولیه چوبی استوار است و صنایع بهره برداری از جنگل ، چوب بری ،خشک کردن چوب و نگهداری چوب از مهمترین بخشهای آن است . سپس صنایع روکش ، تخته لایه و نظایر آن ، با تقویت خصوصیات مکانیکی چوب ، تولید چوبهای تقویت شده مهندسی را بعده دارند.در مرحله بعدی این زنجیره ، صنایع تولید کننده تخته خرده چوب و سایر مواد مرکب چوبی قرار گرفته اند.و در نهایت ،صنایع ساختمانهای چوبی و تولید کننده مصنوعات چوبی ، بخش انتهایی صنایع چوب را شامل می‌شوند.

  صنایع چوب   

  این رشته از معدود رشته هایی است که هنر جویان و حتی دانشجویان آن بخاطر نگاه نادرست مردم به فارغ التحصیلان آن گله مند هستند انها می گویند مردم فکر می کنند که در انتهای این رشته هنر جو به یک چوب بر یا نجار ساده تبدیل می شود گرچه خود نجاری شغلی است که ظرافت ها و دقت های خاص خود را دارد ولی آنچه اغلب مردم به آن اشاره می کنند کوبیدن میخ در چوب یا اره کردن قطعه ای از چوب است .اما مطمئن باشید که این فقط یک فکر سطحی و خام است . به گواه تاریخ و آثارباستانی به جا مانده از زمان های قدیم در ایران و تمام نقاط جهان چوب ماده ای با دوام و با قابلیت های بسیار است بطوری که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم قریب به 5000نوع محصول متنوع از چوب و دیگر مشتقات آن بدست می آید

  آنچه می تواند بازار کار این رشته را برای هنر جو پایدار بدارد خلاقیت ،نوآوری است ، گر چه بخشی از نیاز جامعه به مصنوعات چوبی برای همیشه باقی خواهد ماند .
  هنر جویان این رشته در طی دوران تحیصل با محاسبات فنی ، رسم فنی ، تکنولوژی مواد ، تکنولوژی سازه های چوبی ،خواص فیزیکی (مکانیکی چوب )خشک کردن و نگهداری چوب ، طراحی مبلمان ، کابینت ، روکش نمودن انواع سازه های چوبی آشنا می شوند .

   

  مقدمه

  چوب یک ماده ناهمگون است بنابراین مقاومت چوب در هر نقطه از آن متفاوت بوده و به خواص آن نقطه بستگی دارد. مقاومت کششی چوب در جهت عمود بر الیاف کمتر از آن در جهت الیاف می‌باشد. معمولاً چوب را به ندرت در جهت عمود بر الیاف تحت بار کششی قرار می‌دهند.

  درباره مقاومت فشاری چوب، این مقاومت در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هر چه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است. جهت تأثیر نیرو در مقایسه با جهت الیاف سه حالت دارد:

  نیرو در جهت الیاف (در امتداد محور درخت)

  نیرو در جهت عمود بر الیاف

  نیرو در جهتی که با جهت الیاف، ایجاد زاویه کند.

  وسایل مورد نیاز جهت آزمایش:

  کولیس

  متر نواری

  سه عدد چوب با ابعاد گوناگون

  ترازو

  گرمچال

  دستگاه اندازه گیری مقاومت فشاری

  دستگاه اندازه گیری مقاومت خمشی

   اتصالات در صنایع چوب

  چکیده

  اتصال واژه ای است عربی و به معنای رسیدن واتصالات جمع آن بوده است و در اصطلاح چوب عبارتند از بند وبست دادن دو یا چند قطعه چوب در یکدیگر ومقید کردن آنها برای دست یابی به محصول چوبی مورد نیاز از آنجایی که می توان مصنوعات چوبی را یکدیگر و یک تکه و یک پارچه تهیه نمود از این روسعی می گردد که با استفاده از قطعات چوب ومتصل نمودن آنها به یکدیگر به لوازم و وسایل مورد نیاز دست یافت. چوبهای یک تکه را بدان لحاظ نمی توان در ساخت وسایل چوبی بکار برد که اولا:حجم ساخت و غیر قابل حرکت در پاره ای از کار ها خواهند ثانیا:مسایل رطوبتی چوب همواره،برای مصنوعات چوبی مشکل افرین خواهد بود ثالثا:در بعضی از زمینه های کاری چوب در جهت راه وبی راه قرار خواهد گرفت و در نتیجه شکننده و غیر قابل استفاده و از همه مهمتر ساخت با چوب یک تکه مستلزم قطر زیاد وحجم زیاد کار وهزینه بالا خواهد بود .و در پایان محصول تولید شده از زیبایی بر خور دار است ولی از مقامت واستحکام کافی بر خوردار نیست. وسایل وابزار برای انجام این قبیل امور در اختیار نیست.

  چوب ،اتصالات ،چسب چوب ،ابزارالات اتصال

  مقدمه :

  علاقه روز افزونی  برای ساخت ساختمان های کنده ای در میان افراد نواحی جنگلی دیده میشود. این طیف ساختمانها در بر گیرنده ی منازل ساده و کوچک تا ساختمان های بزرگ و دائمی میباشد

  چوب یکی از اولین موادی است که بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است.از این رو تاریخ استفاده از آن به زمانهای خیلی دور می رسد.نا آشنائی انسانهای قدیم به ادوات مناسب جهت تبدیل این جسم،به طوری که تاریخ نشان می دهد،مصرف آنرا محدود می ساخته ولی با پیشرفت زندگی و امکانات بهتر تبدیل چوب به صورت­های مختلف هر چه بیشتر توسعه یافته است.

  بطور کلی مصارف چوب در گذشته هم شکل سنتی خود را حفظ کرده بود و از قرنهای متمادی بدون تغییر وتحول چشم گیری در جوامع انسانی رایج بوده است.این مصارف شامل استفاده ازچوب در تهیه؛دسته افزار،گهواره،خانه سازی، تختخواب، نرده بام،وسائل کشاورزی،کشتی و قایق سازی،وسائل نخ ریسی و بافندگی،وسائل جنگی و شکار،میز و نیمکت،دروپنجره سازی و گاری سازی،تابوت سازی و سوخت،بوده است

  .تالار های بزرگ شوش وتخت جمشید دیوارهای سنگی وآجری داشت. اما با شبکه تو در تو وجالب وتیرهای چوبی پوشیده شده بود. در سال 1938 تیرهای ذغال شده به قطر 17 تا 25 سانتیمتر از زیر خاک بیرون آورده شد. تیرهای سقف روی ستونهای سنگی یا چوبی قرار گرفته بود و در یکی از این سنگها منقور داریوش می بینیم که در روی تخت کنده کاری   شده ای که ضاهرا از چوب ساخته شده نشسته، ودر باریان را پذیرفته است در زمان پادشاهی ساسانیان0212تا615میلادی ووقتی که طاقهای ضربی وگنبدی جانشین بامهای تخت گردید میله می شد به هنگام هجوم اعراب _در حدود 650میلادی)حرفه چوب بری رونق فراوان گرفت مسجد ها اول دارای ستونه وسقف چوبی بودند

  درجه بندی چوب برای اتصال :

  میدانیم که تنه درخت مقداری معایب طبیعی رشد دارد که به چوب آلات استحصالی منتقل میشود.مانند تابیدگی الیاف ،گره ها و الیاف عرضی یا مورب که از مخروطی بودن تنه ناشی می شود.علاوه بر ان،معایب دیگری از قبیل پوسیدگی ،ترک وشکاف در چوب به وجود می اید. در معایب مقاومت و کیفیت چوب را کاهش می دهد:به همین جهت باید کیفیت مکانیکی چوب را با توجه به این معایب تعین کرد. این عمل را درجه بندی کردن چوب می گویند .چوب الات را با در نظر گرفتن خوصیات ظاهری آنها درجه بندی می کنند.این روشی قدیمی است که هنوز هم رواج دارد وبه درجه بندی بندی نظری معروف است.و برای آن قواعدی نیز تدوین کرده اند .امروزه در بعضی از کشور ها درجه بندی چوب آلات ساختمانی سوزنی برگان را با ماشین انجام می دهند که علامت قردادی تعین می کندد .و این علامت را درجه بندی کننده روی چوب می زند. که وسیله اطمینان در دادو ستد و کنترل کیفیت اجزای ساختمانی ساخته شده از آن است.
  الف) اندازه بری چوب

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله چوب شناسی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  کتاب چوب شناسی اثر دکتر حجازی

  کتاب مکانیک چوب اثر دکتر قنبر ابراهیمی

  wikipedia.org

  ↑ حجازی، سیدرضا،.صنایع چوب ،دوم.تهران:دانشگاه تهران، 1364 

تحقیق در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , مقاله در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , تحقیق درباره تحقیق مقاله چوب شناسی , مقاله درباره تحقیق مقاله چوب شناسی , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی , موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله چوب شناسی
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت