تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه

تعداد صفحات: 41 فرمت فایل: word کد فایل: 16441
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مخابرات
قیمت قدیم:۱۹,۵۰۰ تومان
قیمت: ۱۲,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: کابل - کابل شبکه - کابل شبکه UTP
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه

  برای بهره برداری اقتصادی از کابل ها، انتخاب بهینه سطح مقطع از اهمیت خاصی برخوردار است. در این جزوه عوامل مؤثر در انتخاب کابل مورد بررسی قرار می گیرند ، لازم به ذکر است که برای انتخاب بهینه سطح مقطع محاسبه تلفات و محاسبه اقتصادی نیز لازم می باشد که در این قسمت به آن پرداخته نشده است.

   

  معیارهای انتخاب کابل را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

  الف) ولتاژ نامی.

  ب) انتخاب سطح مقطع با توجه به جریان دهی کابل.

  پ) در نظر گرفتن افت ولتاژ مجاز.

  ت) تحمل جریان اتصال کوتاه توسط کابل.

  ولتاژ نامی

  ولتاژ نامی کابل بایستی متناسب با سیستمی که کابل در آن مورد استفاده قرار می گیرد باشد. با توجه به جلد اول و دوم استاندارد کابل های مورد استفاده در شبکه توزیع این ولتاژ بایستی مطابق جدول 2-1 می باشد.

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

  ظرفیت جریان دهی کابل ها

            در این قسمت عوامل مؤثر بر جریان دهی کابل ها مورد بررسی قرار گرفته و جداول مربوطه ارائه می گردد.

            مهم ترین مرجع به کار رفته در این قسمت ، استاندارد IEC-287 تحت عنوان "محاسبه جریان نامی پیوسته کابل ها در ضریب بار 100 درصد" می باشد که در هر قسمت که به اطلاعات کامل تری نیاز بود ملاک استاندارد فوق می باشد.

            تعیین حد مجاز جریان کابل ها به تلفات ایجاد شده در کابل و نحوه انتقال گرمای ایجاد شده به سطح کابل و محیط اطراف بستگی دارد. استاندارد IEC-287 با در نظر گرفتن تلفات ایجاد شده در کابل و مقاومت حرارتی لایه های مختلف کابل و زمین در شرایط مشخص ، حد مجاز جریان را به دست می دهد در این قسمت از جزوه فرض بر این است که مقدار جریان مجاز کابل ها در شرایط مشخص توسط کارخانه سازنده مشخص گردد. (این حد مجاز بایستی در اسناد فنی مناقصه آورده شود) ، در صورتی که اطلاعات مربوطه در دسترس نباشد می توان از جداول پیوست – الف و ب استفاده نمود.

  عوامل مؤثر در ظرفیت نامی جریان کابل

  عوامل مهم مؤثر در ظرفیت نامی جریان کابل را می توان به گروه های زیر تقسیم نمود:

  الف) دما

  دما از عوامل مهم تعیین ظرفیت نامی جریان کابل می باشد که شامل دمای محیط ، دمای محل نصب و نیز دمای مجاز برای عایق کابل و ساختار آن می باشد.

  ب) طرح کابل

  علاوه بر دمای مجاز عایق کابل ، نوع طراحی کابل و لایه های مختلف به کار رفته در آن ، در تعیین جریان مجاز دارای اهمیت می باشند. این لایه ها چگونگی انتقال حرارت از هادی به سطح بیرونی کابل را مشخص می کنند.

  پ) شرایط نصب

  شرایط نصب از قبیل نصب در هوا ، دفن شده در زمین ، در مجرا ، نوع خاک و ... از عوامل مؤثر بر جریان دهی کابل ها می باشند.

  ) اثرات کابل های مجاور

  در صورت همجواری کابل با سایر کابل ها یا لوله ها بایستی ضرایب مناسب برای کاهش جریان مجاز کابل در نظر گرفت.

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

  الف) دما

  1- دمای محیط

  متوسط دمای محیط برای هر کشور و هر منطقه متفاوت می باشد که به شرایط آب و هوایی منطقه ، شرایط نصب کابل بستگی دارد. در استاندارد IEC-287 دمای محیط اطراف کابل برای چندین کشور آمده است ، در اسن استاندارد برای سایر کشورها به طور تقریبی اعداد جدول 3-1 پیشنهاد شده است.

  جدول 3-1 دمای محیط و زمین بر حسب درجه سانتیگراد

  مقادیر جدول فوق تقریبی بوده و بایستی به هنگام استفاده از آن دقت کافی به عمل آورد. حدود نامی جریان کابل بایستی برای بن=دترین شرایط در سرتاسر سال محاسبه شود.

  دمای کار کابل

  حداکثر دمای کار کابل مطابق استاندارد IEC-287 برای کابل های مختلف بایستی مطابق جدول 3-2 باشد:

  جدول 3-2 حداکثر دمای کار هادی برای کابل های مختلف

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

  تأثیر شرایط نصب بر حد نامی جریان کابل

   

  عمق دفن کابل

            حداقل کردن آسیب وارده به کابل علت تعیین کننده عمق دفن کابل می باشد که هر چقدر ولتاژ کابل بیشتر باشد عمق دفن کابل بیشتر می گردد. با افزایش یافته و مقدار رطوبت بیشتر می گردد ، در این حالت با افزایش دما ظرفیت جریان دهی کابل کمتر شده ولی با افزایش رطوبت این مقدار بیشتر می گردد.

  مقاومت مخصوص حرارتی خاک

            وجود رطوبت اثر تعیین کننده ای در مقاومت مخصوص هر نوع خاک دارد ، برای هر منطقه این مقدار بایستی اندازه گیری شود ، در صورتی ه این عدد در دسترس نباشد طبق استاندارد IEC-287 مقادیر زیر پیشنهاد می شود.

  (جداول در فایل اصلی موجود است)

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, مقاله در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, تحقیق درباره تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, مقاله درباره تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله کابل و استاندارد های آن در شبکه
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت