تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران

تعداد صفحات: 5 فرمت فایل: word کد فایل: 3839
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: علوم تربیتی
قیمت: ۰ تومان
کلمات کلیدی: آموزش عملی نماز - نماز
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران

  موضوع : خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران

  سپاس و ستایش پروردگار جهانیان را که توفیق آموزش بهترین عمل را نصیبمان کرد.

  گزارشی که پیش رو دارید خلاصه طرح اموزش عملی نماز ویژه دختران پایه سوم ابتدایی است که بنا بر برنامه ارائه شده از سوی سازمان از ابان ماه شروع و تا اردیبهشت ماه سال جاری ادامه می یابد.

  آموزش احکام و مسائل ضروری مربوط به نماز ویژه دختران پایه سوم طبق تقویم زمان بندی این طرح با جلسات توجیهی مربوط به این طرح که والدین دانش آموزان نیز حضور داشتند شروع شد، در این جلسات به ضرورت علاقه مند سازی و ایجاد نگرش مثبت در دانش آموزان و آموزش صحیح نماز و احکام اولیه اشاره شد و اولیا هم قول همکاری را در زمینه اجرای هر چه بهتر این طرح به بنده دادند.

  اولین موضوع مورد بحث در این طرح آموزش اصول دین بود که بعد از توضیح و تبیین هر یک از این اصول و آشنایی دانش آموزان با معنا و مفهوم هر یک از این اصول و همچنین ضرورت وجود هر یک از این اصول دانش آموزان در گروه به بحث و تبادل نظر درباره اصول دین پرداختند سپس نماینده گروهها برای دیگر گروهها یکی از این اصول را توضیح دادند تا دانش آموزان با تبادل نظر میان همدیگر به درک عمیق تر و بهتری نسبت به این مطلب پیدا کنند

  اصولاً دانش آموزان در گروه به شکل بسیار خوبی به یادگیری مطلب می پردازند و این مطلبی بود که من در آموزش موضوعات مختلف آموزش نماز به آن توجه کردم و به آن مبادرت ورزیدم.

  موضوع دیگر آموزش مفهوم تقلید بود که برای آموزش این موضوع به دانش آموزان این موضوع گوشزد شد که انسان در زندگی در مسائل و مشکلات خود به متخصص در آن مورد مراجعه می کند مانند مراجعه به پزشک جهت درمان بیماری، سپس آنان به این باور رسیدند که در مسائل دین هم می توانند به مرجع تقلید بعنوان متخصص در دین مراجعه کنند.

  دانش آموزان با زمان سن تکلیف خود که پایان نه سالگی است هم اشنا شوند، همچنین با سن تکلیف در پسران که پایان پانزده سالگی است آشنا شدند.

  در خصوص آموزش عملی وضو ابتدا طرز صحیح وضو گرفتن توسط معلم مربوطه و همچنین با استفاده از سی دی آموزشی به فراگیران آموزش داده شد سپس دانش آموزان در گروه به برطرف کردن اشکالات یکدیگر پرداختند و برعملکرد انان در گروه هم نظارت شد

  دانش آموزان با وضوی جبیره که در مواقع اضطرار و مواقعی که آب برای بدن ضرر داشته باشد و همچنین طرز صحیح انجام این وضو در گروه آشنا شدند و آن را تمرین کردند

  درباره آموزش تیمّم و کار گروهی تیمم و همچنین مواقعی که تیمم جایز است برای دانش آموزان گفته شد که مواقعی که آب نباشد یا برای بدن ضرر داشته باشد و یا دسترسی به آن ممکن نباشد و یا با سختی و مشقّت همراه باشد می توانند تیمم کنند همچنین چند نمونه از چیزهایی که تیمم بر آنها صحیح می باشد جمع آوری شد و دانش آموزان تیمّم را به صورت گروهی تمرین کردند.

  در خصوص مکان و لباس نمازگزار به دانش آموزان دو مطلب پاک بودن و غصبی نبودن توضیح داده شد و آنها به خوبی به این مسئله پی بردند.

  دانش آموزان با قبله مسلمین «کعبه» به عنوان جایی که همه مسلمانان می بایست برای حفظ وحدت و یکپارچگی و همچنین نظم به طرف آن نماز بخوانند آشنا شدندو همچنین به دلایل نماز خواندن به سوی این مکان مقدس آگاهی پیدا کردند.

  برای آموزش صحیح اذان و اقامه از نوار قرآن پایه سوم که اذان و اقامه در آن به خوبی قرائت شده بود استفاده شد و دانش اموزان با الفاظ اذان و اقامه و تعداد و ترتیب آنها به خوبی آشنا شدند و آن را در گروه تمرین کردند.

  دانش آموزان همچنین با نماز های پنج گانه و تعداد رکعات آنها آشنا شدند و همچنین مراحل اقامه نماز به آنان توضیح داده شد و آنها با تمرین سوره حمد و توحید توسط نوار قرآن و لوحه این دو سوره را حفظ کردند و طرز تلفظ صحیح این دو سوره را نیز فرا گرفتند. در خصوص آموزش رکوع و سجود ابتدا وضعیت صحیح بدن در این دو مورد آموزش داده شد و دانش آموزان با شیوه صحیح قرار گرفتن بدن در رکوع و سجده و جاهایی از بدن که با زمین تماس دارند آشنا شدند و بعد ذکر مخصوص انها را فرا گرفتند و در گروه به تمرین آن پرداختند

  درباره قنوت به دانش آموزان گفته شد که قنوت به عنوان یک دعای مستحب در نماز خوانده می شود و می توان آن را حتی به زبان فارسی نیز گفت. همچنین دانش آموزان با ذکر قنوت که در کتاب قرآن سوم آمده است آشنا شدند و به معنا و مفهوم آن پی بردند و آن را حفظ کردند و در گروه تمرین و تکرار کردند.

  ذکر تشهد و زمان گفتن آن در نمازها برای دانش آموزان توضیح داده شد و با استفاده از نوار و لوحه این ذکر تمرین و تکرار شد تا دانش آموزان آن را به خوبی یاد بگیرندو بخاط بسپارند، همچنین از آنان خواسته شد که در صورت تمایل معنای آنرا نیز یاد بگیرند که برای این کار امتیاز خاصی برای آنان قرار داده شد که گرفتن جایزه یکی از مواردی  بود که دانش آموزان نسبت به آن علاقه نشان دادند.

  دانش آموزان در خصوص آموزش سلام هم با زمان خواندن این ذکر در نمازها آشنا شدند و با استفاده از نوارو تمرین و تکرار به یادگیری بهتر و دقیق تر آن پرداختند و معنا و مفهوم آن را نیز یاد گرفتند.

  شایان ذکر است در تمامی این موارد کارتهای امتیاز جهت دریافت جایزه و یا جایزه های مختصری نظیر شکلات و گرفتن خانه در نمودار پیشرفت تحصیلی از مواردی بود که جهت ایجاد انگیزه بیشتر جهت یادگیری در انها استفاده شد.

  در پایان برنامه زمان بندی شده در بهمن ماه به تمرین نماز دو رکعتی در نماز خانه آموزشگاه پرداختیم و به صورت گروهی این نماز را تمرین کردیم.

  موضوعاتی که در اینده به آنها خواهیم پرداخت از این قبیل می باشد:

  تمرین نماز سه رکعتی و چهار رکعتی به شکل گروهی در نماز خانه

  آموزش نماز جماعت و کار گروهی نماز جماعت و شرکت در نماز جماعت مسجد روستا

  آموزش مبطلات نماز و آموزش احکام روزه و حجاب و توضیح و تبیین آنها برای دانش آموزان

  آشنایی با محرم و نامحرم

  راه شناخت مرجع تقلید آن هم به شکلی اجمالی و معرفی برخی از مراجع تقلید زنده به دانش آموزان

  برگزاری مسابقه کلاسی در رابطه با این طرح و همچنین مسابقه مدرسه ای

  شرکت در مسابقه نماز در سطح منطقه نیز از کارهایی است که

  انشاءا... با کمک و یاری خداوند متعال در آینده انجام خواهیم داد.

  با امید به اینکه خداوند متعال ما را در انجام هر چه بهتر این طرح یاری کند

  آموزشگاه شهید علی اصغر سر چاهی

   

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران, موضوع انشا در مورد تحقیق مقاله رایگان خلاصه گزارش طرح آموزش عملی نماز پایه سوم دختران
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت