تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار

تعداد صفحات: 8 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 24229
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: مهندسی فناوری اطلاعات IT
قیمت قدیم:۴,۰۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار

  مقدمه :

   تصور اینکه عمری را صرف همان کارهایی کنی که همواره کرده ای بایستی لرزه بر اندامت اندازد، به فکر به چیزی که پیش رو داری!  

   بار دیگر رستاخیر طبیعت با نفخ در صور بهار آغاز شده است و همه هستی رو به دگرگونی و تحول است. فقط کافیست باور کنم همه چیز دوباره شروع شده است و خداوند فرصتی برای تجربه های تازه در اختیار ما قرار داده است. اینجاست که می توان ادعا کرد فراموشی یکی از بزرگترین نعمت های خداوندی است. پس آنچه گذشته یا چون تجربه ای گرانقدر فرا راه خود قرار می دهیم و آنچه بدی و سختی و نامیدی بوده است را فراموش می کنیم و سرشار از امید و انگیزه و تلاش، استوار و متین خود را برای تجربه هایی دیگر آماده می کنیم. نوروز را که شناسنامه تاریخی و هویت فرهنگی ایران زمین است با یاد نیاکان خود پاس می داریم و به یکدیگر شادباش می گوییم و آرزو می کنیم سبزی و برکت بار دیگر بر زندگی تمامی ایرانیان جاری شود. عهد می کنیم که دست در دست یکدیگر با امیدی صد چندان به آینده ایران میهن خود را آبادتر و سرسبزتر سازیم.

   تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار

   بی شک یکی از مهمترین پدیده های هزاره سوم رشد چشمگیر و روز افزون IT و تأثیر آن بر تمامی جوانب زندگی بشر می باشد. یکی از این جنبه ها نیز که به شدت تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته بحث مشاغل و اشتغال می باشد و به گونه ای درآمده که در چند سال آینده بدون IT عملاً نمی تواند کاری از پیش ببرد. با پذیرش این تأثیرات می بینیم که مشاغل از جهات گوناگونی نظیر نوع، چگونگی انجام آن. سرعت، دقت و سهولت در انجام آنها دچار دگرگونی شده اند. ساختارهای سنتی مشاغل و سازمان شکسته و مشاغل دچار تحولات اساسی شده اند. تکنولوژی ظاهراً بعضی از مشاغل را حذف کرده یا تغییر می دهد اما در واقع بسیاری مشاغل جدیدتر؛ مفیدتر و متنوع تر ایجاد می کند. تحت تأثیر این روند  می توان مشاغل را در چهار گروه مورد بررسی قرار داد : گروه اول مشاغلی هستند که دیگر جایی در ساختارهای نوین سازمانی ندارند و به دلیل از دست دادن کارایی خود کاملاً از بین می روند. گروه دوم مشاغلی هستند که کاملاً جدید بوده و با ظهور IT و نفوذ آن در سازمانها بوجود آمده و کاملاً مرتبط با IT می باشند. گروه سوم مشاغلی هستند که در هر صورت چه ساختار سنتی و چه ساختار نوین مورد لزوم هستند، این مشاغل تغییر چندانی نمی کنند ولی برای تطابق با شرایط جدید و فناوریهای نوین با انعطاف پذیری بیشتری در مکان و زمان صورت می گیرند. گروه چهارم مشاغلی هستند که ساختار آنها هیچ گونه تغییری نمی کند ولی با استفاده از IT به سهولت، با دقت و سرعت بیشتری انجام می شوند.

   سه بخش مهم در هر کشوری وجود دارد که در چگونگی تأثیر این فرایند موثر می باشد :

   یکی دولت می باشد که با تصویب و اجرای قوانین موردنیاز برای پیاده سازی و اجرای صحیح و ایجاد زیرساخت ها زمینه مناسب برای ورود و گسترش و بهره گیری از این پدیده را فراهم می آورد. دوم، دانشگاه ها که با تربیت متخصصان این رشته و ایجاد زمینه و شرایط تحقیق و توسعه به گسترش و به روز رسانی آن کمک می کنند و سوم سازمان ها و بخش های خصوصی که این فرایند در آنها اجرا و شکل می گیرد. و تنها با پیوند این سه بخش و همکاریهای متقابل آنهاست که موجبات پیشرفت کشور از نظر فناوریهای نوین فراهم می آید. در کنار تغییرات صورت گرفته در مشاغل و به تیغ آن، فرآیند اشتغال و کاریابی نیز متحول شده و روند آن بسیار متفاوت از گذشته است. کارفرمایان به کمک روش های نوین با سهولت، سرعت و دقت هرچه بیشتر کارمندان خود را از میان هزاران کارجو انتخاب می کنند و جویندگان کار نیز با اطلاعات کافی و دسترسی بیشتر به منابع اطلاعاتی در مورد مشاغل و کارفرمایان به سمت کسب و کار موردنظر می روند. بررسی های انجام شده درباره استفاده از اینترنت نشان می دهد که اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای کارجویان و محلی مناسب، کم هزینه برای کارفرمایان برای یافتن کارکنانی با قابلیت های موردنظر، تبدیل شده است. با نگاهی گذرا به اینترنت و مشاهده تعداد روزافزون پرونال ها و سایت های کاریابی و شغلی می توان به نفوذ و تأثیر رو به گسترش IT و به ویژه اینترنت در فرآیندهای بازار کار پی برد امروزه بحث کاریابی و استخدام الکترونیکی، به دلیل مزیت های فراوان چه از جانب کارفرمایان و چه از جانب کارجویان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همان طور که می بینیم IT به طور عام و اینترنت به طور خاص باعث کاهش هزینه های جستجو چه از طرف کارفرما و چه از طرف جوینده کار شده است. هزینه آگهی در سایت های شغلی اینترنتی بسیار پایین تر از آگهی دعوت به همکاری در روزنامه های مهم می باشد و می بینیم که با این هزینه های پایین و گسترش انواع سایت های کاریابی اینترنتی و با در اختیار قراردادن اطلاعات انبوه، ارزان و به هنگام برای کارگران و کارفرمایان، امکان انطباق های بهتر فراهم شده است. اینترنت با تغییر روش های جست و جوی شغل توسط کارجویان و شیوه استخدام سازمان ها و نحوه انجام کارها، بازار کار و فرآیندهای آن را متحول کرده است. که این تحولات در چهار مرحله قابل بررسی می باشد :

   1 ) مرحله جست و جوی اطلاعات می باشد که در این مرحله اینترنت با فراهم ساختن امکان دسترسی به انواع اطلاعات بازار کار، به مدیران در طی فرآیند تصمیم گیری در مورد استخدام نیروی کاری و شرایط و اولویت های این نیروها کمک می کند. همین طور در مورد کارجویان نیز اینترنت با قراردادن اطلاعات متنوع در مورد فرصت های شغلی و شرایط و ضوابط هر یک به آنان زمینه لازم برای انتخاب با توجه به توانمندیها و شرایط کارجو را فراهم آورده است.

   2 ) مرحله غربال کردن و انطباق اولیه می باشد که هزینه غربال کردن «مشاغل در اینترنت بسیار کمتر از سایر رسانه ها مثلاً روزنامه می باشد. همچنین با ارسال رزومه از طریق اینترنت و استفاده از پست الکترونیکی و سایر فنون ارائه شده در سایت های اینترنتی کارآمدی و جست و جو بیشتر می شود.»

   3 ) مرحله مذاکره و گفت و گو که در ساختارهای سنتی این مرحله متکی بر جلسات رودرو است. اما با کمک IT، مثلاً با ویدئو کنفرانس نیز می توان از راه دور مصاحبه شغلی کرد.

   4 ) عملکرد کاری و تحویل خدمت و دریافت اجرت کار از طریق فناوریهای نوین به ویژه IT ، که در صورتیکه نهاده ها و نتایج کار با درنظر گرفتن این تحولات دیگر خدمات نیروی کار به جای عرضه در محل به سمت عرضه اینترنتی پیش می رود و تقاضا برای نیروی کار وابستگی کمتری به شرایط محلی و جغرافیایی پیدا می کند که در اینجا بازار کار از راه دور و کار از راه دور (Telework) و کار الکترونیکی (E-work) را خواهیم داشت. کار از رده دور امروزه در بسیاری از بخش های اقتصادی همانند بانکداری، بیمه، بهداشت و درمان، حقوق، ساخت و تولید و بازاریابی، خود را نشان داده است. البته همانطور که می دانیم استفاده از IT در مشاغل و فرآیندها و مبادلات بازار کار نیازمند زیرساخت ها و زمینه های لازم برای پیاده سازی آن بهره گیری هرچه بیشتر از توانمندیهای این تکنولوژی می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , مقاله در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , تحقیق درباره تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , مقاله درباره تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار , مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله تأثیرات IT بر مشاغل و بازار کار
ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت