تحقیق مقاله فلاپی دیسک

تعداد صفحات: 13 فرمت فایل: word کد فایل: 25239
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی کامپیوتر
قیمت قدیم:۸,۵۰۰ تومان
قیمت: ۶,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله فلاپی دیسک

  فلاپی دیسک

   دیسک نرم رایانه است که از جنس فیلم ویدئویی است و ۱٫۴۴ مگابایت حجم دارد.

  به آنها دیسکت نیز گفته می‌شودکه یک صفحه گرد صاف و انعطاف‌پذیر که با لایه‌ای از اکسید آهن پوشیده شده و سطح آن حاوی ذرات ریزی است که قابلیت حفظ میدان مغناطیسی را دارند و در مجموع در یک پوشش پلاستیکی محافظ جای می‌گیرد. این دیسک هابه طور گسترده به عنوان رسانه یا واسطه ذخیره سازی ثانوی به کار می‌رود. دیسکهای نرم وسیله‌ای معمول و رایج برای انتقال فایلها برنامه و متن از یک رایانه به رایانه دیگر هستند و زمانی تنها وسیله ذخیره سازی ثانوی برای رایانه‌های شخصی بودند. اما با ساخته شدن دیسکهای سخت ارزان قیمت این گونه دیسکها به صورت جانبی مورد استفاده قرار میگیرند.

  فلاپی دیسک در اصل نوعی حافظه جانبی از نوع دیسک مغناطیسی‌است‌ که از یک صفحه حساس به مغناطیس از جنس پلاستیک ساخته شده است و در یک محفظه پلاستیکی نیز قرار دارد. ظرفیت این نوع حافظه جانبی 1.44 مگا بایت بوده که امروزه حافظه نسبتا کمی به حساب می‌آید.

  مزیت فلاپی دیسک ها

  شاید تنها مزیت فلاپی دیسک ها قابلیت حمل آنها باشد که به کاربر این امکان را می دهد تا اطلاعاتی در حدود یک مگا بایت را با خود حمل نماید ( که البته اطلاعات زیادی بشمار نمی‌آید )

  اشکالات فلاپی دیسک‌ها

  با توجه به اینکه فلاپی دیسک‌ها حافظه‌های جانبی نسبتا قدیمی هستند، امروزه اشکالات زیادی در رابطه با آنها به چشم می‌خورد که عبارتند از : سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در آنها بسیار کم است ظرفیت آنها کم است نسبت به ضربه حساس بوده و در نتبجه دوام کمی دارند

  موارد نگهداری از فلاپی دیسک‌ها

  در نگهداری از فلاپی دیسک‌ها باید به موارد زیر توجه نمود

  ﷼ آنها را در دمای مناسب نگهداری کرد

  ﷼ به آنها ضربه‌ای وارد نشود

  ﷼ جسم خارجی باصفحه حساس به مغناطیس آنها برخورد ننماید

  ﷼ در میدان‌های مغناطیسی شدید قرار داده نشوند

  ساختمان فلاپی دیسک‌ها

  فلاپی دیسک‌ها از یک صفحه دایره ای شکل از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند که از مواد حساس به مغناطیسی پوشیده شده است . بر روی فلاپی دیسک ها شیارهای دایره ای شکلی وجود دارد به نام TRACK که اطلاعات بر روی آن به صورت مغناطیسی نوشته می شود .برای دسترسی سریعتر به اطلاعات ذخیره شده ، هر یک از شیارها را به قسمت های کوچکتری تقسیم می کنند که قطاع یا SECTOR نام دارد . ظرفیت هر قطاع 512 بایت است .

  محافظت نمودن فلاپی دیسک‌ها در مقابل نوشتن

  در بعضی از موارد لازم است پس از ذخیره نمودن اطلاعات در فلاپی دیسک ها آنها را در مقابل تغییر و یا پاک شدن محافظت نمود . بدین جهت در فلاپی دیسک ها یک فضای باز مربع شکلی در نظر گرفته شده است که در زیر آن یک دکمه متحرک قرار دارد . هر گاه دکمه متحرک فضای باز را نپوشاند امکان‌نوشتن و یا پاک کردن اطلاعاتِ دیسک وجود ندارد و تنها می توان اطلاعات را از روی دیسک خواند . به عبارت دیگر در چنین حالتی تنها می توان عمل LOAD را جهت اجراء برنامه ها انجام داد . به این حالت از دیسک اصطلاحا Write protect می گویند .

  فلاپی دیسک

  فلاپی دیسک ، یک نوع  وسیله  ذخیره سازی اطلاعات  در کامپیوتر است . درایوهای موجود در کامپیوتر مسئول خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی فلاپی دیسک ها بر اساس یک ساختار مشخص شده ، می باشند. جنس فلاپی دیسک ها از  پلاستیک نرم بوده که بر روی آن  یک لایه ( غشاء ) مغناطیسی وجود دارد .

  مبانی فلاپی درایوها

  فلاپی درایو در سال 1967 توسط شرکت IBM ابداع گردید. در اولین فلاپی درایو از یک دیسک ( دیسکت )  8 اینچی استفاده شده بود. همزمان با ارائه اولین کامپیوترهای شخصی در سال 1981 توسط شرکت IBM ، از فلاپی درایوهای 5/25 اینچ استفاده بعمل آمد. این نوع دیسک ها قادر به نگهداری 360 کیلو بایت اطلاعات بودند. در اواسط دهه 1980 دیسک های 3/5 اینج با ظرفیت 1/44 مگابایت مطرح گردیدند. در آن زمان اغلب کامپیوترها دارای دو درایو برای استفاده از دو نوع فلاپی دیسک ( 5/25 و 3/5 ) بودند ولی از اواسط دهه 1990  دیسک های 5/25  بندرت مورد استفاده قرار گرفته  و بتدریج از رده خارج گردیدند.

  فلاپی دیسک  را " دیسکت "  نیز  می گویند. رایج ترین نوع دیسکت 3/5 اینچ است .

  فلاپی دیسک درایو یک دستگاه الکترومکانیکی برای خواند ن و نوشتن اطلاعات بر روی فلاپی دیسک ها است .

  شیار دوایر متحدالمرکز موجود بر روی یک فلاپی دیسک را می گویند.

  سکتور زیرمجموعه ای از یک شیار بوده و تعداد سکتور در هر شیار بستگی به نوع دیسک دارد.

  اجزای یک فلاپی دیسک  درایو

  دیسک

  یک فلاپی دیسک در موارد متعددی مشابه نوار کاست است :

  از یک نوع پلاستیک نازک که با اکسید آهن آغشته شده است استفاده می گردد. اکسید فوق از نوع "  فرومانیتیک  " بوده و اگر  تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی قرار گیرد،  قادر به نگهداری ( ذخیره ) دائم اطلاعات خواهد بود.

   قابلیت ضبط اطلاعات را دارا می باشند.

   قابلیت پاک کردن اطلاعات و استفاده مجدد را دارا می باشند.

  ارزان قیمت بوده و بسادگی قابل استفاده می باشند.

  نوارهای کاست دارای یک اشکال بزرگ می باشند . اشکال اساسی نوارهای کاست روش بازیابی "ترتیبی" در آنان است . مثلا" برای شنیدن آهنگ خاصی می بایست بصورت ترتیبی بر روی نوار حرکت و پس از استقرار بر روی آهنگ دلخواه آن را گوش داد. بهرحال پیدا نمودن یک آهنگ و استفاده سریع از آن همواره  فرآیندی ترتیبی و کند خواهد بود.

  یک فلاپی دیسک همانند نوار کاست از یک نوع پلاستیک نرم آغشته به مواد مغناطیسی( درهردو طرف) استفاده می نماید. اطلاعات بر روی دوایر متحدالمرکزی که "شیار"  نامیده  می شوند، ذخیره خواهند شد. هر شیار خود به مجموعه ای از سکتورها تقسیم می گردد. همزمان با چرخش دیسک، هد  بر روی شیار استقرار و زمینه بازیابی مستقیم اطلاعات  فراهم می گردد.  

  درایو

  اجزای اصلی یک فلاپی درایو شامل موارد ذیل است :

   هد خواندن و نوشتن . هد  در دو طرف دیسکت وجود داشته و حرکت آنها در طول دیسکت با یکدیگر خواهد بود . از هد های یکسان برای خواندن و نوشتن استفاده می گردد.

  موتور درایو . یک موتور بسیار کوچک با توان چرخش  300 تا 360 دور در دقیقه

  موتور Stepper . وظیفه موتور فوق ، استقرار هد خواندن و نوشتن در محل شیار مورد نظر است.

  فریم مکانیکال . سیستم فوق شامل یک برابرکننده بوده  که پنجره کوچک حفاظت( قاب فلزی موجود بر روی فلاپی دیسک ) را برروی دیسکت باز نموده تا بدین طریق امکان تماس هد  خواندن و نوشتن دردو طرف سطح دیسک فراهم گردد.

  برد مدار الکترونیکی . برد فوق شامل تمام عناصر الکترونیکی لازم برای خواندن و یا نوشتن اطلاعات برروی دیسکت است .  این برد، مدار کنترلی  موتور stepper را نیز کنترل خواهد کرد.( حرکت هدهای خواندن و نوشتن بسمت دیسکت )

  زمانیکه هد در طول  شیارها حرکت می کند ،  با سطح دیسکت  تماسی ایجاد  نخواهند شد.از نور الکترونیکی  به منظور تشخیص حفاظت دیسک در مقابل نوشتن استفاده می گردد.( زبانه کوچک پشت دیسکت که بصورت کشوئی بوده  و  دیسکت را در مقابل عمل نوشتن  حفاظت می کند )

  نوشتن اطلاعات بر روی یک فلاپی دیسک

  مراحل زیر نحوه نوشتن اطلاعات بر روی فلاپی دیسک را تشان می دهد.( عملیات خواندن مشابه است ) :

  یک برنامه کامپیوتری  ، دستورالعملی را برای سخت افزار کامپیوتر ارسال تا اطلاعاتی  بر روی  فلاپی دیسک نوشته گردد.

  کنترل کننده فلاپی دیسک درایو " موتور" دیسکت را بحرکت درآورده تا از این طریق فلاپی دیسک چرخش نماید.

  موتور دوم ( Stepper)  باعث چرخش یک  میله دنده مارپیج ، خواهد شد.  مدت زمانی که طول خواهد کشید تا شیار مورد نظر بدست آید را " زمان دستیابی " می نامند. سخت افزار فلاپی دیسک درایودارای دانش لازم در خصوص نحوه استقرار بر شیار موردنطر با توجه به تعداد Step مورد نظر است.

  هد خواندن و نوشتن در شیار مورد نظر متوقف خواهد شد.

  قبل از اینکه داده خاصی بر روی دیسک نوشته گردد یک بوبین ،  انرژی لازم را برای پاک کردن یک سکتور فراهم می نماید.

  اطلاعات مورد نظر بر روی دیسکت نوشته خواهند شد.

  ذخیره سازی داده ها

  اطلاعات بر روی سطح هر یک از صفحات هارد دیسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شیار ذخیره می گردد. شیارها دوایرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفیت بین 256 ، 512 بایت ایجاد می گردد. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحد های دیگر با نام " کلاستر " سازماندهی می گردند. زمانیکه یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می گردند. درادامه و زمانیکه درایو High level format گردید، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظیر : جدول اختصاص فایل ها، جدول آدرس دهی فایل ها و... ایجاد، تا بستر مناسب برای استقرار فایل های اطلاعاتی فراهم گردد.

  دیسک Startup چیست ؟

  دیسک Startup یک فلاپى راه انداز ویندوز است که مى تواند در شرایطى که ویندوز توان را ه اندازى کامپیوتر را ندارد با راه اندازى کامپیوتر اشکالات احتمالى را با کمک فرامین موجود بر روى آن برطرف سازد. براى کاربرى که از سیستم عامل ویندوز استفاده مى کند داشتن یک دیسک Startup و CD ویندوز به مراتب از نان شب هم واجب تر است.

  • ساخت دیسک Startup در ویندوز ۹۸ و ME

  از پنجره Control Panel بر روى آیکون Add/Remove Programs دابل کلیک کنید (پنجره Control Panel از طریق My Computer و یا منوى Start قابل دسترسى خواهد بود). در پنجره اى که ظاهر خواهد شد زبانه (Tab) سوم موسوم به Startup Disk را انتخاب کرده بر روى دکمه Create Disk کلیک کنید. پس از چند لحظه ویندوز در پنجره اى از شما خواهد خواست تا CD ویندوز را در داخل CD Drive قرار دهید. با انجام این خواسته ویندوز بر روى OK کلیک کنید. با ظاهر شدن پنجره بعدى یک فلاپى سالم (فاقد (Bad Sector) را در فلاپى درایو قرار داده و بر روى OK کلیک کرده و تا ساخته شدن دیسک Startup صبر کنید.


  • ساخت دیسک Startup در ویندوز XP

  یک فلاپى دیسک سالم در درایو فلاپى قرار داده و از پنجره My Computer بر روى آیکون ۳‎/۵ Floppy (A:) کلیک راست کرده فرمان Format را اجرا نمایید. در پنجره اى که ظاهر خواهد.


  شد گزینه Create an MS-DOS startup disk را انتخاب کرده و پس از کلیک بر روى دکمه Start در انتظار ساخته شدن دیسک Startup باقى بمانید. .

  • استفاده از دیسک Startup

  در صورتى که ویندوز آسیب دیده و توانایى راه اندازى کامپیوتر را نداشته باشد، دیسک Startup را در درایو فلاپى قرار داده و کامپیوتر را روشن کنید. در منویى که ظاهر خواهد شد در صورتى که مایل به شناخته شدن درایو CD و استفاده از آن هستند گزینه Start Computer With CD-ROM Support را انتخاب نمایید در غیر این صورت مى توانید از گزینه Start Computer Without CD-ROM Support استفاده کنید.
  پس از بوت شدن کامپیوتر اعلان آمادگى سیستم جهت پذیرش دستورات به صورت A:\> بر روى صفحه ظاهر خواهد شد. اکنون مى توانید با کمک فرامین موجود بر روى این دیسک اشکالات احتمالى ویندوز و یا دیسک سخت خود را برطرف سازید (به عنوان مثال براى ترمیم اشکالات

  جدول Fat از فرمان Scandisk به صورت زیر استفاده کنید: Scandisk c:).
  • در صورتى که کامپیوتر با دیسک Startup راه اندازى شده باشد حرف معرف درایو CD تغییر کرده و یک حرف به جلو حرکت خواهد کرد بدین معنى که اگر در کامپیوتر شما درایو CD با حرف F مشخص مى شود پس از راه اندازى کامپیوتر با دیسک Startup موقتاً به G تغییر خواهد کرد.

  • پس از راه اندازى کامپیوتر با دیسک Startup کامپیوتر وارد MS-DOS Mode خواهد شد بدین معنى که فرامین شکل گرافیکى نداشته و مى بایستى همانند سیستم عامل MS-DOS تایپ شوند.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله فلاپی دیسک

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  اختصاصی www.Rayane.ir

  کلیه سایت های اینترنتی مربوطه

  1-   http://www.Albany.net/allinone/Argus

  2-   http://www.bubl.bath.ac.uk/BUBL/Tree

  3-   http://www.kcpl.lib.mo.us/infofilter

  4-   http://www.public-iastate.edu

تحقیق در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, مقاله در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, تحقیق درباره تحقیق مقاله فلاپی دیسک, مقاله درباره تحقیق مقاله فلاپی دیسک, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله فلاپی دیسک
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت