کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک

مشخص نشده
مشخص نشده
8
مشخص نشده
47 KB
24779
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک

  انواع اختلالات سایکوتیک 1

  1.اختلال اسکیزوفرنی فرم،شبیه اسیکزوفرن است جز این که مدت زمان علای آن کمتر از 6 ماه می باشد و در نوجوانان شایعتر است.

  2.اختلال اسکیزوافکتیو:نوعی اسکیزوفرنی است که دارای علایم خلقی مانند مانیک یا دپرسیو می باشد.

  نکته:اسکیزوافکتیو با علائم دور ماندن از تماس و ارتباط با انسانها،بی علاقگی زیاد به بازی،راه رفتن بی هدف در کودکان مشخص مش ود.

  3.اختلالات هذیانی

  4.اختلالات سایکوتیک گذرا2.در این اختلال علایم معمولاً کمتر از یک ماه و حداقل یک روز طول می کشد.

  5. اسکیزوفرنی.شایع ترین نوع روان پریشی است «اسکیزو»  به معنی شکاف، «فرن» به معنی تفکر و تعقل،و اسکیزوفرن به معنی شکاف تفر و از هم گسیختگی روانی می باشد.این عنوان را «بلولر» روانپزشک سوئیسی مطرح کرد.اولین کسی که در مورد این بیماری کار کرد «بند یک مورال» بود که آن را جنون زودرس یا «Precox» نامید.در روان انسان حوزه های متعددی وجود دارد که در حالت طبیعی بین آنها توازن و تعادل برقرار است ولی در اسکیزوفرنی همه این جوانب از هم گسیخته می شود.شیوع این بیماری 5/1 – 1 درصد است و سن شروع آن در آقایان 25 – 15 سالگی و در خانم ها 30 – 25 سالگی می باشد.

  سن شرع اسکیزوفرنی در آقایان 5 سال زودتر از خانم هاست.

  بیشترین تعداد مبتلایان به اسکیزوفرن را جوانان تشکیل می دهد.

  نکته:پیش آگهی اسکیزوفرنی در زنان بهتر از مردان است.

  نکته: اسکیزوفرنی فراوان ترین بیماری مزمن و پر هزینه ترین بیماری روانی است.

  نکته:در اسکیزوفرن بیشتر از مکانیسم دفاعی انکار استفاده می شود.

  از نظر اتیولوژی مهمترین عامل بروز اسکیزوفرنی،ارث است به طوری که اگر هر دو والد مبتلا باشند احتمال بروز بیماری در فرزندان 40 درصد،اگر یک والد مبتلا باشد 12 درصد،در دوقلوهای یک تخمکی احتمال ابتلا فرزندان 50 درصد و در دو تخمکی این احتمال به 12 درصد می رسد.در تئوری ارث – استرس آمده است کسانی که زمینه ارثی اسکیزوفرنی را داشته باشند تحت تأثیر عوامل محیطی، بیماری آنها شعله ور می گردد.در بروز این بیماری اختلالاتی در ساختمان های لیمبیک،لوب فرونتال و عقده های قاعده ای مغز ایجاد می شود(خصوصاً در تیپ B اسکیزوفرن).در اسکیزوفرن میزان دوپامین افزایش،گاه با کاهش و تغییراتی در میزان سروتونین و نوراپی نفرین ایجاد می شود.در این اختلال حافظه معمولاً سالم و جهت گیری نسبت به زمان و مکان و اشخاص وجود دارد.

  در بررسی روانی اجتماعی اسکیزوفرن،دو فرضیه مطرح است:

  1.فرضیه «سببیت اجتماعی»که شرایط نامطلوب زندگی،به عنوان عامل زمینه ساز بیماری مطرح می گردد.

  2.فرضیه «رانده شدن به طرف پایین» که بر اساس آن افراد مبتلا به طبقه اجتماعی اقتصادی پایین رانده می شوند یا توان صعود ندارند.

  نکات مهم

  بارزترین علامت اسکیزوفرن جدایی از واقعیت وسیر در عالم فانتزی خود می باشد.

  سایکوز یعنی اختلال درآموزن واقعیت

  انواع کلاسیک اسکیزوفرن شامل پارانویید،کاتاتونیک،هبه فرن،نامتمایز و باقیمانده می باشد.پارانوییدها شکاک،خشن و پرخاشگرند و به دلیل شروع دیر رس (دهه سوم و چهارم زندگی) پیش آگهی خوبی دارند در واقع بهترین پیش آگهی در انواع اسکیزوفرن مربوط به پارانویید می باشد،هذیان های نوع پارانویید شامل گزند و آسیب و بزرگ منشی است.در این اختلال توهمات،تکلم سازمان نیافته،عاطفه سطحی به ندرت دیده می شود.

  نکات مهم

  باهوش ترین بیمار اسکیزوفرن،نوع پارانویید است.

  پرخاشگری و سوء ظن از علائم پارانویید می باشد.

  بیماران کاتاتونیک،بیشتر علیم پسیکوموتور (روانی - حرکتی) دارند و در دو فاز تحریک پذیری و خودمداری قرار دارند.انعطاف پذیری مومیایی،منفی کاری،بهت و رفتار کلیشه ای،ادا و اطوار،پژواک کلام و پژواک رفتار در این بیماران دیده می شود.در حالت بهت یا تحریک پذیری کاتاتونیک،خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران وجود دارد.همچنین از نظر احتمال سوء تغذیه باید مراقبت شود.

  نکته:شروع اسکیزوفرن کاتاتونیک معمولاً ناگهانی است و در سنین جوانی ظاهر می شود.

  در نوع هبه فرن یا آشفته،بی ربطی کلام،عاطفه سطحی و نامتجانس،فقدان هذیان های نظام یافته،رفتارهای آشفته و ادا و اطوار دیده می شود.مشکل ترین شکل بیماری اسکیزوفرن،هبه فرن است که با شروع زودرس،بدترین پیش آگهی را در بین انواع اسکیزوفرن دارد.

  نکته:تنها نوع اسکیزوفرن که شکایت های هایپوکندریاکی دارد نوع هبه فرن است.

  در نوع نامتمایز بیماران هذیان،توهم،بی ربط گویی بارز و رفتار نا به سامان دارند ولی فاقد ملاک های انواع اسکیزوفرن می باشند.

  در نوع باقیمانده بیمار قبلاً اسکیزوفرنی داشته است ولی در حال حاضر علایمی نظیر توهم،هذیان های بارز و رفتار آشفته ندارند.البته ممکن است علایم منفی اسکیزوفرن در فرد وجود داشته باشد.

  نکات مهم

  شایعترین هذیان در بیماران اسکیزوفرن گزند و آسیب و پس از آن هذیان بزرگ منشی است و نادرترین آن هذیان های جسمانی و جنسی می باشد.

  اصطلاح «پارافرنیا» مترادف اسکیزوفرن نوع پارانویید است.

  اسکیزوفرنی ساده که علایم آن شامل انزوا و کناره گیری اجتماعی و شغلی است و توهم و هذیان ندارند و در طبقه بندی جدید اسکیزوفرن قرار نگرفته است.

  علایم اسکیزوفرنی

  الف)4A بلولر.این ملاک که به تازگی چندان کاربرد ندارد شامل:

  1.خود مداری         2.دوگانگی         3.اختلال در عاطفه         4.عدم تداعی معانی

  ب)علایم مثبت و منفی اسکیزوفرنی

  1.علایم مثبت شامل توهم،هذیان،اختلال در رفتار و تکلم می باشد.

  2.علایم منفی شامل کند و سطحی شدن عواطف،فقر محتوای کلامی،وقفه تفکر و فقدان آراستگی،ترک لذت،مردم گریزی،فقدان اراده و نقص های شناختی است.

  بیمارانی که دارای علایم مثبت هستند به تیپ «A» اسکیزوفرن مشهورند در این بیماران اختلال مغزی مشاهده نمی شود و بیماری معمولاً به علت استرس یا اختلال در سیستم دوپامین بروز می کند.شیوع آن در سنین بالاتر است.بیمارانی که دارای علایم منفی هستند به تیپ «B» اسکیزوفرن معروفند در این بیماران سابقه خانوادگی اسکیزوفرن،هیپوتروفی بطن های طرفی و سوم یا اختلال مغزی مشاهده می شود.عوامل استرس را در بروز آن نقشی ندارند.شروع این اختلال زودرس است

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , مقاله در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , تحقیق درباره تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , مقاله درباره تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله اختلالات سایکوتیک

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول