تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون

مشخص نشده
مشخص نشده
4
مشخص نشده
34 KB
23806
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون

  نمونه گیری وارون

  اگر نسبت P در جامعه خیلی کوچک باشد ( که غالبا چنین است ) صفت تحت بررسی طبیعتاً صفتی کمیاب خواهد بود . در این موارد روش برآورد P به طریق معمول چندان رضایت بخش نیست . مثلاً تصور کنید که بخواهیم نسبت مران بالغی را که در یک ناحیه مبتلا به هوفیلی هستند بدانیم . اگر تصمیم بگیریم از N واحد جامعه نمونه ای تصادفی به حجم n انتخاب کنیم و به کمک آن نسبت مورد نظر را برآورد نماییم . چون بیماری هموفیلی بیماری شایعی نیست چه بسا که در نمونه n واحدی اصلاً فردی مبتلا نیابیم و نتیجه بگیریم که برآورد نسبت بیماران صفر است در حالی که احتمال دارد از نمونه n واحدی دیگری چنین برآوردی به دست نیاید . در چنین مواری می توان از روشی که به نمونه گیری وارون موسوم است استفاده کرد . در این روش که منسوب به فینی است . حجم ننمونه را ازر قبل تثبیت نمی کنند . بر عکس از قبل تصمیم می گیرند که نمونه گیری را تا ظاهر شدن m واحد دارای صفت کمیاب ادامه می دهند . وقتی m واحد ظاهر شدند تعداد واحد هایی که تا این زمان برای یافتن واحدهای با صفت کمیاب بررسی کرده اند برابر با n بوده و معرف حجم نمونه است که بالقوه یک متغیر تصادفی است . اگر P نسبت واقعی صفت در جامعه به حجم N باشد تعداد واحدهای واج صفت کمیاب در جامعه برابر NP است هدف تعیین برآورد P و برآورد NP است . ثابت      می کنند که برآورد نا اریب P به صورت زیر است

  (فرمول ها در فایل اصلی موجود است)

   نمونه گیری صید و بازصید  

  نمونه گیری صید و بازصید برای برآورد کردن تعداد کل افراد یک جامعه به کار می رود . در این نمونه گیری ابتدا نمونه ای از جامعه به تصادف انتخاب می کنند و سپس واحدهای این نمونه را علامت گذاری کرده و به جامعه بر  می گردانند . در مرحله دوم نمونه ای به تصادف از جامعه استخراج می کنند . این نمونه مستقل از نمونه اول است . در این نمونه دوم تعداد واحدهایی را که علامت گذاری شده اند مشخص می نمایند . اگر نمونه دوم نماینده ای از کل جامع باشد نسبت نمونه ای واحدهای علامت گذاری شده در این نمونه برآوردی است  از نسبت واحدهای علامت گذاری شده در کل جامعه .

  از این بستگی می توان استفاده و تعدا کل واحدهای جامعه را برآورد کرد . در این نمونه گیری نمونه اولرا صید و نمونه دوم را که شامل برخی از واحدهای نمون اول است بازصید می گویند .

  نمونه گیری صید و باز صید برای برآورد فراوانی جامعه های حیوانات ، پرندگان ، ماهی ها و خزندگان و ... و همچنین برای برآورد پارامترهای بقا به کار می رود . گاهی در جامعه های انسانی برای برآورد تعداد بی مسکنها ، بیکارها و تعداد پیشمادهایی نظیر تعداد تصادفها از این نمونه گیری استفاده می شود .  در نمونه گیری از جامعه حیوانات معمولاً واحدهای نمونه اول را به طریقی صید می کنند و آنها را علامت گذاری یا به دستگاه فرستنده مجهز می کنند . در جامعه های انسانی دو نمونه در واقع دو فهرست از اسمها هستند. مثلاً فهرست اول داده هایی است که از سرشماری انتخاب شده اند و فهرست دوم داده هایی از نمونه گیری مقطعی بعد از سر شماری است . یا فهرست اول فهرست ثبت حوادث بخش سوانح یک بیمارستان و فهرست دئوم ثبتهای مربوط به شرکت بیمه است . در زمینه این نمونه گیری کورماک          ( 1979 ) وایت و اندرسن ( 1978 ) پولوک ( 1981 و 1991 ) برونی ( 1990 ) مراجع مفیدی هستند .  اخیراً روشهایی برای به کار گیری صید و باز صید در جامعه های انسانی در مقاله هایی از کوان و مالک (1986 ) فریدمن ( 1991 ) سودمن ، سیرکن و کوان ( 1988 ) و ولتر ( 1991 ) عرضه شده اند .   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , مقاله در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , تحقیق درباره تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , مقاله درباره تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله رایگان نمونه گیری وارون

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول